خاک خوردن لایحه سهام عدالت در کمیسیون ویژه مجلس، امکان تسویه ریالی برای خریداران نفت

پورابراهیمی با اعتقاد به اینکه دولت و مجلس بر سر انتقال مالکیت سهام عدالت به مردم کاره ای نیستند، گفت: یکی از ابزارها برای برون رفت از تحریم نفتی، عرضه نفت خام در بورس انرژی است.

به گزارش راهبرد بانک ،محمد رضا پور ابراهیمی ، در گفت‌وگو با خبرنگار بورس ، پیرامون آخرین وضعیت لایحه سهام عدالت در مجلس و دلیل طولانی شدن فرایند بررسی آن گفت: این لایحه هم اکنون به کمیسیون ویژه اصل ۴۴ ارجاع داده شده و دلیل طولانی شدن آن ناشی از وجود اختلاف پایه ای در مورد نحوه واگذاری سهام عدالت است .

وی افزود: «اعتقاد دارم باید مالکیت سهام عدالت را به مردم داد و دولت و مجلس برای تصمیم گیری بر سر واگذاری سهام عدالت مردم کاره‌ای نیستند.»

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به گذشت حدود یکسال از لایحه پیشنهادی دولت به مجلس در مورد آزاد سازی سهام عدالت، گفت: برخی معتقدند نباید واگذاری قطعی سهام عدالت را به مردم داد و باید آن را در قالب تشکیل یک صندوق مشترک سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تعریف کرد، در حالی که  این صندوق‌ها به شکل ETF های تفکیکی در صنایع مختلف بورسی و یا به صورت صندوق  واحد باشند، در نهایت دولت آنرا مدیریت می‌کند، در حالی که چنین فرایندی فایده‌ای ندارد و دوباره تکرار همان شرایط قبلی است.

پور ابراهیمی پیش بینی کرد: به نظر می‌رسد تا پایان امسال بتوان کمک کرد تا لایحه آزاد سازی سهام عدالت به نتیجه مشخصی دست یابد، اما هم اکنون این لایحه در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی رفته و مانده است.

تسهیل فرایند تسویه برای خریداران نفت خام

پورابراهیمی در مورد زمان و میزان دور جدید عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت:درخواستی وزیر نفت از شورای عالی اقتصادی داشت که شورا با آن موافقت و بر استمرار عرضه نفت خام در بورس تاکید شد.

به گفته وی کلیات این تصمیم گیری‌ها تسهیل روند عرضه نفت خام در بورس انرژی و افزایش امکان تسویه ریالی معاملات برای خریداران و حتی تا ۱۰۰ درصد ارزش معامله بود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس انرژی در حال حاضر فقط نفت سبک خواهد بود ، گفت: معتقدم یکی از ابزارها برای برون رفت از تحریم نفتی، عرضه نفت خام در بورس انرژی است که خوشبختانه راه اندازی شده و با کمک دولت در تسریع و استمرار عرضه آن و همچنین تسهیل تسویه ارزی و ریالی آن گام برداشته خواهد شد.

منبع :خبرگزاری فارس