درک درستی از کارکرد بانک ها در کشور وجود ندارد

رییس کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی با بیان اینکه درک درستی از کارکرد بانک ها در کشور وجود ندارد، گفت: برخی تصور می کنند وظیفه بانک ها فقط پرداخت تسهیلات است.

به گزارش راهبرد بانک، «کورش پرویزیان» در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، افزود: بانک ها باید بتوانند با توانمندی های خود در بحث های خدمات الکترونیک، خدمات ارزی، تامین مالی و واسطه گری مالی، در زنجیره بخش خصوصی نقشی راهبردی ایفا کنند.

وی به تعدد بانک ها و موسسه های اعتباری و تعداد شعبه های آنها اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۵۷ به طور کلی ۳۶ بانک در کشور فعال بود اما در سال ۱۳۷۷، قانون به تاسیس بانک ها مجوز داد که به این ترتیب، از سال ۱۳۸۰ تاکنون ۳۶ بانک فعالیت خود را آغاز کرد.

به گفته وی، در کنار بانک ها و موسسه های اعتباری، تعداد زیادی موسسه های مالی غیرمجاز در کشور فعالیت می کند که به گفته «فرهاد حنیفی» معاون نظارتی بانک مرکزی، هفت هزار موسسه و بنا به گفته محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بیش از پنج هزار موسسه غیرمجاز در سال های اخیر در کشور فعالیت می کردند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به تعدد شعبه های برخی بانک ها نیز اشاره و اضافه کرد: پست بانک هفت هزار باجه در سراسر کشور ایجاد کرد که این تعدد شعبه، باعث بی نظمی هایی در کشور شد.

 

** اصلاحی برای تسهیل کسب و کار در یک سال گذشته نداشتیم

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: با اینکه نمره ایران در شاخص سهولت کسب و کار نسبت به گذشته بیشتر شده، در رتبه بندی جهانی افت کرده است.

«حسین سلاح ورزی» به گزارشی با موضوع مروری بر جایگاه ایران در رتبه جهانی سهولت کسب و کار پرداخت و گفت: جایگاه ایران به این دلیل در شاخص سهولت کسب و کار افت کرده که سرعت اصلاحات در سایر کشورها افزایش یافته است.

وی با طرح این پرسش که چرا نمی توانیم جایگاهمان را در این رتبه بندی جهانی بهبود دهیم؟ گفت: در حالی که ما در یک سال گذشته هیچ اصلاحی در راستای سهولت کسب و کار نداشتیم، افغانستان هشت برنامه اصلاحی را پیاده کرده و کشورهای دیگری مانند ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز اقدامات اصلاحی قابل توجهی انجام داده اند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: از نظر شاخص سهولت کسب و کار، ایران در میان کشورهای حوزه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا)، از بین ۲۰ کشور در رتبه چهاردهم قرار دارد.

وی ادامه داد: ایران در این رتبه بندی، بالاتر از کشورهایی مانند یمن، لیبی و سوریه قرار دارد.

سلاح ورزی اظهار داشت: در سهولت کسب و کار، ایران در طول دو سه سال اخیر به صورت مستمر کاهش جایگاه و نزول رتبه داشته است.

وی یکی از مشکلات برنامه ریزی در اقتصاد کشور را غیرواقع بینانه بودن این برنامه ها بیان کرد و گفت: در ماده ۲۲ قانون برنامه ششم توسعه، قانونگذار هدفگذاری کرده که ایران از نظر سهولت فضای کسب وکار سالانه ۱۰ رتبه ارتقا پیدا کند.

نایب رئیس اتاق ایران افزود: براساس سند چشم انداز، قرار بود تا سال ۱۴۰۰ در شاخص سهولت کسب و کار به رتبه نخست منطقه دست یابیم اما اکنون در رتبه ١٨ قرار داریم.

منبع: ایرنا