اختلاف سکه فروشان و بانک مرکزی بر سر مرجع صدور مجوز فعالیت

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: سکه فروشان دارای مجوز از این اتحادیه، نزدیک یکسال است که با بانک مرکزی درباره مرجع صدور مجوز فعالیت اختلاف پیدا کرده اند.

به گزارش راهبرد بانک، «ابراهیم محمدولی» دیروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: صنعت طلا همچون اصناف دیگر امسال شاهد رونق نبود.
رییس اتحادیه طلا درباره سکه فروشان اظهار داشت: سکه فروشان از سه ماهه پارسال تاکنون مشکلاتی با بانک مرکزی پیدا کرده اند و هنوز برای حل آن منتظر برگزاری جلسه با بانک مرکزی هستند.
وی افزود: هر از چندگاهی به پلیس نظارت بر اماکن عمومی نامه نگاری می شود که سکه فروشان پلمپ شوند در حالی که اینها طبق قانون نظام صنفی از اتحادیه مجوز دارند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، شرایط حاکم بر این صنعت را نامطلوب توصیف کرد و افزود: ممکن است این شرایط در آینده سخت تر شود.
وی که در آئین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره وسکه تهران، شرکت کرده بود، درباره اهداف این پایگاه اطلاع رسانی گفت: این پایگاه، با هدف سهولت دسترسی اعضا به اتحادیه راه اندازی شده است.
محمدولی اظهار داشت: دلیل اصلی راه اندازی این پایگاه اطلاع رسانی این بود که در ماه های گذشته سایتی بنام اتحادیه در فضای مجازی ایجاد شده بود که به دلیل فعالیت های آن، ایرادها و مشکلات را به گردن اتحادیه انداختند.

وی افزود: ممکن است افرادی خارج از صنعت طلا بخواهند اطلاعاتی کسب کنند که در این رابطه نیز این سایت، راهگشا خواهد بود.
رییس اتحادیه طلا به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از طلا و بررسی لایحه معافیت آن در مجلس اشاره و ابراز امیدواری کرد که این معافیت برقرار شود.
وی از احیای دانشکده اتحادیه طلا خبر داد و افزود: دستگاه های متولی حدود سه سال مجوز جذب دانشجو نمی دادند زیرا فضای استاندارد در اختیار نداشتیم و حتی مجوز دانشکده ابطال شده بود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: اکنون این مجوزها صادر شده و دانشکده اتحادیه طلا از بهمن ماه می تواند دانشجو جذب کند.
محمدولی درباره کمیسیون تخصصی طلا و جواهر نیز گفت: این کمیسیون حدود یکسال است شکل گرفته تا مسایل این صنعت از جمله اُجرت و درصد را بررسی کارشناسی کند.

**فعالیت ۱۳۵ اتحادیه صنفی در تهران
«قاسم نوده فراهانی» رییس اتاق اصناف تهران نیز در این مراسم گفت: ۱۳۵ اتحادیه در تهران فعالیت دارند که اتحادیه طلا یکی از شاخص ترین آنهاست. 
وی با استقبال از آموزش طلافروشان، خواستار ارایه اطلاعات روزآمد به فعالان این صنف شد و گفت: صنف طلا باید خود را به اطلاعات روز جهان مجهز کند چون طلا کالایی است که با نرخ جهانی ارتباطی نزدیک دارد. 
نوده فراهانی یادآور شد: اصناف از اطلاعات روز جهان عقب هستند، علاوه بر این، یکی دیگر از مشکلات اصناف این است که با یکدیگر همدل نیستند. 
رییس اتاق اصناف تهران از فعال بودن پنج دانشکده در حوزه اصناف خبر داد و گفت: مرکز آموزش علمی- کاربردی اتاق اصناف نیز در دست راه اندازی قرار دارد. 
وی افزود: اتحادیه هایی که فاقد دانشکده بوده و توان مالی برای راه اندازی ندارند، می توانند از ظرفیت های موجود سایر اتحادیه ها استفاده کنند. 
به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره وسکه تهران، امروز (سه شنبه) رونمایی شد؛ این پایگاه با هدف جلوگیری از اعلان غیرواقعی نرخ طلا و سکه به نشانی اینترنتی www.estjt.ir قابل دسترسی است.

منبع :ایرنا