افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (شنبه، ۲۱ خردادماه) با ۲ هزار و ۱۱ ‌واحد کاهش در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۱۸ هزار واحدی قرار گرفت.

به گزارش راهبرد بانک، معامله‌گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از هفت میلیارد و ۵۸۲ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار را به ارزش ۷۱ هزار و ۱۷ میلیارد ریال معامله کردند.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با ۲ هزار و ۱۱ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۱۸ هزار واحد ایستاد.

شاخص هم‌وزن با یک هزار و ۵۳۶ واحد کاهش به ۴۱۹ هزار و ۸۶۵ واحد و شاخص قیمت با ۹۴۳ واحد افت به ۲۵۷ ‌هزار و ۹۲۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول، ۲ هزار و ۲۴۴ واحد و شاخص بازار دوم، یک ‌هزار و ۶۶۱ واحد کاهش را ثبت کردند.

امروز در معاملات بورس تهران، بیش از پنج میلیارد و ۳۶۸ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۴ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال معامله شد.

همچنین صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۳۷۰ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۳۰۲ واحد، پتروشیمی شازند (شاراک) با ۱۷۷ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) با ۱۶۳ واحد، سیمان فارس و خوزستان (سفارس) با ۱۳۷ واحد و پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی) با ۱۱۰ واحد با تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند.

در مقابل ایران خودرو (خودرو) با ۲۹۶ واحد، بانک صادرات ایران (وبصادر) با ۲۴۷ واحد، بانک تجارت (وتجارت) با ۲۱۴ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۱۸۰ واحد، سایپا (خساپا) با ۱۶۷ واحد و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۱۶۵ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

بر پایه این گزارش، امروز نماد شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران‌خودرو (خودرو)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، غلتک سازان سپاهان (فسازان)، سایپا (خساپا)، فولاد مبراکه اصفهان (فولاد) و پالایش نفت اصفهان (شپنا) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه فلزات اساسی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۴۵۸ میلیون و ۸۸۴ هزار برگه سهم به ارزش سه هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز امروز بیش از ۳۰ واحد کاهش داشت و به ۲۰ هزار و ۹۱۵ واحد رسید.

در این بازار ۲ میلیارد و ۲۱۴ میلیون برگه سهم و اوراق مالی به ارزش ۳۶ هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال دادوستد شد، تعداد دفعات معاملات امروز فرابورس بیش از ۲۵۹ هزار و ۶۳۶ نوبت بود.

نمادهای مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان)، نفت ایرانول (شرانل)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، بهمن دیزل (خدیزل) و پخش البرز (پخش) با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

همچنین تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، بیمه دی (ودی)، توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان)، توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم)، حمل و نقل گهر ترابر سیرجان (حگهر)، اعتباری ملل (وملل)، پلیمر آریاساسول (آریا) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.