تشدید رقابت بانک‌ها

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که رقابت جدیدی با رنگ و بوی کارت سوخت بین بانک‌های کشور ایجاد شده است. به دنبال تشدید قاچاق سوخت به دلیل ارزان‌بودن بهای آن طی ماه‌های گذشته، دولت از میان سناریو‌های مختلف مطرح شده درنهایت سناریوی احیای کارت سوخت را برگزید.

به گزارش راهبرد بانک، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که رقابت جدیدی با رنگ و بوی کارت سوخت بین بانک‌های کشور ایجاد شده است. به دنبال تشدید قاچاق سوخت به دلیل ارزان‌بودن بهای آن طی ماه‌های گذشته، دولت از میان سناریو‌های مختلف مطرح شده درنهایت سناریوی احیای کارت سوخت را برگزید.

 

در این میان برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه طرح اتصال کارت سوخت به کارت بانکی از سوی وزیر ارتباطات مطرح شد؛ طرحی که صرفه‌‌جویی ۳۳۰ میلیارد تومانی به همراه خواهد داشت. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که ۵۵درصد نازل‌های پمپ بنزین‌ها به سیستم‌های متمرکز متصل شده‌اند و در این میان ۴۵درصد از آنها به دستگاه‌های پرداخت متصل هستند. از سوی دیگر، بانک مرکزی نیز به اپراتورهای پرداخت الکترونیک دستورالعملی مبنی بر بروزرسانی دستگاه‌های پرداخت داده است. در همین راستا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات توضیح داده که به محض ثبت‌نام کاربر برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، بانک مرکزی به بانک دارنده کارت دستور می‌دهد که کیف پول الکترونیکی داخل کارت ایجاد شود و امکان پرداخت مبلغ سوخت فراهم شود.

 

همین موضوع به شکل‌گیری رقابتی جدید میان بانک‌ها دامن زده که با اعطای تسهیلات سعی در جذب سپرده‌گذاران دارند. به تعبیری، بانک‌هایی که امروز بیش از هر زمان دیگر غرق در مشکلات خود هستند، با دور زدن سود ۱۵درصدی تعیین شده از سوی شورای پول و اعتبار درصددند نقدینگی بیشتری را از محل کارت سوخت مشتریان خود به دست بیاورند. مشکلاتی از قبیل انجماد دارایی‌ها، فعالیت موسسات مالی غیرمجاز که به صورت قارچ‌‌گونه در دهه ۸۰ رشدونمو کردند و… باعث تعلل بانک مرکزی برای اجرایی‌کردن کاهش نرخ سود بانکی شد. با این حال مرداد سال گذشته بود که بانک مرکزی اعلام کرد نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری یک‌ساله حداکثر ۱۵ درصد و نرخ سود کوتاه‌مدت عادی روزشمار حداکثر ۱۰ درصد برای سپرده‌های جدید، از ۱۱شهریور‌ماه سال جاری(سال ۹۶) عملیاتی می‌شود و بدین ترتیب تمام بانک‌ها ملزم به رعایت این مصوبه شدند.

 

با این حال بعد از سپری‌شدن زمان کوتاهی تعدادی از بانک‌ها برای جذب سپرده بیشتر در رقابت با دیگر بانک‌ها اقدام به دور زدن این مصوبه کردند و نرخ‌های بالای ۲۰درصد را پیشنهاد دادند. با این حال، بانک مرکزی نیز بیکار ننشسته و به‌تازگی رئیس بانک مرکزی برای بانک‌هایی که مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می‌زنند، خط قرمز تعیین کرده است. عبدالناصر همتی تاکید کرده که بانک مرکزی از این به بعد با افتتاح حساب با سپرده یکساله با نرخ سود سپرده بالای ۲۰ درصد به شدت برخورد خواهد کرد.

 

درحالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از ثبت‌نام بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر برای دریافت کارت سوخت المثنی خبر داده که در همین زمینه خبرگزاری ایرنا روز گذشته نوشت که اگر گزارش‌های غیررسمی مبنی بر مصرف روزانه ۷۸ میلیون لیتر بنزین در کشور را مبنا قرار دهیم، با توجه به بهای هزار تومانی هر لیتر بنزین، قرار است روزانه ۷۸ میلیارد تومان از نقدینگی کشور در قالب مصرف سوخت، گردش داشته باشد که برای نظام بانکی این رقم به‌ویژه در یک بازه زمانی بلندمدت‌تر یعنی یکساله بسیار قابل توجه خواهد بود و نمی‌توان به سادگی از آن چشم‌پوشی کرد.

 

**خط قرمز بانک مرکزی

درحالی رقابت شدیدی بین بانک‌ها برای جذب نقدینگی از محل کارت سوخت شهروندان به وجود آمده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد رئیس کل بانک مرکزی برای شبکه بانکی خط قرمز تعیین کرده است. در همین راستا، خبرگزاری فارس گزارش داده که در جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی با مدیران‌عامل بانک‌ها موضوع نرخ سود بانکی مطرح شد که در اخبار رسمی به آن اشاره‌ای نشده بود. همتی در این جلسه تاکید کرده است از این به بعد بانک مرکزی با بانک‌هایی که بالاتر از ۲۰ درصد سود سپرده پرداخت کنند، به شدت برخورد خواهد کرد. او تصریح کرده از نظر ما نرخ سود همانی است که شورای پول و اعتبار تصویب کرده است(۱۵ درصد نرخ سود سپرده یک‌ساله) اما چون تعداد تخلفات از مصوبه شورای زیاد است به صورت گام به گام به سمت مصوبه شورا حرکت می‌کنیم. همانطور که برای کاهش نرخ ارز گام به گام حرکت کردیم برای نرخ سود بانکی هم از این روش استفاده می‌کنیم.

 

همتی بر التزام بانک مرکزی بر نرخ سود سپرده مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرده و گفته است در گام اول نرخ سود بالای ۲۰ درصد نباید داشته باشیم و اگر بانکی بالاتر از این نرخ سود سپرده تعیین کرد، به طور جدی و به سرعت با آن بانک برخورد می‌کنیم. بانک مرکزی از این به بعد با افتتاح حساب با سپرده یکساله با نرخ سود سپرده بالای ۲۰ درصد به شدت برخورد خواهد کرد. درحالی چنین خط قرمزی برای بانک‌ها تعیین شده است که پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی به این موضوع پرداخته بود که تعدادی از بانک‌ها که عموما جزو بانک‌های مشکل‌دار به لحاظ ترازنامه‌ای هم محسوب می‌شوند، سه نرخ سود برای سپرده‌های مشتریان خاص اعمال می‌کنند.

 

به‌گونه‌ای که سپرده‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی نرخ سود ۱۸ درصد، سپرده‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی نرخ سود ۲۰ درصد و سپرده‌های ۳۰۰ میلیون به بالا نیز نرخ سود ۲۲ تا ۲۳ درصد دریافت می‌کنند. حال باید منتظر ماند و دید که آیا اینبار بانک‌ها به خط‌ونشان بانک مرکزی توجهی نشان می‌دهند یا کماکان باید شاهد دور زدن سود ۱۵درصدی باشیم.

منبع: روزنامه آرمان