انتظار کاهش نرخ تورم سالانه/ روند نزولی تورم نقطه‌ای طی ۴ ماه

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند کاهش نرخ تورم نقطه‌ای از خرداد ماه ۹۸ آغاز شده و همچنان تداوم دارد به طوریکه با کاهش ۱۷.۱ واحد درصدی طی چهار ماه از ٥٢.١ درصد در اردیبهشت ٩٨ به ۳۵ درصد در شهریورماه رسید.

به گزارش راهبرد بانک، رییس جمهوری در سخنرانی‌های اخیر خود کاهش نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه در ماه‌های اخیر نسبت به ماه‌های ابتدای سال را از نشانه‌های بهبود شاخص‌های اقتصادی عنوان کرده است. پیش از آن هم عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی گفته بود: «آخرین اطلاعات درباره شاخص‌های اقتصادی تورم حاکی از آن است که طی سه ماه گذشته روند تورم ماهانه و نیز تورم نقطه به نقطه کاهشی بوده است». برای بررسی بیشتر این موضوع می‌توان از آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران استفاده کرد.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارها

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٣٩٨ به عدد ٣٥,٠ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥.٠ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. با این وجود نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ٦,٦ واحد درصد کاهش یافته است.  بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٤٥.٢ و ٣٠.٧ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارها

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. براساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم ماهانه شهریور ١٣٩٨ به ٠,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.١ واحد درصد کاهش داشته است.  بررسی بیشتر نرخ تورم ماهانه حاکی از آن است که در شهریور ماه تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب منفی ۱.۴ درصد و ١.٤ درصد بوده است. در این ماه قیمت «خوراکی‌ها» ۱.۷ درصد، «گوشت سفید و قرمز» ۱.۳ درصد، «میوه و خشکبار» ۵.۶ درصد، «سبزیجات و حبوبات» ۶.۸ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای در ۴ ماه اخیر

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند کاهش نرخ تورم نقطه‌ای از خرداد ماه سال جاری آغاز شده است و همچنان تداوم دارد به طوریکه با کاهش ۱۷.۱ واحد درصدی طی چهار ماه از ٥٢.١ درصد در اردیبهشت ١٣٩٨ به ۳۵ درصد در شهریور ماه رسیده است. هر چند نرخ تورم سالانه هنوز روند کاهشی به خود نگرفته است اما از سوی دیگر با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه‌ای یک شاخص پیش‌نگر برای نرخ تورم سالانه است کاهش مداوم آن در چهار ماه اخیر می‌تواند علامت این باشد که در آینده‌ای نزدیک نرخ تورم سالانه هم روند کاهنده به خود بگیرد. همانگونه که هنگام افزایش نرخ تورم ابتدا تورم نقطه‌ای  شروع به افزایش می‌کند و سپس سالانه،‌ در هنگام کاهش تورم نیز  همین‌گونه است.

همچنین بررسی شکاف نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر همواره نرخ تورم نقطه‌ای بیشتر از نرخ تورم سالانه بوده ولی این شکاف روند نزولی داشته (١٧,٩ در اردیبهشت، ١٢.٨ در خرداد و ٧.٦ در تیر) که در دو ماه مرداد و شهریور این روند برعکس شده و نرخ تورم نقطه‌ای کمتر از نرخ تورم سالانه است. لازم به ذکر است کمتر شدن نرخ تورم نقطه‌ای از سالانه از فروردین ١٣٩٧ به این طرف سابقه نداشته است.