شرط موفقیت حذف ۴ صفر از پول ملی چیست؟

طرح حذف چهار صفر از پول ملی در حالی با تصویب هیات دولت کلید خورده و نظرات مختلفی درباره موفقیت این طرح در بین کارشناسان مطرح می‌شود.

به گزارش راهبرد بانک، طرح حذف چند صفر از پول ملی تاکنون چندین بار در کشور مطرح شده، اما در این دوره این طرح با جدیت بیشتری در حال پیگیری است، به طوری که هیات دولت طرح پیشنهادی بانک مرکزی را تصویب کرده و به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی خواهد فرستاد تا در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان اجرایی شود.

حذف صفر از پول ملی در فضای بین‌المللی نیز سابقه طولانی دارد و بیش از ۷۰ کشور دنیا تاکنون برای مقابله با تورم یا بازگرداندن اعتماد به پول‌ ملی اقدام به حذف صفر از پول‌های خود کرده‌اند. این اقدام در کشورهایی مثل آرژانتین و برزیل با چالش‌هایی همراه بود و این کشورها مجبور شدند چندین بار تعدادی صفر را از پول ملی خود کم کنند، اما در کشورهایی مانند هلند و ترکیه نیز این سیاست توانست جوابگو باشد که البته در این کشورها حذف صفر همراه با سیاست‌های جدی کنترل تورم صورت گرفت.

شرط موفقیت طرح حذف چهار صفر از پول ملی

حمید تهرانفر، مدیرعامل بانک کارآفرین در این رابطه با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی اگر با دقت نظر و به صورت تمام عیار اجرا شود، می‌تواند آثار مثبتی برای اقتصاد کشور داشته باشد، اظهار داشت: ریال امروزه کاربرد خود را از دست داده و مردم در زندگی روزمره از تومان استفاده می‌کنند، بنابراین تبدیل ریال به تومان اقدام خوبی است که با زندگی روزمره مردم هم تطابق دارد.

وی افزود: حذف چهار صفر در بسیاری از کشورها نمونه‌های مشابهی دارد و حتی بیشتر از چهار صفر هم از پول ملی این کشورها کم شده است و امور حسابداری را روان می‌کند، اما در این زمینه بحثی مطرح است که باید ابتدا ثباتی را در نرخ تورم ایجاد کنیم و پس از ثبات گام بعدی را برداریم.

معاون اسبق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در فضای فعلی که رکود تورمی در کشور حاکم است و در آینده نزدیک نیز با توجه به موج فزاینده نقدینگی شاید به سادگی نتوانیم افسار تورم را در اختیار خود بگیریم، ممکن است  یکی دو سال آینده شرایط به وضعیت فعلی بازگردد و کارکرد خود را از دست بدهد.

تهرانفر ادامه داد: تصمیم بهینه در این زمینه این است که ابتدا تمام ارکان دولت و حاکمیت به بانک مرکزی کمک کنند تا ابتدا اسب سرکش تورم را در اختیار بگیریم و زمانی که بر تورم مسلط شدیم حذف صفر را در دستور کار قرار دهیم.

مدیرعامل بانک کارآفرین تاکید کرد: اکنون شرایط ثبات برقرار نیست و ممکن است با حذف چهار صفر برخی اتفاقات پیش‌بینی نشده رخ دهد، مثلا برای ارقام زیر هزار تومان تورمی را شاهد باشیم که نارضایتی‌هایی را ایجاد خواهد کرد و طرح را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

وی تصریح کرد: این طرح اکنون نیز اثرات مثبتی خواهد داشت، اما با توجه به اینکه نمی‌توان تورم را کنترل کرد، ممکن است قبل از اجرای کامل انتقاداتی را در پی داشته باشد که اصل کار را مخدوش می‌کند.