ضرورت توجه به سرمایه انسانی در بانک‌ها

مراسم معارفه مدیر جدید توسعه سرمایه انسانی بانک کارآفرین با حضور مدیرعامل این بانک برگزار شد.

به گزارش راهبرد بانک، به نقل از روابط عمومی بانک کارآفرین، در این مراسم حمید تهرانفر مدیرعامل بانک کارآفرین از زحمات سید حبیب میرقیداری مدیر سابق توسعه سرمایه انسانی قدردانی کرد و اظهار داشت: به تازگی اتفاق مهمی در بانک کارآفرین رخ داده است. پیشکسوتان نظام بانکی در بانک‌های خصوصی قبول زحمت کردند و راهبری این بانک‌ها را به عهده گرفتند. اما اکنون به جایی رسیده‌ایم که جوانانی که در همین بانک‌ها پرورش یافته و علاوه بر آموزش‌های آکادمیک، از آموزش‌های تجربی هم بهره گرفته‌اند، آماده به عهده گرفتن مسئولیت ها هستند.

وی افزود: تاسیس بانک‌های خصوصی زمینه را برای انتقال تجربه در بدنه نظام بانکی فراهم کرد. ما هم باید بتوانیم در بانک‌های خصوصی مدیرانی را تربیت کنیم که در آینده سکان نظام بانکی را به دست بگیرند. ضمن تشکر از همکارانی که به عنوان پیشکسوتان و بازنشستگان نظام بانکی افتخار همکاری با آنها را داشته و داریم، تردیدی نیست که باید به صورت تدریجی عرصه را به جوان‌ها واگذار کنیم.

مدیرعامل بانک کارآفرین در ادامه با اشاره به اهمیت مدیریت سرمایه انسانی در سازمان‌ها تصریح کرد: مدیریت یک فن، علم و دانش است. اگرچه آموزش‌های آکادمیک در این زمینه ارائه می‌شود، اما بخشی از هنر مدیریت نیز به صورت تجربی کسب می‌شود. مدیریت به خصوص در زمینه ارتباط با کارکنان، بسیار پیچیده و سخت است. مدیریت سرمایه انسانی به مهارتی نیاز دارد که تنها به واسطه ارتباط رودررو کسب می‌شود. وظیفه اصلی یک مدیر، مدیریت منابع محدود است. ما نیز نیروهای توانمند، جوان و پرانرژی در اختیار داریم که باید با مدیریت صحیح، از دانش آنها بیشترین بهره را در جهت اعتلای بانک بگیریم.

تهرانفر در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: آقای صادقی کار بسیار سختی در پیش رو دارند که بدون شک با برنامه‌ریزی و دقت نظر به بهترین وجه بر آن فائق خواهند شد. من و سایر مدیران ارشد در کنار ایشان ایستاده‌ایم و در راستای تحقق اهداف مدیریت توسعه سرمایه انسانی، از هیچ کمکی فروگذار نخواهیم کرد. ایشان از همکاران پرانرژی و باتجربه ما در بانک کارآفرین هستند که برنامه‌ها و اهداف بسیار خوبی در زمینه اعتلای بانک دارند. از آقای میرقیداری نیز تشکر می‌کنم. ایشان در طول دوره مدیریت خود زحمات زیادی برای بانک کارآفرین متقبل شدند.

وی در ادامه به اهمیت وفاداری کارکنان به سازمان اشاره کرد و افزود: همه ما باید به سازمان متبوع خود عرق داشته باشیم و آن را از خود بدانیم. اگر ایرادی در این ساختار وجود دارد، باید برای رفع آن تلاش کنیم و تعالی بانک کارآفرین را هدف قرار دهیم. لازم است با حمایت و پشتیبانی خود به مدیران جوان در راستای دستیابی به اهداف عالیه بانک کمک کنیم.

در ادامه این مراسم افشین کریمی معاون مدیرعامل در امور اجرایی ضمن قدردانی از زحمات مدیر سابق توسعه سرمایه انسانی بانک کارآفرین اظهار داشت: آقای صادقی یکی از نیروهای بسیار خوب و زبده بانک کارآفرین هستند که ما افتخار داریم امروز به طور رسمی مراسم معارفه ایشان را برگزار کنیم. انتخاب جایگزین اصلح برای آقای میرقیداری تصمیم بسیار سختی بود، چرا که مدیریت سرمایه انسانی در هر سازمانی یکی از حوزه‌های بسیار کلیدی به شمار می‌رود.

کریمی سخنان خود را این گونه پایان داد: بدون شک مدیران ارشد روزی بانک کارآفرین را ترک خواهند کرد و این وظیفه به جوانان محول خواهد شد. همکاران جوان ما در بانک کارآفرین باید خودباوری داشته باشند و دانش و مهارت خود را تا حدی ارتقا دهند که آمادگی پذیرفتن این مسئولیت‌ها را داشته باشند. جوان‌گرایی استراتژی بانک کارآفرین است و همکاران جوان مورد اعتماد و وثوق مدیران ارشد قرار دارند.

در ادامه این مراسم سهراب صادقی مدیر جدید توسعه سرمایه انسانی بانک کارآفرین حکم خود را از تهرانفر دریافت کرد. وی ضمن تشکر از اعتماد مدیران ارشد، برنامه‌های آتی مدیریت توسعه سرمایه انسانی را شرح داد و گفت: امروزه سرمایه انسانی بزرگترین رکن هر سازمان به شمار می‌رود و دستیابی به اهداف و برنامه‌های مدنظر سازمان، مستلزم توجه ویژه به سرمایه انسانی است. تامین رضایت و امنیت شغلی نیروی انسانی در سازمان، سطح بهره‌وری را افزایش خواهد داد که خوشبختانه در بانک کارآفرین این نگاه همواره وجود داشته است.

صادقی در بخش دیگری از سخنانش افزود: توجه به سرمایه انسانی علاوه بر افزایش خلاقیت و ابتکار در همکاران، پیامدهایی از جمله کاهش هزینه‌ها و تعارضات را هم به دنبال خواهد داشت. لازم است وضعیت موجود بررسی و نقاط قوت و ضعف مدیریت‌ها شناسایی شود و سپس رفع مشکلات موجود در دستور کار قرار بگیرد.

شایان ذکر است که این مراسم روز دوشنبه ۳ تیر ماه، با حضور حمید تهرانفر مدیرعامل، مسعود عزمی معاون مدیرعامل در امور بانکی، محمدرضا خورسندی معاون مدیرعامل در امور ارزی و بین‌المللی، افشین کریمی معاون مدیرعامل در امور اجرایی، و مدیران ارشد و روسای برخی شعب استان تهران در محل سالن همایش‌های ساختمان مرکزی بانک کارآفرین برگزار شد.