اعلام شرایط دریافت تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج

بانک مرکزی به منظور اطلاع شهروندان از شرایط و ضوابط قانونی بهره‎مندی از تسهيلات ۳۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها، نکاتی را به آگاهی می‌رساند.

به گزارش راهبرد بانک، همانگونه که در مفاد بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاري مقرر شده است: «به منظور حمايت از ازدواج جوانان، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران موظف است از محل منابع پس‌انداز و جاري قرض‌الحسنه نظام بانکي، به زوج‌هايي که تاريخ عقد آنها بعد از اول فروردین ماه ۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دريافت نکرده‌اند، تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کند. تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج براي هريک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سيصد ميليون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ريال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ يک ضامن معتبر و سفته است. بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي مي‌توانند يارانه پرداختي به اشخاص را به عنوان تضمين در اين زمينه بپذيرند.» براین اساس، با عنايت به مفاد قانون يادشده، متقاضیان موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

–    افرادی که تاريخ عقد آنها از تاريخ ۰۱‏.01‏.1396 به بعد است و تاکنون وام ازدواج دريافت نکرده‌اند، از تسهيلات ازدواج به ميزان ۳۰۰ ميليون ريال بهره‌مند می‌شوند. 
–    افرادی که تاريخ عقد ايشان قبل از ۰۱‏.01‏.1396 بوده و در موعد مقرر ثبت‌نام کرده‌اند، ليکن به هر دليل هنوز در صف سامانه بوده و موفق به اخذ وام نشده‌اند، صرفاً از تسهيلات ازدواج به ميزان ۱۵۰ ميليون ريال بهره‌مند می‌شوند.
–    افرادی که قبلاً وام ازدواج دريافت کرده‌اند، نمی توانند از مابه‌التفاوت آن استفاده کنند.
–    تشخيص معتبر بودن ضامن معرفی شده بر عهده بانک عامل است. 
–    متقاضيان صرفاً می توانند از بانک‌هايی که امکان ثبت‌نام متقاضی در سامانه براي ايشان وجود دارد، نسبت به انتخاب بانک عامل اقدام کنند.