سپرده گذاران تعاونی های ادغام شده در کاسپین بخوانند

موسسه اعتباری کاسپین از سپرده گذاران تعاونی های اعتبار منحل شده خواست در مهلت زمانی تعیین شده برای تصفیه کامل سپرده های خود به شعبه های این موسسه مراجعه کنند.

به گزارش راهبرد بانک  ،دور جدید تعیین تکلیف سپرده گذاران تعاونی های اعتبار غیرمجاز منحل شده شامل الزهرا مشهد، پیوند مشهد، حسنات اصفهان، عام کشاورزان مازندران، امیدجلین به گرگان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و بدرتوس مشهد از امروز (سیزدهم اسفندماه) در موسسه کاسپین آغاز شد.

بر اساس اطلاعیه ای که امروز منتشر شد و تصمیم های اتخاذ شده در جلسات کمیته منتخب سران قوا مبنی بر تامین خط اعتباری لازم از سوی بانک مرکزی که از محل دارایی ها جبران می شود، مقرر شده است در این مرحله به هر یک از سپرده گذاران مشمول طرح پس از کسر دیون، حداکثر تا سقف ۱۰ میلیارد ریال پرداخت شود.
بر این اساس سپرده گذاران باید با در دست داشتن مدارک لازم شامل اصل کارت ملی و شناسنامه، اصل دفترچه حساب یا گواهی سپرده طبق جدول زمان بندی به شعبه های موسسه مراجعه و وجوه خود را دریافت کنند.
دارندگان سپرده های با مبالغ «تا سقف ۱۰ میلیون ریال» از امروز- دوشنبه- می توانستند به شعب این موسسه مراجعه کنند. 
دارندگان سپرده های با مبالغ «بیش از ۱۰ میلیون ریال» از روز شنبه- ۱۸ اسفند ماه- باید برای دریافت کارت بانکی به شعب موسسه مراجعه کرده و پس از ارائه درخواست و تحویل مدارک لازم و دریافت کارت بانکی، مبالغ قابل پرداخت آنان به این کارت ها واریز می شود؛ جدول زمان بندی مراجعه به شعب در تارنمای موسسه کاسپین به نشانی اینترنتی https://www.caspianci.ir/News/Details/2289 قابل دسترسی است.
طبق این اطلاعیه، این کارت ها قابلیت استفاده در خودپردازها و پایانه های فروشگاهی همه بانک ها و موسسات اعتباری را دارد. ضمن آنکه مشتریان برای نقل و انتقال وجوه از طریق سامانه های ساتنا و پایا در شبکه بانکی تنها باید به شعب پست بانک در سراسر کشور مراجعه داشته باشند.
موسسه کاسپین تاکید کرده است که مبالغ واریزی به حساب مشتریان پس از احتساب دریافتی­ های مراحل قبل خواهد بود و همه دیون اعم از تسهیلات دریافتی و تضامین مشتری کسر می شود ضمن آنکه برای همه مشتریان تعاونی­ های هفتگانه از زمان انتقال حسابها (کانورت)، سود محاسبه نمی شود.
همچنین با توجه به ضرورت انجام کنترل­ های لازم در زمینه حسابهای مربوط به تعاونی اعتبار منحله بدرتوس، سپرده ­گذاران این تعاونی می­ بایست مدارک کامل مربوط به منشاء وجوه خود را به شعب موسسه تحویل نمایند تا مراتب پس از بررسی به اطلاع آنان برسد.
بر اساس این اطلاعیه فرآیند پرداخت­ها تا زمان تصفیه کامل سپرده­ های سپرده ­گذاران تداوم خواهد داشت و در صورت عدم امکان مراجعه در مهلت ذکر شده در جدول زمان بندی مربوطه، جای نگرانی برای مشتریان محترم وجود نخواهد داشت.
بر اساس این گزارش ، موسسه کاسپین اسفندماه سال ۹۴ با انحلال و ادغام تعاونی های اعتبار غیرمجاز منحله شامل فرشتگان الزهرا مشهد، پیوند مشهد، حسنات اصفهان، عام کشاورزان مازندران، امیدجلین گرگان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و بدرتوس مشهد با مجوز شورای پول و اعتبار تشکیل شد؛ از آنجا که دارایی های این تعاونی ها کفاف سپرده های مردم را نمی داد، با تصویب سران سه قوه با تخصیص خط اعتباری بانک مرکزی برای ساماندهی سپرده گذاران آن موافقت شد که رقم آن تاکنون به حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.