شاخص بورس در پایان معاملات دیروز ، با افزایش ۷۲ واحدی به ۱۶۴ هزار و ۴۴۳ واحد رسید.

به گزارش راهبرد بانک ، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز جاری، با افزایش ۷۲ واحدی به ۱۶۴ هزار و ۴۴۳ واحد، شاخص کل هم ‌وزن با افزایش ۱۵۴ واحدی به ۳۰ هزار و ۸۷۷  واحد، شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۹۳ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۹۶۹ واحد، شاخص بازار […]

به گزارش راهبرد بانک ، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز جاری، با افزایش ۷۲ واحدی به ۱۶۴ هزار و ۴۴۳ واحد، شاخص کل هم ‌وزن با افزایش ۱۵۴ واحدی به ۳۰ هزار و ۸۷۷  واحد، شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۹۳ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۹۶۹ واحد، شاخص بازار اول با افزایش ۳۰ واحدی به ۱۲۳ هزار و ۸۱۰ واحد و شاخص بازار دوم با افزایش ۲۵۲ واحدی به ۳۱۴ هزار و ۹۰۷ واحد رسید.

نمادهای تاثیرگذار

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با ۷۸ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۵۲ واحد و تاپیکو با ۴۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی و معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی مس ایران با ۱۱۶ واحد، دکتر عبیدی با ۵۲ واحد و بانک تجارت با ۴۰ واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص از خود بر جای گذ اشتند.

با این وجود امروز، «فملی» بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل به جای گذاشت. رونق معاملات شرکت ملی مس ایران در بورس کالا یکی مهم ترین عوامل رونق این نماد بود. در معاملات روزانه بورس کالا قیمت کاند مس رکورد زد. کاتد مس در معاملات روزانه ۱۸ درصد نسبت به قیمت پایه رشد قیمتی داشت.  امروز ۵ هزار تن کاتد مس فملی در قیمت پایه ۵۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در بورس کالا عرضه و  بیش از ۸ هزار تن تقاضا برای خرید این محصول ثبت شد.

ارزش کل معاملات

همچنین ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۶۵۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۸۴۲ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۱ هزار و ۷۴ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های «دوده صنعتی پارس، واسپاری ملت، حق تقدم معدنی و صنعتی چادرملو، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، کی‌.بی‌.سی و حق تقدم خرید سهام آن، سیمان تهران، پارس سرام، حفاری شمال» از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های «بانک پارسیان، زرین معدن آسیا، کشت و صنعت پیاذر، کشاورزی و دامپروری مگسال، لبراتورهای سینا، دارویی و بهداشتی لقمان، تأمین سرمایه امید» متوقف شدند.

معاملات درون گروهی

افزون بر این، امروز در بازار دوم بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، ۷۱۰ میلیون سهم سرمایه گذاری غدیر به ارزش ۱۳۲ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی برای تجمیع سهام از سوی سهامدار عمده همراه شد.

همچنین معاملات درون گروهی سهامدار تاپیکو به جابجایی بیش از ۶۶۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳۱ میلیارد تومان انجامید. در سیمان خوزستان امروز ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در ۱۵۱ هزار و ۷۳ نوبت معاملاتی، ۲ میلیارد و ۸۴۲ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۶ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۶۲۹ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان رسید.