خرید و فروش نقدی ارز شفاف می‌شود/ بازار متشکل؛‌ یک گام به جلو

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی تشکیل بازار متشکل معاملات ارزی را یک گام به سمت شفافیت و افزایش دقت در خرید و فروش نقدی ارز نسبت به قبل عنوان کرد.

به گزارش راهبرد بانک، دکتر کوروش پرویزیان درباره جزییات جلسه روز گذشته مجمع موسس شرکت بازار متشکل معاملات ارز، اظهار داشت: در یک هزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار (۱۸ دی ۱۳۹۷) مصوبه موضوع «بازار متشکل معاملات ارزی»، مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

وی افزود: برهمین اساس روز گذشته جلسه هیات موسس با مدیریت محمد طالبی، دبیرکل بانک مرکزی و نمایندگان اعضای این شرکت از جمله کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، کانون صرافان ایرانیان، شرکت فرابورس ایران و شرکت ملی انفورماتیک و همچنین نمایندگان حوزه های ارزی، نظارت و حقوقی بانک مرکزی برگزار شد.

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، افزود: در این جلسه، مجمع موسس مواردی همچون ترکیب سهام موسسین، سرمایه شرکت، اساسنامه و فرآیند عملیاتی کردن بازار متشکل معاملات ارزی، از جمله مباحث فنی و ساختاری را مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پرویزیان با تاکید بر اینکه تاسیس این شرکت یک قدم رو به جلو برای شفاف‌سازی است، گفت: آغاز به کار بازار متشکل معاملات ارزی، امکان بیشتری برای خرید و فروش ارز توسط صرافی ها و عوامل موثر در بازار ایجاد خواهد کرد و خوشبختانه این شرکت مصوبه مجامع نظارتی عالی کشور و شورای پول و اعتبار را دارد.

وی درباره تاثیر آغاز به کار بازار متشکل معاملات ارزی در بازار نقدی ارز، توضیح داد: آغاز به کار این بازار عاملی برای شفافیت و افزایش دقت در خرید و فروش نقدی ارز نسبت به گذشته است در این بازار افرادی که نیاز به اسکناس ارز دارند راحت تر می توانند به بازار ورود کنند و با کارمزد پایینی برای رفع نیاز خود اقدام کنند.

مدیرعامل بانک پارسیان در ادامه گفت: اکنون این بازار در مرحله تاسیس و آموزش فعالان در این بازار است تا بتواند در کنار بازارهای قبلی فعالیت خود را آغاز کند. پرویزیان در پایان تاکید کرد: به دلیل اینکه این شرکت در بازار پولی کشور شکل می گیرد، بخش نظارتی این بازار بر عهده بانک مرکزی است و کار ویژه‌ای که توسط این ساختار در حال انجام است. فعالیت این بازار در فضا و بستر الکترونیکی و مبتنی بر سفارش شکل گرفته است.

منبع: ایبنا