پرداخت تسهیلات بانکی به بیش از ۱میلیون نفر در ۹ ماه

معاون بانکی وزیر اقتصاد با اشاره به جهت‌گیری دولت در تسهیل اعطای تسهیلات خرد گفت: از بهمن‌ماه سال گذشته تا مهرماه رقمی نزدیک به ۳۸هزار میلیارد تومان به یک‌میلیون نفر پرداخت شده که بسیار قابل توجه است و در تاریخ بانکداری این میزان پرداخت نشده است.

به گزارش راهبرد بانک، سیدعباس حسینی، معاون امور بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در نشست مشترک وزیر اقتصاد با نمایندگان استان‌های شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در شبکه بانکی کشور گلوگاه‌های متعددی وجود دارد که تسهیلات‌دهی را با مشکل مواجه می‌کند که یکی از مهمترین آن‌ها، موضوع سرمایه بانک‌هاست؛ امسال دولت و مجلس کمک کردند تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی از محل واگذاری سهام انجام شود.

وی ادامه داد: اگر در بودجه سال آینده بتوانیم دغدغه‌ها را رفع کنیم، که البته در حال پیگیری چند مسئله با استفاده از ابزارهای مختلف هستیم، از جمله اینکه به‌صورت جدی بانک‌ها اموال مازاد خود را زودتر بفروشند و از محل فروش اموال مازاد سرمایه پایه بانک‌ها افزایش پیدا کند که در این شرایط توان بانک‌ها می‌تواند چند برابر افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد همچنین گفت: اگر بتوانیم با اصلاح ساختارمالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه نقدی باشیم، بخش زیادی از مشکلات آن‌ها در حوزه تسهیلات‌دهی رفع می‌شود.

وی با اشاره به جهت‌گیری دولت در تسهیل در اعطای تسهیلات خرد یادآور شد: از بهمن ماه سال گذشته تا مهر ماه رقمی نزدیک به ۳۸ همت به بیش از یک‌میلیون نفر پرداخت شده که بسیار قابل توجه است و در تاریخ بانکداری این میزان پرداخت نشده است.
حسینی یادآور شد: این موضوع از جهت‌گیری‌های اصلی وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده است و در راستای این جهت‌گیری در حالی که سرمایه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ۲۵۰۰ میلیارد تومان بود با دستور وزیر اقتصاد و همراهی سهامداران به پنج هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و در ادامه نیز قرار است به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد و این جهت‌گیری در تمامی بانک‌های تحت پوشش در دست پیگیری است.

وی همچنین گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی در ۸ماهه ابتدای سال جاری ۸۷ همت وام قرض‌الحسنه پرداخت شده است که معادل ۱۰۸ درصد کل سال گذشته است.