رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد؛

تداوم وضعیت مطلوب در تامین منابع ارزی طی ماههای آینده

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه وضعیت منابع ارزی ما رو به بهبود است و حجم عرضه‌های ما در بازار نیما نسبت به گذشته به ارزهای مختلفی که مورد نیاز بازار است گسترش پیدا کرده؛ لذا پیش‌بینی می‌کنیم همچنان وضعیت مطلوب در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده نیز تداوم داشته باشد.

به گزارش راهبرد بانک،به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر ‌علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: از اولویت‌های جدی و کاری بانک مرکزی در راستای کنترل تورم، کنترل رشد نقدینگی است و این مهم جزء سیاست‌های مهم بانک مرکزی به شمار می رود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در این راستا رشد ترازنامه بانک‌ها در محدوده‌ای که شورای پول و اعتبار تعیین کرده کنترل می‌شود و بحمدالله بانک‌ها در این زمینه حرکت می‌کنند تا رشد نقدینگی در مسیری که بانک مرکزی مشخص کرده، انجام شود.

دکتر صالح‌آبادی یکی از راهکارهای کنترل رشد نقدینگی در این شرایط را تأمین مالی غیرتورمی تولید خواند و گفت: در این راستا باید از ابزارهای جایگزین برای تامین مالی تولید استفاده کنیم و یکی از این ابزارها انتشار اوراق گام است که حجم انتشار این اوراق بالغ بر ۴۵ هزار میلیارد تومان است و بزودی از این میزان عبور می کند. در تلاشیم این اوراق در زنجیره تامین جابجا شود، در این صورت این اوراق کمتر به بازار سرمایه ارائه می‌شود و تامین مالی غیرتورمی محقق می‌شود.

وی عنوان کرد: همچنین ایجاد سه نوع صندوق را در هیأت عامل بانک مرکزی تصویب کردیم که بانک‌ها یکی از انواع این صندوق ها را در اختیار داشته باشند. صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختص اوراق دولتی است که بانک‌ها می‌توانند این صندوق‌ها را ایجاد کنند البته ضوابط آن قبلاً تصویب شده بود و در حال حاضر باید سرعت بگیرد.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: اوراقی که بانک‌ها منتشر می کنند می‌تواند توسط این صندوق‌ها خریداری شود تا کمتر به بانک‌ها برای خرید اوراق دولت مراجعه شود و این اتفاق مثبتی است که می‌تواند رخ بدهد.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: موضوع بعدی صندوق‌های زمین و ساختمان و صندوق‌های املاک و مستغلات بود که بانک‌ها می‌توانند راه‌اندازی کنند. بانک‌هایی که املاک و ساختمان‌های را دارند می‌توانند آنها را در قالب صندوق‌های املاک و مستغلات به شکل اجاره‌داری حرفه‌ای اداره کنند و گواهی‌های صندوق‌ها را در بازار عرضه کرده و منابع را از بازار جمع کنند. اگر اموال مازادی هم دارند می توانند برای مولدسازی آنها از طریق این صندوق‌ها اقدام کنند، منابعی‌ را جذب کرده و این اموال را مولد و سپس آنها را واگذار کنند. این‌ موارد سه نوع صندوقی است که اخیراً در هیات بانک عامل مرکزی تصویب شد.

دکتر صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی تصمیمی بود که در روزهای گذشته گرفته شد که دارندگان کارت بازرگانی فعال و معتبر با شروطی که بانک مرکزی تعریف می‌کند می‌توانند در بازار متشکل ارزی تا حداکثر سه برابر ارز بیشتری به نرخ بازار خریداری کنند و این امر در راستای کمک به فعالان اقتصادی است که نیاز به اسکناس ارزی دارند.

وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه صادرکنندگان میزان عرضه خود را در بازار متشکل معاملات ارزی افزایش داده‌اند می‌توانند از آن امکان در این بازار استفاده کنند.

دکتر صالح آبادی تاکید کرد: خوشبختانه وضعیت منابع ارزی ما هم رو به بهبود است یعنی مستمرا که جلو می‌رویم وضعیت ما بهتر می‌شود. خوشبختانه در آبان ماه نسبت به مهرماه فروش‌هایی که در حوزه‌های نفتی‌مان داشتیم رشد بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای داشت لذا حجم عرضه‌های ما در بازار نیما نسبت به گذشته به ارزهای مختلفی که مورد نیاز بازار است افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌کنیم همچنان وضعیت مطلوبی را در تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده داشته باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره موضوع قرض‌الحسنه‌های گفت: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن در طول هشت ماه ابتدای امسال پرداخت شد و در واقع بیش از ۱۰۰ همت مجموع پرداختی‌هایی است که داشتیم و نزدیک به ۹۰ همت تسهیلات ازدواج بوده و حدود ۲۲ همت تسهیلات فرزندآوری بوده که از ابتدای سال تا پایان آبان ماه پرداخت شده است.

دکتر صالح آبادی در خصوص اوراق گواهی سکه بانک مرکزی در بورس کالا گفت: صدور گواهی سکه در بورس کالا با نرخ متعادل به هر میزانی که مردم نیاز داشته باشند، در حال انجام است و مردم می توانند برای خرید به بازار سرمایه مراجعه کنند؛ این گواهی ها از سوی بانک مرکزی صادر و تضمین شده است و در سررسید، اگر فردی مایل بود سکه اش را دریافت می کند و اگر نخواست می تواند قیمت روز سکه را از بانک مرکزی دریافت کند. لذا این امکان در بورس کالا وجود دارد و توانسته ثبات را در بازار فراهم کند. لذا در روزهای گذشته هم شاهد بودیم که قیمت سکه نیز کاهش یافت و انشالله به سمت تعادل پیش می رود.

وی افزود: در حوزه ارزی نیز گواهی ارزی را تعریف کردیم و در شعب ارزی بانک ملی این امکان وجود دارد افرادی که تمایل دارند خود را در برابر نوسانات ارز پوشش ریسک دهند، اوراق مذکور را که ناشر آن بانک مرکزی است را از شعب بانک ملی خریداری کنند. براین اساس فرد به قیمت امروز بازار متشکل ارزی پول خود را می گذارند و در روز سررسید به قیمت روز بازار متشکل ارزی می توانند معادل ریالی یا اسکناس ارز آن را دریافت کنند.

وی درباره افزایش ودیعه ریالی بانک مرکزی از صرافی‌ها گفت: این موضوع را بررسی می‌کنم.

دکتر صالح آبادی همچنین درباره سایر اقدامات انجام شده در حوزه ارز گفت: اقدام دیگری که انجام دادیم این است که کیف پولی که صرفی‌ها داشتند قبلا تا ۱۰۰ هزار یورو می‌توانست شارژ شود که آن را ۵۰ درصد اضافه کردیم و ۱۵۰ هزار یورو می‌تواند شارژ شود. این هم به دلیل امکان بیشتر منابعی است که در بازار متشکل وجود دارد و هیچ مشکلی برای تامین آن وجود ندارد و این موضوع به عمق بازار و تامین ارز بیشتر در بازار کمک می کند.