گزارش صندوق تثبیت بازار سرمایه طی هفته آینده

رئیس صندوق تثبیت بازار گفت: نخستین گزارش صندوق تثبیت بازار سرمایه، هفته آینده برای نخستین بار منتشر خواهد شد.

به گزارش راهبرد بانک، صندوق تثبیت بازار همان‌طور که از نامش پیدا است سعی در ایجاد ثبات دارد؛ همچنین در شرایط بحران ورود کرده و با حمایت از سرمایه‌گذار مانع رفتارهای فرصت‌طلبانه برخی بازیگران می‌شود.

طبق اساسنامه سازمان بورس بحران به شرایط زمانی اطلاق می‌شود که نوسانات شدیدی در نمادهای شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه ایجاد شود.

از جمله وظایف صندوق تثبیت بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کنترل و کاهش مخاطرات سامانه‌‌‌‌ای یا فرادستگاهی، اجرای سیاست‌های عمومی و حاکمیتی در بازار سرمایه کشور، حفظ جلوگیری از ایجاد و تداوم ترس فراگیر در زمان وقوع بحران‌‌‌‌های مالی و اقتصادی شرایط رقابت منصفانه، جلب اطمینان سرمایه‌‌‌‌گذاران خرد برای تداوم فعالیت در این بازار، حفظ شرایط رقابت منصفانه در بازار.

لازم به ذکر است که هدف از تشکیل این صندوق کنترل و تثبیت بازار و همچنین حفظ شرایط رقابت منصفانه در بازار است. در شرح وظایف این صندوق همچنین به جلوگیری از ایجاد و تداوم ترس فراگیر در زمان وقوع بحران‌‌‌‌های مالی نیز اشاره شده است. تا سرمایه‌‌‌‌گذاران خرد برای تداوم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه راغب بمانند و در جهت خروج نقدینگی بر نیایند.

گفتنی است در نشست خبری روز سه شنبه هشتم آذرماه، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس گفت: بخشی از منابع صندوق تثبیت از محل بودجه عمومی ۱۴۰۱ با پیگیری های وزارت اقتصاد تامین و به این صندوق تخصیص داده شد.

اگر چه درهفته ی اخیر و پس از روزهای ریزشی بازار سرمایه، که شاخص کل در زیر محدوده ی۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد آمده بود، شاهد فعالیت حمایتی صندوق تثبیت از بازار سرمایه و شاهد تزریق منابع این صندوق به بازار سرمایه بودیم، به طوری که شاخص کلا تقریبا با رشد ۱۰۰ هزار واحدی توانست خود را به محدوده ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد برساند و شرایط با ثبات تری را تجربه کند، اما تاکنون گزارشی از جزئیات و ریز عملکرد این صندوق منتشر نشده است.

در همین راستا اخیرا پیمان حدادی، مشاور و دستیار ویژه ریاست سازمان بورس در سهام عدالت ، با اشاره به علت های به تاخیر افتادن انتشار عملکرد صندوق تثبیت، از جمله بیمه صندوق های با درامد ثابت، که اخیرا به پایان رسید، عنوان کرد و خبر از انتشار عملکرد صندوق تثبیت در هفته ی آینده داد.

در پایان باید اشاره کرد که ایجاد صندوق تثبیت بازار جزو اقداماتی بود که در بحبوبه ریزش شاخص بورس در سال‌های اخیر رخ داد. وجود چنین صندوق‌های حمایت‌گری از طرف دولت می‌تواند نقش اساسی در ایجاد ثبات داشته باشد. به‌نظر برخی کارشناسان عملکرد صندوق تثبیت بازار قابل قبول نبوده و نتوانسته ثبات مدنظر را ایجاد کند، البته باید در نظر داشت که این صندوق در ابتدای مسیر بوده و با گذشت زمان می‌تواند نقش موثری در بازار سرمایه ایجاد کند.