حمایت اصولی از بخش کشاورزی با تمرکز معاملات در بورس کالا

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در نگاهی واقع‌بینانه و کارشناسی باید تاکید کرد که مسیر اصلی و نهایی برای اصلاح بخش کشاورزی و حمایت‌های اصولی، تمرکز معاملات در بورس کالاست.

به گزارش راهبرد بانک، احمدعلی کیخا  با اشاره به آغاز سیاست قیمت تضمینی ذرت در بورس کالا عنوان کرد: عرضه ذرت در بورس کالا با قیمت واقعی و شفاف این امکان را به کشاورز داده است تا در تنظیم برنامه کشت خود برای سال آینده قیمتی که در این بازار کشف می شود را مبنا قرار دهد.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: با عرضه ذرت در بورس کالا براساس سیاست قیمت تضمینی، شاهد واقعی شدن قیمت این محصول، کمرنگ شدن فعالیت واسطه‌ها در بازار و حمایت مستقیم از کشاورز هستیم.

 

به گفته این نماینده مجلس، خرید و فروش ذرت در بورس کالا امکان عرضه مستقیم محصولات در بورس را فراهم می کند تا سود واقعی عاید کشاورزان شود.

 

وی اظهار داشت: هدف گذاری عرضه نظام مند محصولات کشاورزی از جمله ذرت در بورس کالا اقدامی علمی و برمبنای کار کارشناسی است؛ اما موضوعی که وجود دارد این است که کشاورزانی که ذرت می کارند عمدتا خرده مالک هستند که با مقیاس کم تولید می کنند و تشکل منسجمی ندارند. از این رو، باید در زمینه آگاهی کشاورزان پیرامون مزایای عرضه محصولات در بورس کالا، فرهنگ سازی بیشتری کرد تا بتوان به اهداف مورد نظر دست یافت.

 

کیخا گفت: از مهم ترین اهداف راه اندازی بورس کالا، ایجاد شفافیت اقتصادی بوده است تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بتوانند در یک مکان شفاف به معامله بپردازند و بهترین تصمیم ها نیز از سوی متولیان امر به منظور افزایش کیفیت تولیدات و تنظیم بازارها گرفته شود. ضمن اینکه، همواره راهکارهایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی، افزایش بهره‌وری و حمایت از کشاورزان پیشنهاد و اجرایی شده است، اما باید توجه داشت که مسیر اصلی و نهایی برای اصلاح بخش کشاورزی و حمایت‌های اصولی، تمرکز معاملات در بورس کالا است.

 

نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر لزوم عرضه تمامی محصولات کشاورزی در بورس کالا، گفت: باید به سمت عرضه کلیه محصولات کشاورزی در بورس کالا حرکت کنیم و این موضوع نباید فقط به یک با چند محصول خلاصه شود؛ برای رسیدن به این هدف باید فرهنگ سازی لازم و زیرساخت های موردنیاز فراهم شود تا همه کشاورزان فرصت حضور در بورس کالا را داشته باشند.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: به منظور حمایت از حقوق کشاورزان و تغییر سطح درآمدی این قشر زحمت کش، باید زمینه عرضه اقلام بیشترى از محصولات در بورس کالا را فراهم کرد و در این راستا، علاوه بر حمایت مجلس و دولت، تشکل‌ها نیز باید پای کار بیایند.

 

منبع: تسنیم