خط لوله فاز ۱۶ پارس جنوبی به مدار تولید بازگشت

تهران- راهبرد بانک- معاون پشتیبانی و عملیات شرکت نفت و گاز پارس از بازگشت خط لوله فاز ۱۶ پارس جنوبی به مدار تولید خبر داد.

به گزارش راهبرد بانک، از شرکت نفت و گاز پارس، «یحیی رشیدی» گفت: با تعمیر و بازسازی بخش آسیب‌دیده خط لوله ۳۲ اینچ دریایی انتقال گاز فاز ۱۶ پارس جنوبی، بهره‌برداری از این سکو از سر گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه خط لوله دریایی فاز ۱۶، دهم دی‌ماه سال گذشته به دلیل ایجاد نشتی در بستر دریا دچار توقف شد، افزود: پس از بررسی و شناسایی موقعیت حادثه، خروجی‌های سکو بسته و نشتی به طور کامل مهار شد و در ادامه با تلاش همکاران، نسبت به بازسازی بخش آسیب‌دیده این خط لوله اقدام و خوشبختانه پس از تعویض بخش مورد نظر و انجام تست خط، سکوی SPD16 آماده ارسال گاز به پالایشگاه خشکی شد.

معاون پشتیبانی و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، تدابیر اجرا شده و تلاش کارکنان سکوهای گازی برای تولید حداکثری گاز را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در زمستان سال ۱۴۰۰ توانستیم با حداکثر تولید از سکوهای درحال بهره‌برداری، سوخت مورد نیاز کشور را تأمین کنیم، ضمن اینکه عملکرد صحیح وزارت نفت در زمینه مصرف انرژی نیز تعیین‌کننده بود.

رشیدی با اشاره به اقدام‌های صورت‌گرفته به منظور بازسازی خط لوله دریایی فاز ۱۶ پارس جنوبی، گفت: با توجه به آسیب‌دیدگی این خط لوله، به دستور ‌مدیریت ارشد، تعمیر بخش آسیب‌دیده با سرعت در دستور کار قرار گرفت و با بهره‌گیری از توان داخلی، ساخت اسپول (Spool) به منظور نصب در دریا و تعویض بخش آسیب‌دیده این خط لوله ۳۲ اینچ در اسکله بندری پارس آغاز شد.

وی با بیان اینکه خطوط لوله ۳۲ اینچ دریایی پارس جنوبی برای انتقال گاز ترش سکوها به پالایشگاه‌های خشکی طراحی شده، تصریح کرد: برای تعمیر و تعویض این خطوط از تکنولوژی فلنج‌های هوشمند استفاده می‌شود و به دلیل ضرورت تأمین اقلام اضطراری تعمیر، خوشبختانه طی همکاری با شرکت دانش‌بنیان ایرانی، این تجهیز، پیش از این ساخته و در کمتر از مدت ۲۰ روز جهت به کارگیری در موقعیت خط لوله سکوی فاز ۱۶، به بندر پارس یک در عسلویه منتقل شد.

رشیدی  با اشاره به تکمیل عملیات ساخت و تست اسپول به طول ۸۰ متر در مجتمع بندری پارس یک، افزود: با اتمام این عملیات، اسپول ساخته شده به همراه فلنج‌های هوشمند، پس از انتقال توسط بارج شناور به موقعیت خط لوله آسیب‌دیده در خلیج فارس، نصب و پس از انجام تست‌های مربوطه وارد مدار بهره‌برداری شد.