تولید نفت عراق کاهش یافت

اطلاعات شرکت بازرگانی نفت عراق نشان می‌دهد تولید نفت این کشور در ماه گذشته میلادی ۱۱۲ هزار بشکه در روز نسبت‌به ماه قبل‌از آن کاهش یافته و تنها ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

به گزارش راهبرد بانک، به نقل از اویل پرایس، عراق به‌عنوان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک تنها ۴٫۱۵ میلیون بشکه در روز نفت خام در ماه مارس تولید کرده‌ که بسیار پائین‌تر از سهمیه این کشور طبق قرارداد اوپک پلاس است.

اطلاعات شرکت بازرگانی نفت عراق، سومو، نشان می‌دهد تولید نفت خام این کشور ۱۱۲ هزار بشکه در روز نسبت‌به ماه قبل‌از آن کاهش داشته‌است.

عراق طبق قرارداد اوپک پلاس می‌توانست ۴٫۳۷ میلیون بشکه در روز در ماه مارس تولید داشته باشد که طبق گزارش سومو، ۲۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از این هدف تولید کرده‌است. این اطلاعات نشان می‌دهند تعداد روزافزونی از اعضای ائتلاف اوپک پلاس برای افزایش تولید خود تا سطح سهمیه‌های موجود مشکل دارند. ائتلاف اوپک پلاس باید روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز بر تولید خود بیفزاید.

بیشتر بخوانید

این ائتلاف هفته گذشته طی اجلاسی توافق کرد هیچ تغییری در طرح افزایش تولید خود ایجاد نکند و تولید این گروه ۴۳۲ هزار بشکه در روز از ابتدای ماه مه افزایش یابد.
این ۳۲ هزار بشکه اضافی مربوط به افزایش مبنای تولید ۵ عضو این ائتلاف می‌شود.

سهمیه تولید عربستان تا ۱۰٫۵۴۹ میلیون بشکه در روز افزایش‌یافته و روسیه هم می‌تواند همین مقدار تولید داشته باشد. سهمیه تولید امارات برابر با ۳٫۰۴ میلیون بشکه در روز، کویت ۲٫۶۹۴ میلیون بشکه در روز و عراق ۴٫۴۶۱ میلیون بشکه در روز است.

جدیدترین اطلاعات نشان می‌دهند اکثر اعضای اوپک نمی‌توانند به هدف تعیین‌شده برای افزایش تولید برسند و بنابراین کمبود عرضه در بازار بسیار وسیع‌تر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده خواهد بود.

اوپک در ماه مارس بازهم نتوانست به هدف تعیین‌شده برای افزایش تولید خود طبق قرارداد اوپک پلاس برسد. متوسط تولید نفت این گروه در ماه گذشته میلادی برابر با ۲۸٫۵۴ میلیون بشکه در روز بود، یعنی تنها ۹۰ هزار بشکه در روز بالاتر از ماه فوریه. درحالی‌که طبق قرارداد اوپک پلاس می‌توانست ۲۵۳ هزار بشکه در روز به تولید خود بیفزاید