آلمان برای خرید گاز قطر توافق کرد

آلمان در راستای تلاش برای کاهش وابستگی به واردات روسیه، برای خرید گاز از قطر به توافق رسید.

به گزارش راهبرد بانک، این خبر از سوی وزارت اقتصاد آلمان در توییتر اعلام شد. توافق مذکور در سفر آخر هفته رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان به قطر حاصل شده است.

هابک در ویدیویی در توییتر گفت: این منطقه آماده همکاری و سرمایه گذاری بیشتر در پروژه های انرژی تجدیدپذیر است. خبر خوب این است که گاز طبیعی مایع از سوی قطر برای آلمان فراهم خواهد شد. اکنون بر عهده شرکتهاست که توافقهای لازم را منعقد کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزیر اقتصاد آلمان گفت: قطر در حال افزایش استخراج گاز است و ما به گاز بیشتری در کوتاه مدت برای جایگزینی با عرضه روسیه داریم. این موضوعی بود که درباره آن با امیر و وزیر انرژی قطر صحبت کردم.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر پیشتر اعلام کرده بود در صورت مختل شدن عرضه گاز روسیه به اروپا به دلیل منازعه با اوکراین، نه قطر نه هیچ کشور دیگری ظرفیت این را ندارد عرضه گاز روسیه به این منطقه را با استفاده گاز طبیعی مایع (LNG) جایگزین کند. با توجه به اینکه عمده حجم گاز قطر به قراردادهای بلندمدت برای خریداران آسیایی اختصاص پیدا کرده، حجم گازی که قابل ارسال به اروپاست، تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد است. وزیر انرژی قطر گفته بود: تصور می کنم روسیه ۳۰ تا ۴۰ درصد از بازار اروپا را تامین می‌کند. هیچ کشوری وجود ندارد که بتواند این حجم گاز را عرضه کند و ظرفیت انجام این کار از طریق صادرات LNG وجود ندارد.