منفی شدن روند هفتگیه طلای سیاه

قیمت نفت در معاملات روز جمعه افزایش یافت، اما پس از سپری کردن هفته پرنوسان، برای دومین هفته متوالی کاهش یافت.

به گزارش راهبرد بانک، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۲۹ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش یافت و در ۱۰۷ دلار و ۹۳ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت نفت برنت روز پنج شنبه حدود ۹ درصد افزایش داشت که بزرگترین رشد قیمت روزانه از اواسط سال ۲۰۲۰ بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۷۲ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش، در ۱۰۴ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه بسته شد و به رشد هشت درصدی روز گذشته افزود.

هر دو شاخص که هفته گذشته ۱۶ دلار نوسان قیمت داشتند، حدود چهار درصد کاهش هفتگی را به ثبت رساندند. قیمت‌ها از بالاترین قله ۱۴ ساله که حدود دو هفته قبل به آن صعود کرده بودند و معامله گران را به سودگیری تشویق کردند، فاصله گرفته‌اند.

روسیه پس از چهارمین روز مذاکرات با اوکراین، اعلام کرد هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است. بعضی از نشانه‌های پیشرفت اوایل هفته گذشته مشاهده شد.

جیم ریتربوش، رئیس ریتربوش اند آسوشیتس – گفت: انتظارات قبلی برای آتش بس میان اوکراین و روسیه یا توافق ضعیف شده است و ادامه حملات ارتش روسیه به شهرهای بزرگ اوکراین احتمال اعمال تحریمهای مالی بیشتر علیه مسکو را تقویت می‌کند.

کمبود عرضه به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه و کاهش ذخایر نفت، طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای با ایران، کاهش ذخایر نفت و نگرانی‌ها نسبت به آسیب دیدن تقاضا از موج جدید شیوع کرونا در چین همگی عوامل تاثیرگذار بر نوسان معاملات نفت در هفته جاری بوده‌اند.

به گفته معامله‌گران، بانکداران و تحلیلگران، این نوسانات شدید بعضی از سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخته و از بازار خارج کرده که ممکن است به نوبه خود باعث نوسانات شدید قیمت شود.

منابع آگاه اعلام کردند اوپک پلاس در فوریه بیش از یک میلیون بشکه در روز از سطح تولید گروهی هدف گذاری شده عقب ماند و نرخ پایبندی این گروه به توافق محدودیت عرضه به ۱۳۶ درصد در مقایسه با ۱۲۹ درصد در ژانویه افزایش یافت. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد به دنبال حمله نظامی مسکو به اوکراین و تحریمهای اعمال شده، بازارهای نفت ممکن است از آوریل سه میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه را از دست دهند.

طبق آمار رسمی، صادرات نفت عربستان سعودی در ژانویه به ۶.۹۹۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بالاترین سطح از آوریل سال۲۰۲۰ بود. صادرات نفت این کشور در ژانویه ۰.۹ درصد در مقایسه با ۶.۹۳۷ میلیون بشکه در روز در دسامبر رشد کرد. تولید نفت این کشور در ژانویه بر مبنای ماهانه به میزان ۰.۱۲۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به ۱۰.۱۴۵ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود.

در این بین، تولیدکنندگان نفت آمریکا از زمان آغاز جنگ در اوکراین، خویشتن داری قابل ملاحظه‌ای از خود نشان داده‌اند. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکلهای حفاری نفت را سه حلقه کاهش داده و به ۵۲۴ حلقه رساندند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت مشاوره FGE اعلام کرد ذخایر محصولات نفتی کشورهای مصرف کننده بزرگ در خشکی ۳۹.۹ میلیون بشکه برای این وقت از سال کمتر از میانگین سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ هستند.