صدور مجوز فوری و لحظه ای ۳۵۰ شغل خانگی

معاون اشتغال وزارت کار از ثبت آنی و لحظه ای مجوز ۳۵۰ کسب و کار خانگی خبر داد و گفت: مجوز ۱۷۲ کسب و کار خانگی نیز به صورت سه روزه صادر خواهد شد.

به گزارش راهبرد بانک: در راستای تسهیل صدور  مجوزهای کسب و کار، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی کاهش زمان صدور مجوزها در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را در دستور کار قرار داد و در حالی که مجوز تاسیس آموزشگاه‌های آزاد تا پیش از این بیش از هشت ماه به طول می انجامید، این زمان با اهتمام وزارت کار به سه روز  کاهش پیدا کرد.
وزارت کار مدتی بعد در راستای توسعه و تقویت هرچه بیشتر مشاغل خانگی، مدت زمان صدور مجوزهای فعالیت این دسته مشاغل را نیز به سه روز کاهش داد تا ضمن رفع موانع تولید در بخش اشتغال خانگی، افراد با انگیزه بیشتر به این حوزه ورود و کسب و کار خود را ثبت کنند.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حدود  ۵۵۰ مجوز در حوزه کاری این وزارتخانه وجود دارد که بیش از ۹۵ درصد از طریق دبیرخانه مشاغل خانگی صادر می شود.
آنطور که عبدالملکی می گوید: بسیاری از مجوزهای مشاغل خانگی ثبت محور و به صورت آنی صادر می شوند و سایر مجوزهایی که نیازمند پاسخ دستگاه‌های ذی‌صلاح است، ظرف سه روز نهایی‌ می‌شود.
پیش از این محمود کریمی بیرانوند – معاون اشتغال وزیر کار – از تشکیل یک ستاد ویژه در وزارت کار به منظور تسهیل و غیرحضوری کردن صدور مجوزهای کسب و کار در همه معاونت‌ها و سازمان‌های ذیربط خبر داده و گفته بود: سامانه حمایت از مشاغل خانگی از این پس به نشانی mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir با سازوکار جدیدی فعالیت می‌کند که بر اساس آن دو دسته مشاغل به صورت” مجوز محور “و “ثبت محور” برای عموم مردم قابل دسترس است.
وی اخیرا از ثبت آنی و لحظه ای مجوز ۳۵۰ کسب و کار خانگی خبر داده و گفته ” مجوز ۱۷۲ کسب و کار خانگی نیز به صورت سه روزه صادر می‌شود.”
بر اساس ساز و کار و روش جدید سامانه، طبق مصوبه هشتم دی ماه ستاد ملی ساماندهی مشاغل خانگی، دو دسته مجوز برای مشاغل خانگی وجود دارد که یک دسته آن،  شامل ۳۵۰ مجوز است که به صورت آنی و همان لحظه‌ای که متقاضی درخواست خود را ثبت می‌کند، صادر می‌شود و یک دسته از مجوزها شامل ۱۷۲ مجوز است که مجوز محور هستند، به گونه‌ای که متقاضی درخواست خود را ثبت می‌کند و بعد از آن حداکثر سه روز کاری دستگاه اجرایی زمان دارد که این درخواست را ثبت کند، در غیر این صورت سامانه به طور خودکار مجوز را صادر و متقاضی پرینت مجوز خود را دریافت می کند.
با کاهش زمان صدور مجوز مشاغل خانگی، هیچ مجوزی در حوزه مشاغل خانگی نخواهد بود که صدور آن بیش از سه روز طول بکشد و این کار برای نخستین بار و در راستای حذف موانع تولید و کسب و کار در کشور اتفاق می افتد.
به گزارش ایسنا، با این اقدام در مجموع ۵۵۰ عنوان شغل خانگی وجود دارد که مجوز همه آن‌ها کمتر از ۷۲ ساعت صادر خواهد شد و متقاضیان بدون آنکه زمان طولانی برای گرفتن مجوز کسب و کار خود سپری کنند می توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی وزارت کار، مجوز شغل مربوطه را بی‌درنگ دریافت کنند.