افزایش قیمت بی سابقه زغال سنگ

با افزایش تقاضا و افزایش قیمت گاز، قیمت زغال سنگ افزایش چشمگیری یافت.

به گزارش راهبرد بانک، به نقل از راشاتودی، زغال سنگ حرارتی در بندر نیوکاسل در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش قیمت بی سابقه ۱۰۶ درصدی بوده است. در مقابل، نفت خام برنت بین المللی امسال تنها ۳۳ درصد افزایش یافت. بر اساس آخرین گزارش ارایه شده، قیمت زغال سنگ تا بیش از ۱۶۶ دلار در هر تن افزایش یافت. شاخص هفتگی نیوکاسل که در سپتامبر ۲۰۲۰ به ۴۶.۱۸ دلار رسید، اکنون از ماه جولای ۲۰۰۸ به بالاترین سطح خود یعنی ۱۹۵.۲۰ دلار رسیده است.

شاخص ریچاردز بی، معادل نیوکاسل در آفریقای جنوبی، امسال بیش از ۵۵ درصد جهش کرد و در هفته گذشته به ۱۳۷.۰۶ دلار در هر تن رسید. به گفته مدیر آژانس رتبه‌بندی Fitch در منابع طبیعی، زغال سنگ حرارتی یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی جهانی با سهم بیش از ۳۵ درصد در تولید برق در سراسر جهان است. وی در مصاحبه با سی ان بی سی با اشاره به اینکه اروپا و ایالات متحده تنها ۱۰ درصد از تقاضای جهانی زغال سنگ را تشکیل می‌دهد، گفت: ما انتظار داریم که سهم زغال سنگ در تولید انرژی با توجه به برنامه انتقال انرژی کاهش یابد، با این حال این امر تأثیر طولانی مدت تری بر بازار خواهد داشت. وی ادامه داد: قیمت بالای زغال سنگ حرارتی فعلی از هزینه ها جدا شده و بنابراین پایدار نیست. ما انتظار داریم که قیمت ها در باقی امسال عادی شود. رتبه بندی فیچ انتظار دارد قیمت زغال سنگ استرالیا تا پایان سال به ۸۱ دلار کاهش یابد.

زغال سنگ حرارتی برای تولید برق سوزانده می شود. این سوخت فسیلی دارای کربن بالا و میزان بالای انتشار گازهای گلخانه ای است. تحلیلگران آرگوس ادعا می کنند که قیمت زغال سنگ تحت تاثیر تقاضای بالای برق و افزایش قیمت جهانی گاز به دلیل همه گیری کووید -۱۹، همراه با ذخایر بسیار پایین گاز در اروپا و واردات کم گاز قرار گرفته است.