براساس آمار بانک مرکزی اعلام شد: در سال ۹۹؛ رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی صنعت

معاون امور صنایع وزارت صمت از رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی صنعت در سال ۹۹ خبرداد و گفت: روند تولید ناخالص داخلی در صنعت در چهار فصل سال گذشته مثبت بوده است.

به گزارش راهبرد بانک، معاون امور صنایع وزارت صمت با تحلیل روند تولید محصولات منتخب صنعتی طی دوماه اخیر از رشد ۲۱ درصدی تعداد پروانه های بهره برداری صنعتی تا اواخر اردیبهشت خبرداد و گفت: طی دو ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با سال گذشته میزان اشتغالزایی پروانه‌های بهره‌برداری بیش از ۱۵ درصد رشد و سرمایه گذاری نیز بیش از۵۲ درصد افزایش یافته است.

مهدی صادقی نیارکی میزان اشتغال صنعتی ایجاد شده طی ۲ ماه اخیر را بیش از ۱۷ هزار نفر عنوان کرد و گفت: روند صدور جوازهای تاسیس نیز در مقایسه با سال گذشته با رشد ۲۷ درصدی به ۶۴۰۰ فقره رسیده و این موضوع از افزایش رغبت مردم به سرمایه گذاری در بخش صنعت حکایت دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه از رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی صنعت در سال ۹۹ خبرداد و گفت: براساس گزارش بانک مرکزی، روند تولید ناخالص داخلی در صنعت در چهار فصل سال گذشته مثبت بوده است به طوری که در فصل بهار رشد تولید ناخالص داخلی صنعت معادل ۱.۸، در فصل تابستان ۱۱.۹ پاییز ۱۰ و در زمستان ۸.۴ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: این رشد در شرایطی محقق شده که دو تهدید بزرگ تحریم و کرونا همچنان بر صنعت سایه افکنده بود و صنعتگران با تحمل مشکلات بسیاری توانستند جهش تولید را رقم بزنند.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به جهش تولید ۲۳ محصول از بین ۲۸ محصول منتخب صنعتی تصریح کرد: در ۲ ماه ابتدای سال جاری روند تولید صنایع راهبردی نظیر خودرو و لوازم خانگی با رشد مناسبی روبه رو بوده است.

صادقی نیارکی افزود: میزان تولید کامیون، کامیونت و کشنده در صدر روند افزایشی محصولات منتخب قرارداشته و بیش از ۴۵.۵ درصد رشد داشته ومیزان تولید خودرو سواری نیز حدود ۹ درصد افزایش یافته است.

وی درباره صنعت لوازم خانگی نیز گفت: تولید ماشین لباسشویی با رشد بیش از ۴۰ درصد به بیش از ۱۷۹ هزار دستگاه و تولید یخچال با رشد ۳۰ درصدی به بیش از ۲۵۶ هزار دستگاه رسیده است. همچنین تولید تلویزین با رشد ۲۵ درصدی به حدود ۱۵۰ هزار دستگاه رسیده است.