فروردین ۱۴۰۰؛ تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار

مرکز آمار ایران جزییات تغییرات قیمت ۱۲ گروه اصلی کالایی و مصرفی خانوار را در فروردین ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.

به گزارش راهبرد بانک، براساس گزارش مرکز آمار، شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در فروردین ماه سال جاری ۳۰۶.۱ گزارش شده که در دوازده ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۸.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۹.۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین طبق گزارش تهیه شده شاخص قیمت کالاها در ۱۲ ردیف به تفکیک اعلام شده که بر این اساس، شاخص قیمتی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در فروردین ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۵ درصد و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۳.۶ درصد رشد داشته است.

دخانیات نیز در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۹.۶ درصد رشد داشته و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۷.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش پوشاک و کفش نیز رشد قیمت کالاها را شاهد بودیم به گونه‌ای که در مقایسه فروردین ماه سال جاری با فروردین ماه سال ۹۹، شاخص قیمت پوشاک و کفش رشد ۵۵.۶ درصدی و در دوازده ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز افزایش ۴۱ درصدی داشته است.

بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها نیز در دوازده ماه منتهی به فروردین نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۶ درصد رشد داشته و در مقایسه فروردین ماه امسال با ماه مشابه سال قبل ۲۹.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. لازم به ذکر است گروه‌های «مبلمان و لوازم خانگی»، «بهداشت و درمان»، «حمل و نقل»، «ارتباطات»، «تفریح و فرهنگ»، «آموزش»، «هتل و رستوران» و «کالاها و خدمات متفرقه» نیز در فروردین ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل و ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ۹۹ رشد قیمت داشته‌اند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، گوجه‌فرنگی و کرفس)، گروه «گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها» (گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوساله و گوشت مرغ) و گروه « آشامیدنی‌ها » (آب معدنی، آب هویج و آب میوه) می‌باشد.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «کالا و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل)، گروه «خدمات نگهدارئ و تعمیر واحد مسکونی» (گچکاری ساختمان، سفتکاری ساختمان) و گروه «هتل و رستوران» (کرایه اقامت در هتل، هزینه تالار پذیرایی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین در این ماه گروه «سبزیجات» (سبزی خورش،سبزی خوردن، اسفناج) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.