اگر گوشی آیفون‌ خیس شد چه‌ اقداماتی انجام دهیم؟

اپل به کاربران هشدار می‌دهد که آیفون خود را از برق بکشند و سر دیگر کابل را نیز جدا کنند و گوشی تا زمانی که همه چیز خشک شود، نباید دوباره به برق وصل شود، اگرچه اپل این گزینه را می‌دهد که در مواقع اضطراری، این هشدار را نپذیرید.

به گزارش راهبرد بانک، هرکسی که تا به حال یک وسیله [الکترونیکی] را خیس کرده باشد، احتمالا توصیه مشابهی را شنیده است: آن را خاموش کنید و در برنج قرار دهید تا خشک شود.

به گفته اپل، اما این راه حل رایج در واقع خطرناک است و می‌تواند به آیفون آسیب برساند.

در مقاله‌ای در وب‌سایت پشتیبانی این شرکت آمده است که: «آیفون خود را در کیسه برنج قرار ندهید. انجام این کار می‌تواند به ذرات کوچک برنج اجازه دهد به آیفون شما آسیب برسانند.»

این صفحه که در اوایل امسال منتشر شد و مک‌ورلد آن را پیدا کرد، توصیه می‌کند که در عوض، اجازه دهید تلفن خودبه‌خود خشک شود.

این هشدار از صفحه [اینترنتی] اپل درباره «پیام هشدار شناسایی مایع» این شرکت آمده است، [پیام هشداری] که می‌تواند از زمان آیفون اکس‌اس (XS) و اکس‌آر (XR) بر روی تلفن نشان داده شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد[و گوشی خیس شود]، پیام هشداری به کاربران می‌گوید که [در گوشی آن‌ها] مایع شناسایی شده است و دستگاه شارژ نخواهد شد.

کاربرد اصلی این پیام هشدار این است که به افراد توصیه کند که نمی‌توانند دستگاه خود را شارژ کنند، تا تلاش کند آن را سالم نگه دارد. این پیام، هشدار می‌دهد که شارژ کردن یک دستگاه خیس، ممکن است به کانکتور یا کابل آسیب برساند و به طور بالقوه، هم برای آیفون و هم برای هر وسیله جانبی متصل به آن موجب بروز مشکلاتی شود.

اپل در عوض به کاربران هشدار می‌دهد که آیفون خود را از برق بکشند و سر دیگر کابل را نیز جدا کنند. گوشی تا زمانی که همه چیز خشک شود، نباید دوباره به برق وصل شود، اگرچه اپل این گزینه را می‌دهد که در مواقع اضطراری، این هشدار را نپذیرید.

علاوه بر هشدار در مورد استفاده نکردن از برنج، به کاربرانی که تلفنشان خیس شده است هشدار داده می‌شود که دستگاه را با استفاده از منبع حرارت خارجی یا هوای فشرده خشک نکنند. این هشدار همچنین می‌گوید از وارد کردن یک جسم خارجی، «مانند گوش‌پاک‌کن یا دستمال کاغذی» در کانکتور خودداری کنید.

در عوض، باید به آهستگی به دستگاه ضربه زد تا امکان خروج مایع اضافی فراهم شود. سپس دستگاه باید در یک جای خشک با کمی جریان هوا قرار گیرد.

دستگاه دست‌کم باید ۳۰ دقیقه به حال خود رها شود، این زمانی است که اپل پیشنهاد می‌کند که پس از آن، شارژ دوباره را امتحان کنید. اگر پیغام هشدار ظاهر شد، ممکن است دستگاه همچنان مرطوب باشد – و باید مدتی دیگر بماند تا کمی بیشتر خشک شود.

اپل یادآور می‌شود که پیام هشدار خیسی دستگاه، ممکن است گاهی اوقات در دستگاه‌هایی که واقعا خیس نشده‌اند ظاهر شود. در این صورت، ممکن است گوشی یا لوازم جانبی خراب شده باشد و اپل توصیه می‌کند با شرکت تولیدکننده تماس بگیرید.