آیا بخاری بدون دودکش خطرناک است یا نه؟ / لیست قیمت انواع بخاری گازی بدون دودکش

در این مطلب به بررسی قیمت انواع بخاری برقی می پردازیم.

به گزارش راهبرد بانک، با شروع فصل سرما این سوالات همیشه مطرح می شود که آیا از بخاری گازی بدون دودکش استفاده کنیم یا نه! آیا بخاری بدون دودکش خطرناک است یا نه؟ در کجاها می توان از بخاری بدون دودکش استفاده کرد؟ یا اصلا بخاری بدون دودکش گازی چگونه کار می کند؟!

امروزه استفاده از بخاری های گازی و برقی در منازل و مکان های عمومی بسیار رایج است. به دلیل اهمیت رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از بخاری گازی، توجه به ویژگی های این محصولات در هنگام خرید بسیار مهم است. بخاری های گازی به دو نوع بخاری دودکش دار و بخاری بدون دودکش تقسیم می شود. در مجله طوطی کالا آمده است بخاری گازی بدون دودکش علاوه بر ظرافت و زیبایی، گرمادهی مطلوب و مصرف انرژی کمتری دارند و با هزینه کمتری نصب می شوند.

فرایند تولید گرما و عملکرد بخاری گازی چگونه است؟

مکانیزم سوخت در بخاری گازی به این شکل است؛ زمانی که شیر گاز را باز می کنیم گاز وارد محفظه مخصوص شعله شده و با اکسیژنی که در محیط است ترکیب و در نهایت با جرقه شعله تولید می شود؛ که از این فرآیند دو محصول که اولی شعله و گرما و دومی گاز خطرناک مونوکسید کربن تولید می شود البته این فرایند در همه بخاری ها یکسان است.

بخاری گازی دودکش دار

در بخاری گازی دودکش دار فرایند تولید گرما به همان شکل که در بالا ذکر شده، تولید می شود. با این تفاوت که اکسیژن فراوان از محیط گرفته می شود و گاز منو اکسید حاصل این فرآیند از طریق دودکش به بیرون هدایت می شود؛ پس باید در نصب و راه اندازی بخاری گازی استانداردهای لازم را رعایت کرد و از آنجایی که در ساختمان های امروزی فاصله لوله دودکش تا کلاهک بسیار زیاد است امکان مسدود شدن مسیر وجود دارد پس باید اطمینان کامل از باز بودن مسیر لوله بخاری و قرار گرفتن درست کلاهک داشته باشیم.

در برخی موارد مشاهده شده که از بخاری دودکش دار، بدون دودکش استفاده کرده اند و یا دودکش بخاری را به سمت ظرفی از آب هدایت کرده که این اعمال بسیار خطرناک است چرا که منجر به سوخت ناقص و افزایش بیش از حد گاز منو اکسید کربن داخل محیط می شود.

در چه محل هایی از بخاری گازی می توانیم استفاده کنیم؟

همان طور که در بالا گفته شد در روند ایجاد گرما و حرارت در بخاری گازی، اکسیژن مصرف می شود. یک اشتباه رایج مردم این است که اغلب تصور می کنند دودکش، اکسیژن محیط را تامین می کند در صورتی که دودکش فقط گاز منوکسید کربن تولید شده را به خارج هدایت می کند.

پس کارشناسان توصیه می کنند که از بخاری گازی در فضاهای بسته و کوچک استفاده نکنید و در مکان هایی که تبادل هوا با فضای آزاد امکان پذیر بوده یا اتاق های بزرگ، استفاده از این وسیله توصیه می شود. البته استفاده از بخاری گازی در حمام اکیدا ممنوع است.

بخاری گازی بدون دودکش چیست؟

بخاری های بدون دودکش (Unflued Gas Heaters) یکی از انواع پر مصرف بخاری می باشد که در مکان های مختلف قابل استفاده است. البته باید به این نکته توجه داشت که در محیط های بدون بسته که هوا در آن ها جریان ندارد، استفاده از بخاری گازی بدون دودکش ممنون می باشد.

فرایند تولید گرما در بخاری گازی بدون دودکش با بخاری دودکش دار یکسان است؛ اما با این تفاوت که به جهت نوع طراحی برتر، فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن، شعله حاصله با راندمان بالا تولید شده و سبب کاهش قابل توجه منو اکسید کربن در بخاری مذکور می شود.

فرایند سوخت در بخاری گازی بدون دودکش چگونه است؟

تکنولوژی بکار رفته در بخاری های گازی بدون دودکش عملکرد تولید شعله را بهینه کرده به طوری که ترکیب اکسیژن و گاز به تناسبی انجام می شود که در تولید شعله کمترین اکسیژن و گاز با هم ترکیب شده و بیشترین شعله و حرارت ممکن را داریم و چون فرایند سوخت کامل است مونوکسید کربن کمتری نیز تولید می شود که میزان تولید این گاز در مقایسه با بخاری گازی دودکش دار بسیار ناچیز است.

در حالی که در مدل های دارای دودکش این گاز به بیرون هدایت می شود اما قسمتی از گاز مونوکسید کربن در فضا باقی مانده و به مراتب خطرات بیشتری دارد در حالی که در بخاری گازی بدون دودکش تولید گاز منوکسید کربن به مراتب بسیار کمتر از بخاری گازی دودکش دار است.

نکته مهم دیگر درباره بخاری گازی بدون دودکش سیستم ODS (Oxygen Detection Safety-pilot) می باشد که با بررسی خودکار میزان اکسیژن موجود در هوا، در صورتی که این میزان از حد مجاز کمتر شود جریان گاز را به طور اتوماتیک قطع می کند. وجود این سیستم در بخاری های گازی بدون دودکش ضروریست.

ترموکوبل در بخاری گازی بدون دودکش به دلیل آلیاژ بکار رفته در آن از حساسیت بیشتری در مقایسه با سایر ترموکوبل ها برخوردار است به نحوی که با کم شدن شعله، این قطعه وارد عمل می شود و بلافاصله جریان گاز قطع می شود.

با توجه به حساسیت سیستم ODS بخاری گازی بدون دودکش درصورتی که اکسیژن محیط به زیر ۱۸ درصد برسد بخاری گازی خاموش می شود و با این سیستم ما همواره اطمینان خاطر از ایمنی عملکرد بخاری گازی داریم.

ترموکوپل و اهمیت آن در بخاری گازی

ترموکوپل در بخاری گازی بسیار اهمیت دارد. ترموکوپل در صورت خاموش شدن بخاری، وظیقه قطع کردن گاز را به عهده دارد.

حفظ رطوبت در هوا با بخاری گازی بدون دودکش

در هنگام گرم شدن محیط، رطوبتی که در محیط وجود دارد گرفته شده و هوایی خشک خواهیم داشت که منجر به ایجاد مشکلات تنفسی می شود. برای رفع این مشکل معمولاً توصیه می شود کتری را بروی بخاری قرار دهید تا رطوبت هوا تأمین شود.

در بخاری گازی بدون دودکش عملکرد سوخت کامل است و هیدروژن آزاد شده با اکسیژن محیط ترکیب شده و رطوبت ملایمی ایجاد می کند که مشکلات بخاری گازی معمولی را مرتفع کرده و از مزیت های این سیستم است.

فواید و مزایای بخاری بدون دودکش

به راحتی قابل جابجایی است (وزن کمی دارد) و می توان آن را در هر جایی استفاده کرد (کاربری مسکونی یا تجاری).
گرمای مطلوب و یکنواختی را در فضا ایجاد می کند.
بدون هیچگونه نشت هوای گرم است. تمام گرمای تولید شده از آن به فضا دمیده می شود.
ارزان قیمت تر از بخاری های دودکش دار هستند.
باعث کاهش هزینه های سوخت (مصرف گاز) می شود.

معایب بخاری بدون دودکش

شاید مهمترین عیب بخاری گازی بدون دودکش این باشد که نمی توان از آنها در فضاهای بسته استفاده کرد. بخاری گازی بدون دودکش تنها در فضاهایی که هوا در آنها جریان دارد مجاز است؛ مانند مغازه ها و اماکن پر رفت و آمد.

بنابراین معایب کلی بخاری بدون دودکش را می توان موارد زیر ذکر کرد:

بخاری بدون دودکش در فضایی که تهویه هوا در آن وجود ندارد در دراز مدت سلامت شما را به خطر می اندازد.
بخاری بدون دودکش آلاینده های مضر را به فضا منتقل می کند.
ایجاد مشکلات تنفسی برای برخی از افراد

بخاری بدون دودکش فن دار چیست؟

ممکن است در قسمت پشتی برخی از بخاری های گازی بدون دودکش، یک فن دیده باشید و همیشه به این فکر کنید که این فن به چه دلیل بر روی یک بخاری طراحی شده است. دلیل قرار گرفتن فن در پشت این بخاری ها این است که گرمایی که توسط بخاری تولید می شود، با سرعت بیشتری از طریق فن ها در محیط اتاق پخش شود. به دلیل سرعت بالای پخش شدن حرارت در محیط، اتاق زودتر گرم می شود.

نکات مهم خرید بخاری بدون دودکش خانگی

هنگام خرید بخاری گازی بدون دودکش خانگی همانند دیگر لوازم مورد نیاز در خانه باید نکات مهم بسیار زیادی را در نظر بگیرید. این فاکتورها و موارد مهم شامل موارد زیر هستند:

در نظر گرفتن ابعاد محیط

قبل از انجام هرگونه اقدامی برای خرید بخاری گازی بدون دودکش باید مشخص نمایید که بخاری گازی مورد نظر را برای کدام بخش از منزل یا محل کار می خواهید. ابعاد محیط نیز باید در نظر گرفته شوند. تمامی بخاری های گازی بدون دودکش خانگی دارای ابعاد خاص هستند و قبل از اقدام به خرید آن باید در رابطه با محل نصب بخاری خوب فکر کرده باشید و با در نظر گرفتن ابعاد محیط برای خرید بخاری مورد نظر خود اقدامات لازم را انجام دهید.

در صورتی که فضای اتاق ها کوچک تر از سالن پذیرایی باشد و برای گرم کردن اتاق ها به بخاری گازی کوچک تر نیاز خواهید داشت (هر چند که بخاری برقی برای محیطهای کوچک بیشتر توصیه می گردد) در صورتی که قصد گرم کردن سالن پذیرایی را با استفاده از وسایل گرمایشی دارید نیز بهتر است بخاری گازی دودکش دار بزرگ را خریداری نمایید.

قابلیت ایمنی بخاری

در صورتی که در منزل خود فرزند کوچک دارید و یا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید بهتر است در نظر داشته باشید که بخاری گازی بدون دودکش باید دارای ایمنی کافی و لازم باشد تا برای سلامت فرزند و حیوانات خانگی شما مشکل خاصی ایجاد نشود. همچنین باید توجه کنید که سنسور تشخیص سطح اکسیژن در بخاری شما باید وجود داشته باشد. این سنسور در مواقعی که سطح اکسیژن به مقدار غیرمجاز برسد دارای قابلیت خاموش کردن بخاری را دارد.

گرمایش بخاری

تمامی بخاری های گازی بدون دودکش قدرت و توانایی گرمایش کافی را دارند و هنگام خرید این محصول باید محیط و فضای منزل خود را در نظر بگیرید.

قابلیت نصب

برخی از بخاری های بدون دودکش خانگی دارای قابلیت نصب به صورت دیواری نیز هستند و برخی از آن ها را نیز تنها می توان روی زمین نصب کرد. به طورمعمول بخاری گازی طرح شومینه تنها دارای قابلیت نصب روی زمین است و تنها برای نصب روی زمین مورداستفاده قرار می گیرند. آن دسته از بخاری گازی هایی که دارای قابلیت نصب روی دیوار هستند نسبتاً سبک وزن هستند و فضای کمتری را نیز اشغال می کنند.

قابلیت جابجایی و حمل آسان

بخاری گازی بدون دودکش خانگی که وزن کمی دارد و دارای قابلیت جابجایی و حمل آسان است به مراتب از بخاری های سنگین وزن بهتر هستند و می توان هنگام تعویض منزل و یا نظافت به راحتی آن ها را جابجا نمایید و در سریع ترین زمان ممکن نیز قادر به گرم کردن محیط می باشند.

میزان مصرف انرژی

بخاری های بدون دودکش خانگی دارای رده مصرف انرژی هستند و هنگام خرید این مسئله باید مدنظر قرار گیرد و بخاری را خریداری نمایید که دارای مصرف انرژی متعادل باشد. این بخاری ها از لحاظ مصرف انرژی کم مصرف تر است اما هنگام خرید باید موارد ایمنی این نوع از بخاری ها را نیز در نظر بگیرید.

قیمت بخاری گازی بدون دودکش

علاوه بر رنگ و طرح یک بخاری، هنگام خرید این محصول باید قیمت آن را نیز در نظر بگیرید. البته علاوه بر این موارد باید برچسب انرژی، اطلاعاتی همچون توان تولید گرمای بخاری، میزان مصرف انرژی، ضمانت و خدمات پس از فروش که شرکت سازنده ارائه می دهد را نیز در نظر بگیرید.

بلاخره بخاری بدون دودکش بخریم یا نه؟

یک سوال همیشگی و درعین حال مهم بین مشتریان برای خرید بخاری بدون دودکش مبحث امنیت و ایمنی است که اغلب، آن ها را با ترس و تردید روبه رو می کند.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش سیستم های ایمنی مانند ترموکوپل و ODS در بخاری های بدون دودکش، تا حد زیادی خطرات و تهدیدات احتمالی حاصل از استفاده این محصولات گرمایشی برطرف شده است.

البته هر چقدر هم سیستم های امنیتی در بخاری های بدودن دودکش دقیق و حساس باشند، باز هم برای محیط های سربسته و کوچک مانند انباری، حمام، مهد کودک و … مفید نیستند و خطرات زیادی به همراه دارند.

جمع بندی

اگر قصد دارید برای گرم کردن محیطتان از یک بخاری بدون دودکش استفاده نمایید لازم است برای استفاده از آن نهایت دقت را به کار ببرید و در مکان های بسته از این نوع بخاری استفاده نکنید. در فضاهای که جریان هوا وجود دارد مانند فروشگاه ها، مغازه ها و دفاتر خدماتی می توانید از این نوع بخاری استفاده کنید اما قبل از آن باید نکات ایمنی را رعایت نمایید.

بخاری های بدون دودکش آن چنان هم خطرناک نیستند؛ چرا که با در نظر داشتن موازین ایمنی و حفظ سلامت انسان ها طراحی و تولید شده اند و همچنین مورد تأیید شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته است. اما باید توجه داشته باشید که بخاری بدون دودکش را در محیط مناسب نصب کنید تا بتواند بدون دردسر، کارکردی درست داشته باشد.

در این مقاله از طوطی کالا سعی کردیم تا شما را با ویژگی ها، مزایا، معایب و نحوه عملکرد بخاری های بدون دودکش آشنا کنیم. نکته قابل توجه اینجاست که به دلیل نیاز به جریان هوای بالا، بهتر است تا از نصب بخاری بدون دودکش در محیط های کوچک و سر بسته مثل اتاق های خانه های مسکونی یا حمام جلوگیری شود. استفاده از بخاری بدون دودکش در محیط کار یا اداره جات که درب اتاق ها به طور مداوم باز است و اکسیژن دائماً جا به جا می شود، جایز و بلا مانع است

بنابراین اگر قصد خرید بهترین بخاری بدون دودکش را دارید بهتر است از برندهای معتبر مانند آبسال، پلار، جنرال، شایسته و … خرید کرده و همچنین در فضاهایی که جریان هوا یه طور مداوم در حال گردش است و به اصطلاح درب مدام باز و بسته می شود، از بخاری های گازی بدودن دودکش استفاده کنید.

اگر قصد دارید از یک بخاری کوچک با راندمانی بالا برای گرمایش استفاده کنید محصول فوق انتخاب مناسبی خواهد بود.این محصول از نوع بخاری های بدون دودکش بوده و برای مکان هایی که در آن ها گردش هوا به خوبی انجام می شود مناسب است.این محصول ابعادی برابر ۵۳ × ۲۶ × ۶۲ سانتی متر دارد و وزن آن حدود ۸.۶ کیلوگرم است.،
ابعاد کوچک و وزن نسبتا پایین این بخاری موجب شده تا بتوانید از آن به صورت دیواری نیز استفاده کنید. در این بخاری از سیستم ODS استفاده شده است. سیستم نظارت بر شعله نیز از دیگر امکاناتی است که شرکت پلار برای این بخاری در نظر گرفته است. راندمان بالای این بخاری یکی از نقاط قوت آن است.،
این بخاری راندمانی ۹۹ درصدی دارد و می تواند با توجه به ابعاد کوچکی که دارد به خوبی فرایند گرمایش را انجام دهد. این بخاری گازی محصول مشترک ایران و کره ی جنوبی بوده و طراحی رضایت بخشی دارد.این محصول با توجه به ظرفیت گرمادهی ۵۰۰۰ کیلوکالری و راندمان ۹۹ درصدی انتخاب بسیار خوبی برای گرمایش محیط هایی کوچک است.

بخاری گاز سوز مدل JK۴۰۰ محصولی با کیفیت است که شما را از داشتن دودکش بخاری بی نیاز میکند. البته ناگفته نماند این بخاری باید در محیط های دارای اکسیژن کافی استفاده شود و استفاده از آن در اتاق و محیط های بسته اصلا توصیه نمیشود.

بخاری گازی بدون دود کش شایسته مدل ۴۰۰۰ محصولی از شرکت جهان خزر تهران با برند رسمی و دارای گواهی ملی استاندارد و دارای سیستم ODS میباشد. این بخاری دارای گرمادهی مناسب و برای منازل و مکان ها با متراژ های حداکثر ۳۰ متری می تواند گرمادهی مطلوبی داشته باشد.

این محصول از نوع بخاری های بدون دودکش بوده و برای مکان هایی که در آن ها گردش هوا به خوبی انجام می شود مناسب است. این محصول ابعادی برابر ۶۴ × ۲۶ × ۷۴ سانتی متر دارد و وزن آن حدود ۱۲.۴ کیلوگرم است.
ابعاد کوچک و وزن نسبتا پایین این بخاری موجب شده تا بتوانید از آن به صورت دیواری نیز استفاده کنید. راندمان بالای این بخاری یکی از نقاط قوت آن است. این بخاری راندمانی ۹۹ درصدی دارد و می تواند با توجه به ابعاد کوچکی که دارد به خوبی فرایند گرمایش را انجام دهد.
در این بخاری از سیستم ODS استفاده شده است.این بخاری گازی محصول مشترک ایران و کره ی جنوبی بوده و طراحی رضایت بخشی دارد. این محصول با توجه به ظرفیت گرمادهی ۴۵۰۰ کیلوکالری و راندمان ۹۹ درصدی انتخاب بسیار خوبی برای گرمایش محیط هایی کوچک است.

در بازار لوازم خانگی قیمت بخاری بدون دودکش آبسال مبلغ ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورده است این در حالیست که قیمت بخاری ایران شرق مبلغ ۶,۷۲۰,۰۰۰ تومان اعلام شده است.

قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است و به دلیل نوسان قیمت‌ها در بازار ممکن است با نرخ امروز بازار متفاوت باشد.

قیمت انواع بخاری گازی بدون دودکش
برند مدل قیمت / تومان
پاییزان ۷۰۰۰ ۱,۸۰۰,۰۰۰
آبسال ۴۳۷
۲,۶۰۰,۰۰۰
ایران شرق ۲۹۰ بنیامین
۶,۷۲۰,۰۰۰
نیک کالا mc 30
۸,۸۵۰,۰۰۰
نیک کالا  زرین mc28
۸,۰۰۰,۰۰۰
ایمن گاز مشهد شروین
۷,۴۰۰,۰۰۰