چه موقع از سال به فکر ضدیخ برای ماشین باشیم؟ + لیست قیمت انواع ضدیخ آبان ۱۴۰۲

در این مطلب به بررسی قیمت انواع ضدیخ می پردازیم.

به گزارش راهبرد بانک، افزودن ضد یخ به رادیاتور خودرو باعث افزایش مقاومت آن در برابر دما و جلوگیری از جوش آوردن می‌شود. اما زمان مناسب برای این کار و تعویض ضد یخ چه زمانی است؟ زمستان یا قبل از آن؟

ضدیخ یک مایع افزودنی بر پایه الکل است که بیشتر در رنگ‌های سبز، قرمز، آبی یا نارنجی دیده می‌شود و در ترکسب ان اتیلن گلیکول وجود دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های ضدیخ خاصیت ضد خورندگی آن است. این خاصیت ارتباط مستقیم با زمان استفاده از ضدیخ دارد. یعنی اگر ضدیخ بصورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضد خورندگی آن از بین می‌رود و تاثیر منفی بر عمر موتور خودرو و سیستم خنک کننده می‌گذارد که ممکن است مالک خودرو را با هزینه‌های زیادی روبرو کند.

علاوه بر از بین رفت خاصیت ضد خورندگی ضدیخ، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرما ضدیخ هم به مرور زمان از بین می‌رود. در صورت از بین رفتن این خاصیت و در صورت تغییرات جوی، احتمال وارد شدن آسیب‌های جدی به موتور و سیستم خنک کننده خودرو افزایش می‌یابد.

ضدیخ‌ها از نظر کیفی در حالت کلی به دو دسته با پایه معدنی و ضدیخ‌های با پایه آلی تولید می‌شوند. ضدیخ‌های پایه معدنی، عمده‌ترین نوع ضدیخ در بازار هستند و مناسب‌ترین زمان تعویض آن‌ها دوره‌های سالیانه است. ضدیخ‌های پایه آلی، دارای طول عمر بیشتری هستند و در نتیجه زمان تعویض آن‌ها بازه‌ای حدودا سه ساله است. از آنجا که تشخیص این دو مورد نسبت به همدیگر به این سادگی امکانپذیر نیست توصیه می‌شود که تعویض ضدیخ به صورت سالانه انجام گیرد.

میزان ضدیخ و آب و نسبت آن‌ها یکی از موارد مهمی است که به هنگام استفاده از ضدیخ باید به آن دقت کرد. اگر میزان ضدیخ ماشین بیش از حد لازم باشد علاوه بر آنکه عملکرد ضدیخ مختل می‌شود، این امر منجر به افزایش استهلاک قطعات خودرو خواهد شد.

از سوی دیگر چنانچه میزان ضد یخ کمتر از مقدار لازم باشد، دیگر خنک‌کنندگی لازم را نمی‌توان از ضدیخ انتظار داشته و همچنین خوردگی قطعات نیز افزایش پیدا می‌کند.

میزان ضدیخ و آب برای هر خودرویی متفاوت است و این مقادیر توسط سازنده خودرو اعلام می‌شود که در اکثر خودروها ۵۰:۵۰ یا ۴۰:۶۰ است. اگر به هر دلیلی به مقادیر اعلامی توسط سازنده دسترسی نداشته باشید نیمی از مایع داخل رادیاتور باید آب و نیمی دیگر ضدیخ ماشین باشد.

*راهبرد بانک، دخل و تصرفی در قیمت‌ها ندارد و قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است.

قیمت انواع ضدیخ
برند مدل مقدار قیمت / تومان
ضدیخ و ضدجوش کاسپین کولانت ۵۰/۵۰ ۴ کیلوگرم
۲۸۸,۶۰۰
ضدیخ و ضدجوش و کولانت هولتس Liquid حجمر ۱ لیتر ۶۰۰,۰۰۰
ضدیخ و ضدجوش ایساکو  ۰۷۷۰۸۰۰۹ وزن یک کیلوگرم
۷۶,۵۰۰
ضد یخ خودرو فولکس واگن G۱۲evo حجم ۱۰۰۰ میلی لیتر
۲,۸۰۰,۰۰۰
ضد یخ خودرو آیسین LLC حجم ۴۰۰۰ میلی لیتر
۲,۳۳۳,۰۰۰
ضد یخ خودرو میتسوبیشی  MMZ۳۲۰۲۱۰ ۴