تشخیص مدارک جعلی با دستگاه بومی از طریق هوش مصنوعی

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان توانستند دستگاه خوانش هوشمند مدارک شناسایی با استفاده از هوش مصنوعی را به تولید رساندند.

به گزارش راهبرد بانک، مهدی هاشمی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به طراحی، تولید و تجاری‌سازی دستگاه اسکنر هوشمند پاسپورت، کارت ملی و مدارک، گفت: صرف زمان زیاد برای ثبت اطلاعات مدارک به صورت دستی چالشی در این زمینه بود؛ از این رو طراحی این دستگاه‌ها را در دستور کار قرار دادیم. این دستگاه از قابلیت خوانش اطلاعات مدارک بدون دخالت کاربر و با استفاده از فناوری هوش مصنوعی برخوردار است و می‌تواند جعلی بودن مدارک را نیز تشخیص دهد.

هاشمی ادامه داد: سرعت، دقت و امنیت از مزایای دستگاه اسکنر هوشمند است و دامنه استفاده این دستگاه به‌قدری گسترده است که علاوه بر هتل، در کنترل ترددهای بین‌المللی، آژانس‌های مسافربری، مراکز صدور ویزای الکترونیک، سامانه‌های کنترل تردد مراجعین، فرودگاه‌ها و نفتکش‌های تجاری نیز توسعه یافته است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، سرعت دستگاه و استخراج اطلاعات هویتی فارسی از مدارک فارسی و عربی را وجه تمایز این دستگاه بومی با نمونه‌های خارج عنوان کرد و یادآور شد: این محصول تولید داخل، علاوه بر جلوگیری از واردات توانسته است به کشورهای عراق و افغانستان نیز صادرات داشته باشد. قیمت نمونه‌های خارجی این محصول به دو یا سه برابر قیمت نمونه داخلی می‌رسد و این در حالی است که دستگاه تولیدی ما از امکانات بیشتری نیز برخوردار است.