روغن حیوانی گوسفندی بهتر است یا گاوی؟

با توجه به سوال بسیاری از افراد در این مقاله بررسی خواهیم کرد روغن حیوانی گوسفندی بهتر است یا گاوی؟ و هر کدام چه ویژگی هایی دارند.

به گزارش راهبرد بانک، روغن حیوانی از فرآوری شیر گاو و گوسفند به دست می‌آید و در بازار در ۳ نوع، روغن حیوانی گاوی، روغن حیوانی گوسفندی و روغن حیوانی مخلوط، که ترکیبی از ۲ روغن گاوی و گوسفندی می‌باشد، موجود است.

تفاوت عطر و طعم روغن گاوی و گوسفندی

روغن حیوانی گاوی، عطر و طعم ملایمی دارد در حالی که روغن حیوانی گوسفندی، عطر و طعم تند و تیزی دارد. روغن مخلوط نیز، بسته به اینکه چه میزان روغن گاوی و چه میزان روغن گوسفندی، در تهیه آن به کار رفته باشد، از لحاظ عطر و طعم بین این ۲ روغن قرار می‌گیرد.

تفاوت طبع روغن حیوانی گاوی و گوسفندی

برخلاف شیر و گوشت گاو که سردی هستند، طبع روغن حیوانی گاوی گرم است و برخلاف شیر و گوشت گوسفند که طبع گرمی دارند، طبع روغن حیوانی گوسفندی سرد است. روغن حیوانی مخلوط هم که ترکیبی از دو روغن قبلی است، دارای طبع معتدل می‌باشد.

تفاوت رنگ و غلظت روغن گاوی و گوسفندی

رنگ روغن گاوی، زرد پررنگ است و در دمای اتاق سفت‌تر از روغن گوسفندی می‌باشد و رنگ روغن گوسفندی نیز متمایل به سفید است.

تفاوت قیمت روغن حیوانی گاوی و گوسفندی

روغن حیوانی گوسفندی، بالاترین قیمت را بین روغن‌های حیوانی دارد. در نقطه مقابل روغن گاوی، قیمت پایین‌تری دارد. اما این نشان‌دهنده بهتر بودن روغن گوسفندی نیست.

چرا روغن گوسفندی از روغن گاوی گران‌تر است؟

شیر گوسفند بسیار کمتر از شیر گاو است و در نتیجه میزان تولید روغن گوسفندی نیز کمتر است. هم‌چنین گوسفند در طول سال، فقط ۲ ماه شیر دارد در صورتی که گاو، در تمام طول سال شیر می‌دهد و همواره امکان تولید روغن گاوی فراهم است. البته که طعم و عطر خاص روغن گوسفندی هم در قیمت آن تاثیرگذار است.

کدام روغن حیوانی بهتر است؟

انتخاب روغن حیوانی به ذائقه و طبع شما بستگی دارد. بعضی‌ها عطر و طعم تند و تیز روغن گوسفندی را می‌پسندند و بعضی نیز ترجیح می‌دهند روغن گاوی با عطر و طعمی ملایم‌تر را استفاده کنند. هم‌چنین برای بسیاری از افراد، طبع روغن نیز در انتخابشان تاثیرگذار است و بهتر است این مورد را نیز در خریدتان مورد توجه قرار دهید و روغنی را تهیه کنید که با مزاجتان سازگار باشد.

اگر برای بار اول است که می‌خواهید روغن حیوانی خریداری کنید و نمی‌دانید کدام روغن بیشتر باب میل شماست، پیشنهاد ما به شما این است که روغن حیوانی مخلوط بخرید تا اگر عطر و طعم آن به نظرتان زیاد بود، دفعه بعد روغن گاوی را بخرید و اگر تمایل داشتید که عطر و طعم بیشتری را تجربه کنید، روغن گوسفندی بخرید. البته شاید روغن مخلوط دقیقاً همان روغنی باشد که دنبال آن هستید.

تا تنظیم این مقاله قیمت یک کیلو روغن حیوانی گوسفندی مبلغ ۷۹۴ هزار تومان است این در حالیست که قیمت یک کیلو روغن حیوانی گاوی و گوسفندی مبلغ ۵۴۵ هزار تومان اعلام شده است.