درمان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی رایگان شد

دکتر عین اللهی در حاشیه بازدید از بیمارستان کودکان مفید در تهران بر اجرایی شدن طرح رایگان درمان سرپایی و بستری کودکان زیر ۷ سال تاکید کرد.

به گزارش راهبرد بانک،دکتر عین اللهی در خصوص این برنامه گفت: این طرح، چون در جهت سلامت کودکان به عنوان آینده سازان کشور است، به اجرای بهتر قانون جوانی جمعیت کمک خواهد کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: پیشگیری از بیماری کودکان و درمان آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از اهداف عمده طرح سلامت خانواده نیز که در ۹۳ شهر در حال اجراست پیشگیری از بیماری کودکان است.

وی با بیان این که طرح تغذیه کودکان دانش آموز با شیر در دو وعده از امسال در مدارس اجرایی شده است، افزود: با همکاری آموزش و پرورش طرح همیار سلامت را نیز از امسال آغاز کردیم. به این ترتیب که دانش آموز به صورت داوطلبانه توسط شبکه بهداشت منطقه اش تحت آموزش قرار می‌گیرد تا در ارتقای بهداشت مدرسه و خانواده نقش آفرینی کند. این طرح همچنین کمکی به مربیان بهداشت مدارس خواهد بود.

دکتر عین اللهی اظهار داشت: ۱۵ هزار تخت بیمارستانی کودکان در کشور موجود است که ۱۱ هزار تخت آموزشی است. پنج هزار تخت کودکان نیز ویژه است و در کل ۲۰ هزار تخت بیمارستانی برای کودکان داریم.

وزیر بهداشت گفت: گسترش بخش‌های بهداشتی، درمانی مخصوص کودکان از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت است.

دکتر عین اللهی با اشاره به این که درمان کودکان اقدام پایه‌ای است، افزود: با توجه به افزایش امید به زندگی در افراد جامعه، توجه ویژه به سلامت کودکان اهمیت خاصی دارد.

وی با بیان این که طبابت در رشته اطفال از رشته‌های پایه و مهم است، خاطرنشان کرد: بیمارستان مفید با داشتن تمام رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی مربوط به کودکان و انجام تمام اعمال جراحی و ارتوپدی آنان، یک بیمارستان مرجع محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت کاهش چشمگیر مرگ و میر کودکان را پس از انقلاب مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: بیمارستان مفید پذیرای کودکان از تمام کشور است و همپایه مراکز معتبر جهانی خدمت ارائه می‌دهد.

دکتر عین اللهی گفت: با انجام اقدامات بزرگی همچون گسترش پوشش واکسیناسیون اطفال در کشور، کودکان در برابر بیماری‌های واگیر و غیرواگیر نظیر فلج اطفال، سل، مالاریا، وبا و سایر بیماری‌ها مصون شده اند.

وی افزود: مردم باید با انتخاب سبک زندگی سالم و کاهش مصرف غذا‌های پرکالری، پرنمک و فست فود از چاقی کودکان جلوگیری کنند تا از ابتلا به بیماری‌های فرزندان‌شان در آینده پیشگیری شود.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به افزایش تخت‌های PICU برای کودکان در دوران همه گیری کرونا اشاره کرد و گفت: در دولت سیزدهم این تخت‌ها به دو برابر افزایش یافت و در حال حاضر نیز بیش از ۴ هزار تخت فعال NICU در کشور داریم.

دکتر عین اللهی در انتها گفت: همچنین تقویت رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی اطفال از نکات مهم مورد توجه وزارت بهداشت است و افزایش تعرفه تخصصی پزشکان اطفال نیز اقدام دیگری است که امسال در جهت حمایت از این متخصصان انجام شد.