جزئیات جدید از تغییرات کنکور ۱۴۰۳

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور شرایط کنکورهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ را تشریح کرد و گفت: کنکور 1403 هم همانند سال ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار می‌شود.

به گزارش راهبرد بانک، عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش با اشاره به شرایط کنکورهای سراسری ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ گفت: امسال یک کنکور ویژه را پست سر گذاشتیم هم برای ما و هم برای داوطلبان تازه بود. تجربه بسیار موفقی بود برای داوطلبان بود. دو بار برگزار شد. اثر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی تفاوت بسیار مهم نسبت به گذشته بود. حذف دروس عمومی از آزمون سراسری و انتقال به سوابق تحصیلی با تاثیر ۲۶ درصدی و حذف زیرگروه ها هم از دیگر تغییرات امسال بود.

وی افزود: روند کنکور ۱۴۰۲ بسیار مثبت بود که البته کاستی هایی هم در حوزه سازمان سنجش و هم در حوزه آموزش و پرورش وجود داشت که باید آن را برای سال‌های آینده برطرف کنیم.

رئیس سازمان سنجش گفت: چون دروس عمومی را در آزمون سراسری نداشتیم به نسبت سال قبل زمان کل آزمون کمتر شد اما ۳۰ تا ۴۰ درصد برای دروس اختصاصی زمان بیشتری اختصاص یافت. سوالات مفهومی متکی بر کتب درسی بیشتر بود. به این معنی که سوالات تکنیکی نبود بلکه متکی بر دانش داوطلب بود

وی گفت: نتیجه رویکرد جدید آزمون سراسری و تاثیر قطعی سوابق تحصیلی ترکیب نفرات برتر بود که در همه کشور گسترده بودند.

پورعباس با تشکر از دولت سیزدهم یادآور شد: امیدواریم با فرآیند شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور ۱۴۰۳ کار به نحو بهتری ادامه پیدا کند.

وی درباره سوالات داوطلبان گفت: چیزی تحت عنوان اعتراض پیش‌بینی نکردیم چرا که همه فرآیند ماشینی است و امکان هیچ اشتباهی وجود ندارد. اما با این وجود ما پذیرای سوالات داوطلبان به صورت الکترونیکی هستیم و به سوالات آنها قطعا پاسخ داده می‌شود. ضمن اینکه ستادی هم مشترک با آموزش و پرورش درنظر گرفته شده است که پاسخگوی سوالات داوطلبان خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به انتقادی که گفته می‌شود که کیفیت آموزشی در سراسر کشور یکسان نیست، گفت: ما پاسخی برای این انتقاد داریم. ما در سنجش کشور را به سه منطقه تقسیم کردیم و هر منطقه سهمیه خاص خودش را دارد و بچه‌های هر منطقه با بچه‌های همان منطقه رقابت می‌کنند و رقابت آنها با سایر مناطق نیست. بنابراین وجود تاثیر سوابق تحصیلی باعث می‌شود که به مدرسه دوباره رجوع شود.

وی درباره افزایش ظرفیت پذیرش در کنکور ۱۴۰۲ گفت: در رشته پزشکی ۱۵ هزار و ۱۱۰ نفر به دانشگاه‌ها معرفی کردیم که این میزان بیشتر از افزایش ظرفیت ۲۰ درصدی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در واقع تعداد ۵۰۰ تا ۶۰۰ بیشتر از ظرفیت اولیه به دانشگاه‌ها معرفی کردیم.

پورعباس اظهار داشت: بیش از ۸۲۵ هزار نفر داوطلب در دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد قبول شده اند اما با توجه به اشتراک قبولی بیش از ۵۰۰ هزار نفر دانشجو نیستند. در واقع همه کسانی که انتخاب رشته کردند، قبول شدند.

وی درباره موضوع کمبود خوابگاه دانشجویی گفت: نحوه پذیرش بومی مشکل خوابگاه را حل نمی‌کند. ممکن است از شهرستان اطراف مرکز استان در فاصله ۲۰۰ کیلومتری دانشجو نیاز به خوابگاه داشته باشد اما نکته این است که الان وضعیت خوابگاه با متقاضیان برابری می‌کند و در وزارت علوم از ساخت خوابگاه‌های ویژه دختر و پسر عبور کرده‌ایم و به سمت خوابگاه متاهلی حرکت کردیم.

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

رئیس سازمان سنجش با اعلام تمام تغییرات کنکور ۱۴۰۳ گفت: ملاک قطعی کار سازمان سنجش مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. داوطلبان متوجه باشند که ماده واحده پیشنهادی مجلس چون در شورای نگهبان رد شد این موضوع منتفی است و آزمون سراسری فقط از دروس تخصصی است.

وی افزود: کنکور ۱۴۰۳ دوبار در اردیبهشت ماه و تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود. سهم سوابق تحصیلی شامل ۲۸ درصد دروس عمومی و ۲۲ درصد دروس تخصصی است که مجموع آن ۵۰ درصد با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی است. دروس تخصصی آزمون سراسری هم ۵۰ درصد تاثیر دارد.

پورعباس اظهار داشت: داوطلبان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بدانند که هر میزانی که نمره بگیرند در نمره کل کنکور داوطلب تاثیر گذار است.

وی درباره برگزاری کنکور سراسری به صورت الکترونیکی یادآور شد: ما در مسیر الکترونیکی کردن آزمون‌ها حرکت کردیم و شرکت‌های دانش بنیان پیشنهادهایی خوبی آورده‌اند که در حال کار روی آن هستیم. نرم‌افزارهای مورد نظر آماده است و باید شرایط سخت‌افزاری آن آماده شود. قصد داریم علاوه بر پاسخنامه‌ها، دفترچه‌ها را هم رقومی و دیجیتالی کنیم کنیم و شخصی‌سازی کامل را اجرا کنیم.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: اجرای کامل آن بستگی به بودجه دارد و بسته به کمک دانش‌بنیان برای اجرای کامل آن دارد. از سوی دیگر در سراسر کشور باید سالن‌های مجهز تهیه شود که در برخی از استان‌ها اجرا شده اما در برخی دیگر از استان‌ها کار باقی مانده است.

وی تاکید کرد: کنکور ۱۴۰۳ الکترونیکی به صورت آزمایشی اجرا می‌شود. البته برای داوطلبانی که داوطلب این موضوع هستند این آزمون به صورت الکترونیک اجرا می‌شود.