پیش بینی قیمت طلا و سکه پانزدهم مهر ۱۴۰۲/ حرکت معکوس طلا در رشد قیمت سکه

روز گذشته به غیر از سکه گرمی سایر قطعات سکه رشد قیمت داشتند. این افزایش قیمت متعاقب رشد ۳۰۰ تومانی قیمت دلار رخ داد. دیروز قیمت طلا از رشد قیمت سکه جا ماند و کاهشی شد.

به گزارش راهبرد بانک، روز گذشته همگرایی قیمت طلا و سکه با رشد قیمت دلار، تمام قطعات سکه را افزایشی کرد. دیروز برخلاف کاهش قیمت طلا تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی در روند افزایشی قیمت قرار گرفتند.

گفتنی است انس‌ جهانی طلا با وجود روند ریزشی قیمت در هفته گذشته، در روزهای اخیر در ثبات نسبی با نوسانات افزایشی محدودی در حال معامله است. در لحظه نگارش این گزارش طلای جهانی با قیمت ۱۸۲۲ دلار مبادله می‌شود.

در حالی که ماه‌های محرم و صفر به پایان رسیده و فصل جشن و عروسی‌ شروع شده است، معامله‌گران معتقدند بازار به رسم سال‌های گذشته رونق نگرفته و همچنان رکودی‌ است. از همین‌رو کارشناسان فنی محدوده‌های فعلی قیمت را منطقه‌های جذابی برای ورود به بازار طلا توصیف می‌کنند.

چه زمانی برای ورود به بازار طلا مناسب است؟

تکنیکالیست‌ها برای قیمت سکه محدوده ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را منطقه مهمی می‌دانند و معتقدند کف ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را با توجه به مفروضات فعلی برای سکه ‌امامی می‌توان متصور بود. آنها می‌گویند در صورتی که این کف از دست برود، سکه قیمت ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را نیز خواهد دید.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی فعلا بازار طلا با زاویه دید خنثی در حرکت است. آنها محدوده‌ فعلی قیمت را چندان ارزنده نمی‌دانند، اما معتقدند ناحیه فعلی برای تصمیم‌گیری معامله‌گران مساعد است. زیرا ما زیر میانگین تعادلی یا منطقه ارزشی سکه با توجه به قیمت دلار و انس جهانی طلا هستیم.

بر اساس محاسبات تحلیلگران فنی و با قیمت مفروضات اثرگذار بر بازار طلا سکه امامی تا محدوده قیمتی ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی، خاصیت رنج بازار برقرار است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی برای حرکت بعدی سکه باید چشم به تغییرات قیمتی انس جهانی داشته باشیم، اما به نظر می‌رسد سیگنال اخبار سیاسی فعلا قوی‌تر از فراز و فرود فاکتورهای اثرگذار بر بازار داخلی است.

طلا از رشد سکه جا ماند
دیروز ۱۳ مهر سکه امامی با افزایش ۲۶۰ هزار تومانی با قیمت ۲۷ میلیون ۳۳۲ هزار تومان معامله شد. سکه بهار با رشد ۲۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۴ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان مبادله شد.

روز پنجشنبه سکه‌های نیم و ربع، افزایش ۹۰ هزار تومانی داشتند و به ترتیب با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۴۰ و ۹ میلیون و ۹۴۳ هزار تومان معامله شدند. روز گذشته قیمت سکه گرمی تنها قطعه کاهشی بازار بود. این قطعه با کاهش ۵۰ هزار تومانی با قیمت پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد.

روز گذشته قیمت طلا روند کاهشی داشت. هر مثقال طلا ۱۸ عیار با کاهش ۳۵ هزار تومانی با رقم ۹ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۷ هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۲۴۳ هزار تومان معامله شد. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۲۱۳ هزار تومان رسید.