۳ پیش بینی از قیمت طلا و سکه/سرنوشت بازار طلا در دست دلار

قیمت طلا و سکه این روزها روند کاهشی دارد و طلا به کانال پایین‌تر هم رفته است. در شرایطی که قیمت دلار و انس جهانی نزولی است، چه آینده‌ای در انتظار بازار طلا قرار دارد؟

به گزارش راهبرد بانک،قیمت طلا و سکه، در روزهای اخیر روند کاهشی داشته و رونق هنوز آنگونه که باید به این بازار بازنگشته است. هر چند در حجم معاملات نسبت به ماه‌های محرم و صفر افزایش نسبی دیده می‌شود، هم تعطیلات پیاپی و هم کاهش قدرت خرید مردم، رکود را در این بازار تا حدودی ادامه‌دار کرده است. از سوی دیگر در هفته‌ای که رو به پایان است، دلار و انس جهانی نیز نزولی بوده‌اند و انس به کانال ۱۸۰۰ دلاری بازگشته است. در این شرایط پیش‌بینی‌ها از آینده بازار طلا چه می‌گویند؟

پیش‌بینی سه کارشناس از قیمت طلا و سکه را در ادامه بخوانید.

محمدولی: با کاهش قیمت طلا و سکه، رونق بازار بیشتر می‌شود

ابراهیم محمدولی با اشاره به ثبات قیمت طلا و سکه در بازار فلز زرد گفت:‌ «تقاضا در بازار طلا نسبت به ایام محرم کمی بهتر شده و دلیل اصلی آن ثبات در بازار فلز زرد و نوسانات محدود قیمت دلار است. باید توجه داشت اگر دلار کاهش یابد انتظار اینکه تقاضا در بازار طلا افزایش داشته باشد، وجود دارد.»

وی تقاضا برای خرید طلا و سکه را افزایشی عنوان کرد و افزود: «داد و ستدها کمی بیشتر شده و تقاضا نسبت به ماه‌های محرم و صفر ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است.»

این فعال اقتصادی به سیر مساعد اخبار سیاسی اشاره کرد و افزود: «با اخبار مربوط به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران و مذاکرات درباره رفع تحریم‌ها، امیدواریم روند قیمت‌ها در بازار فلز زرد کاهشی شود تا بازار رونق بگیرد.»

وی با بیان اینکه اگر آرامش در بازار باشد رونق تولید و کسب و کار بهتر از گذشته خواهد شد؛ اظهار کرد: «قدرت خرید مردم برای یک گرم طلای ساخته شده که دو میلیون و ۴۵۰ تا ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان است، شاید مساعد نباشد اما اگر قیمت‌ها کاهشی شود قدرت خرید مردم نیز بیشتر خواهد شد.»

کشتی‌آرا: قیمت‌ها در بازار طلا ثابت می‌ماند

محمد کشتی‌آرا کارشناس طلا و جواهر نیز با اشاره به تحولات بازار طلا در هفته گذشته گفت: هفته گذشته بهای انس جهانی طلا ۱۰ دلار نوسان داشت و آخرین نرخ آن ۱۹۲۲ دلار بود که در مقایسه با ابتدای هفته دو دلار کاهش داشت.‌طلای جهانی در طول هفته تا مبلغ ۱۹۳۸ دلار افزایش داشت، اما در ادامه سیر کاهشی در پیش گرفت.»

وی به سیر کاهشی قیمت سکه در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: «در آخرین معاملات شهریور، سکه طرح جدید ۴۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۳۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی ۱۵۰ هزار تومان کاهش هفتگی قیمت داشتند.»

این فعال اقتصادی در خصوص پیش‌بینی قیمت طلا و سکه خاطر نشان کرد: «با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد قیمت در بازار طلا ثابت بماند و تغییر قابل توجهی نداشته باشیم. باید توجه داشت نرخ ارز فعلا بازیگر فعالی در بازار طلاست و بنابراین پیش‌بینی می‌شود به دلیل مدیریت نرخ ارز، تغییری نیز در قیمت طلا و سکه شاهد نباشیم.»

دیبا: دلار، ریتم حرکتی طلا و سکه را تعیین می‌کند

مجتبی دیبا دیگر کارشناس اقتصادی نیز گفت: «طلا و سکه هم از دو فاکتور دلار و اونس جهانی تاثیر می‌پذیرند؛ ما می‌دانیم ضریب تاثیرگذاری دلار داخلی بر سکه یا طلای داخلی بسیار بالاتر از ریتم اونس است. به این ترتیب اگر همسو حرکت کنند، شاهد حرکت‌های بسیار شارپ در قیمت طلا و سکه خواهیم بود اما اگر یک پای این معادله بلنگد، معمولا ریتم حرکتی خیلی شدید نخواهد بود.»

وی افزود: «اما اگر دلار وزن حرکتی بیشتری در سمت بالا یا پایین داشته باشد می‌توانیم یک حرکت ساید را در نظر بگیریم. مثلا قیمت سکه امامی با دیتای حال حاضر نهایتا بین ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.»

آن طور که از اظهارات کارشناسان برمی‌آید، قیمت طلا و سکه به تبعیت از روند ساید دلار، طی ۶ ماهه دوم سال نیز با تحرک خاصی روبرو نخواهد بود؛ مگر آنکه قرار باشد قیمت دلار در نتیجه برخی متغیرهای سیاسی و اقتصادی نزول یا صعود ویژه‌ای را تجربه کند.