شرایط واگذاری زمین دولتی به مردم

واگذاری زمین دولتی به مردم خبری است که این روزها در بازار مسکن دهان به دهان می‌چرخد. دولت سیزدهم تصمیم گرفته این اقدام را در قالب طرح‌های مختلفی از جمله جوانی جمعیت و نهضت ملی مسکن به انجام برساند. اما شرایط واگذاری زمین دولتی به مردم چیست؟

به گزارش راهبرد بانک، قانون جوانی جمعیت یکی از طرح‌هایی است که دولت سیزدهم از آغاز به کار خود آن را دنبال کرده و در جهت تحقق آن نیز طرح‌هایی تشویقی در نظر گرفته است.

یک بخش از این طرح‌های تشویقی شامل زمین و مسکن‌های رایگانی است که دولت تعهد داده است با رعایت برخی شرایط به خانوارها اهدا کند. اما کدام خانوارها مشمول واگذاری زمین رایگان می‌شوند و شرایط واگذاری زمین دولتی به مردم چیست؟

واگذاری زمین به خانواده‌های دارای ۳ فرزند

دولت مقرر کرده است در راستای قانون جوانی جمعیت، به خانوار‌های دارای سه فرزند و بیشتر که فرزند سوم آن‌ها از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد متولد شده، زمین‌ رایگان واگذار کند.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت saman.mrud.ir برای ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند. لازم به ذکر است سبز بودن فرم «ج» از شرایط اعطای این تسهیلات نیست.

البته شرط دیگری سر راه متقاضیان دریافت این زمین‌ها وجود دارد. نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند نباید آماری بالای ۵/۲ داشته باشد.

واگذاری زمین رایگان برای فرزند چهارم

چند ماه پیش بود که دولت، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد تا در راستای حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۲، یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر اختصاص دهد. این خانوارها باید فرزندانی زیر ۲۰ سال می‌داشتند، اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی دولت جامعه آماری خود را کوچک کرد.

دولت در ماده ۱۰ لایحه اصلاحی دو فوریتی قانون بودجه درخواست کرده است عبارت «دارای چهار فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال» به عبارت «صاحب فرزندان چهارقلو و بیشتر متولد سال ۱۴۰۰ به بعد» اصلاح شود.

متقاضیان این طرح نیز مانند خانوارهای دارای فرزند سوم لازم است برای ثبت‌نام به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.

زمین رایگان در جزیره ابوموسی

البته واگذاری زمین رایگان به مردم تنها در قالب طرح جوانی جمعیت انجام نمی‌گیرد و دولت در طرح‌های دیگری وعده‌هایی در این زمینه داده است.

دولت مقرر کرده است به کسانی که قصد سکونت دائمی در جزیره ابوموسی را داشته باشند در قالب طرح نهضت ملی مسکن زمین‌هایی با متراژ ۳۰۰ متر بدهد و در این راستا فرم «ج» را نیز برای این دسته از متقاضیان حذف کرد.

ارسلان مالکی،معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با تسنیم با اشاره به برنامه‌ دولت برای واگذاری زمین به متقاضیان در قالب طرح نهضت ملی مسکن گفته است: در صورت تمایل متقاضیان برای سکونت در جزیره ابوموسی و هرمز، در این جزایر به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، زمین واگذار می‌شود.

با استناد به صحبت‌های مالکی در مورد اهدای زمین به نظر می‌رسد به مرور دیگر جزیره‌های حوزه جنوبی کشور نیز به طرح ورود کرده‌اند و مردم می‌توانند مناطق دیگر مثل جزیره هرمز را نیز برای دریافت زمین انتخاب کنند.

چگونه برای دریافت زمین در ابوموسی ثبت‌نام کنیم؟

اطلاعیه‌ها نشان می‌دهد همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار و واجد شرایط می‌توانند برای دریافت زمین در جزیره ابوموسی اقدام کنند. متقاضیان برای ثبت‌نام در این طرح باید به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن در آدرس saman.mrud.ir مراجعه کنند. ۴۲ هکتار زمین در جزیره ابوموسی برای واگذاری به شهروندان در نظر گرفته شده و قرار است به هر متقاضی زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع اختصاص پیدا کند.