قیمت طلا و سکه، امروز ۹ شهریور ۱۴۰۲ / راه طلا و سکه جدا شد

قیمت طلا و سکه امروز هم مانند برخی روزهای گذشته، مسیر جداگانه‌ای را در پیش گرفتند. در این لحظه، طلا کاهشی و سکه افزایشی است. دلار امروز روند نزولی دارد و انس صعودی است.

به گزارش راهبرد بانک، امروز، پنجشنبه ۹ شهریور تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت طلا و سکه، مانند روز گذشته مسیر متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. قیمت طلا با وجودی که نسبت به روز گذشته در این لحظه افزایش قیمت را تجربه کرده است، اکنون روند کاهشی دارد. قیمت سکه امامی افزایشی شده است و همچنان در کانال ۲۸ میلیون تومانی قرار دارد. سکه بهار آزادی نیز در کانال ۲۵ میلیون تومانی روند صعودی دارد. امروز قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی بازگشته و انس هم روند صعودی دارد.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر اندکی کاهشی است و دو میلیون و ۳۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان معامله می‌شود؛ حدود سه هزار تومان کمتر از دیروز. البته روز گذشته قیمت طلا در ساعاتی از روز در محدوده کمتر از دو میلیون و ۳۱۵ هزار تومان نوسان داشت.

اما آخرین نرخ نقدی سکه امامی در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۲۸ میلیون تومان است؛ حدود ۱۰ هزار تومان ببشتر از روز گذشته.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز هشت هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به حدود ۲۵ میلیون و ۳۰۹ هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با ۴۶ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۶۲۵ هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز امروز ۲۳ هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به دو میلیون و ۸۵۵ هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در پنجمین روز هفته، نیم سکه با قیمت ۱۵ میلیون تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، تغییری نسبت به روز گذاشته نداشته است. حباب نیم‌سکه نیز با ۹۲ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، روی سه میلیون و ۸۱۵ هزار تومان ایستاده است.

امروز ربع سکه، با نرخ ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود که که تا لحظه تنظیم این خبر، تغییری نسبت به دیروز نداشته است. حباب آن نیز نسبت به روز گذشته ۱۴ هزار تومان افزایش یافته و روی رقم چهار میلیون و ۴۴۶ هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به دیروز، با قیمت پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه اما ۸۹ تومان افزایش داشته و به سه میلیون و ۱۳۸ هزار تومان رسیده است.

تداوم روند صعودی قیمت انس

امروز قیمت جهانی طلا مانند روزهای گذشته اندکی افزایشی است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را ۷۰ درصد برای دلار و ۳۰ درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی که تا دیروز در بازه زمانی یک ماهه روندی کاهشی داشت، حالا در ۳۰ روز گذشته حدود ۰.۴۱ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز هم قیمت طلا در بازارهای جهانی اندکی افزایشی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود ۱,۹۴۴.۴۷ دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود ۰.۰۱ درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

نوسانات مثبت در قیمت طلای جهانی باعث تشکیل اولین کندل هفتگی مثبت طی یک ماه اخیر شد. در ادامه، قیمت طلای جهانی در سطح ۱۹۱۴ دلار هفته گذشته را به پایان برساند.

بازگشت دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی

امروز دو خبر منتشر شد که احتمالا سیگنال‌های سیاسی کاهشی را برای قیمت دلار ارسال کرده و باعث بازگشت قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی شده است. در یک خبر، شبکه بلومبرگ مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی آتی خود احتمالاً کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران را اعلام می‌کند.

در خبر دیگر، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از تداوم همکاری این سازمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده است؛ هر چند که در مورد برخی ادعاها مبنی بر کاهش غنی‌سازی ایران توضیح داد: غنی‌سازی بر اساس قانون اقدام راهبردی پیش می‌رود و در چارچوب تدابیر کلی نظام تدابیرش پیش می‌رود و ما هم طبق همان اقدام می‌کنیم.

با وجود این بازار ارز امروز را کاهشی آغاز کرد و در ادامه نیز قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومان بازگشت. در عین حال، بازار ارز شرایط متفاوتی را تجربه کرد. احتمالا افزایشی شدن قیمت انس و معاملات بازیگران بزرگ، تا این لحظه، مانع از ریزش قیمت طلا و سکه شده است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

کشتی‌آرا: بازار طلا قابل پیش‌بینی نیست

همچنین محمد کشتی‌آرا فعال بازار طلا و جواهر و مقام صنفی سابق با اشاره به تشدید روند خنثی در بازار طلا طی ماه‌های محرم و صفر به تجارت‌نیوز گفت: «در مدت یادشده قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی نوسان داشته و طلای جهانی نیز تقریبا روند خنثی را پشت سر گذاشته است؛ در نتیجه فاکتورهای تعیین قیمت طلا و سکه در دو ماه گذشته روند باثباتی داشته است.»

وی با اشاره به تغییر کانال پیاپی قیمت طلا و سکه خاطرنشان کرد: «نوسانات در بازار طلا و ارز جزئی و طبیعی است. این در حالی است که برخلاف سایر بازارها نوسانات کاهشی قیمت، در بازار فلز زرد سرمایه‌گذاری و میل به خرید طلا را افزایش نداده است.»

وی در ادامه افزود: «در شرایط رکودی قرار داریم و تقاضایی در بازار طلا وجود ندارد. در نتیجه حبابی هم شکل نگرفته است. با توجه به اینکه نوسانات ماه‌های اخیر نیز نیم تا دو درصدی بوده است.»

دیبا: چشم‌انداز قیمت طلا و سکه، چندان تورمی نیست

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با اشاره به اثر ریتم کاهشی قیمت دلار بر بازار طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «به نظر می‌رسد آینده چشم‌انداز تورمی فعلا خیلی بزرگ و وحشتناک دیده نمی‌شود.»

وی با اشاره به روند کاهش قیمت دلار و همگرایی طلا با این بازار گفت: «در مورد قیمت سکه امامی به‌عنوان متری از رفتار دلار، در منطقه ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، شاهد واکنش این قطعه بودیم. به نظر می‌رسد برای خریداران بازار طلا، تعادل در بازار در منطقه‌ حال حاضر در حال شکل‌گیری است.»