قیمت طلا و سکه هفدهم مرداد ۱۴۰۲ / طلا با دلار همراه نشد

روز گذشته قیمت طلا و سکه در روند کاهشی قرار گرفت و این مغایر با افزایش محدود قیمت دلار بود. بر این اساس؟ قیمت طلا در طول معاملات افزایشی بود اما در پایان با کاهش قیمت سکه همراه شد.

به گزارش راهبرد بانک،قیمت طلا و سکه دیروز در روند کاهشی به کار خود پایان داد. اما سکه‌های بهار و گرمی با افزایش قیمت از روند کاهشی بازار تبعیت نکردند.

گفتنی است روز گذشته قیمت طلای جهانی کاهش داشت و در لحظه نگارش این گزارش این روند کاهشی کمی تعدیل شد و با قیمت ۱۹۳۶ دلار معامله می‌شد.

در جدول زیر قیمت طلا و انواع قطعات سکه در ساعت گشایش بازارها قابل مشاهده است.

قیمت سکه

سکه امامی ۲۸/۷۰۱/۰۰۰
سکه بهار آزادی ۲۵/۷۰۱/۰۰۰
نیم سکه ۱۵/۵۰۰/۰۰۰
ربع سکه ۱۰/۵۰۰/۰۰۰
سکه گرمی ۶/۳۰۰/۰۰۰
طلای ۱۸ عیار / ۷۵۰ ۲/۳۵۱/۶۰۰
مثقال طلا
۱۰/۱۹۶/۰۰۰
انس طلا
۱/۹۳۶ دلار

کارشناسان اقتصادی روند رکودی بازار فلز زرد را مقطعی می‌دانند. آنها به ماه‌های محرم و صفر و نیز وسعت سرزمینی اشاره می‌کنند و معتقدند بازار طلای کشور به جهت پهناوری به صورت فصلی رونق یا رکود دارد. برای مثال در پاییز و بعد از فصل برداشت برنج معمولا استان‌های شمالی کشور بازارشان رونق دارد. در برخی استان‌ها که میوه دارند در بهار و تابستان بازارشان خوب است.

افزایش قیمت سکه‌های بهار و گرمی در روند کاهشی

دیروز ۱۶ مرداد قیمت سکه امامی ۵۰ هزار تومان کاهش داشت. این قطعه با قیمت  ۲۸ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

دیروز سکه بهار از دسته‌ سکه‌های افزایشی بود. این قطعه با افزایش ۱۱۳ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

نیم‌سکه و ربع سکه هر دو کاهش قیمت داشتند. نیم‌سکه با افت ۱۵۰ هزار تومانی با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۰۰هزار تومان مبادله شد. ربع سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان ارزانتر شد و به قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

سکه گرمی افزایش ۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

برگشت حباب سکه بهار به کانال ۳ میلیونی

در طول معاملات دیروز قیمت طلا همواره افزایش داشت. اما در پایان معاملات بازار طلا به کاهش قیمت سکه همراهی کرد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۶ هزار تومانی  با قیمت ۱۰ میلیون و ۱۹۶ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش هشت هزار و ۸۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۵۱ هزار و ۶۰۰تومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید.

روز گذشته حباب سکه همانند قیمت سکه‌ها روند متوازنی نداشت. سکه‌های امامی،  بهار و گرمی رشد حباب و باقی قطعات کاهش حباب داشتند. سکه امامی ۴۵ هزار تومان، سکه‌ بهار ۱۸۲ هزار تومان و سکه گرمی ۶۱هزار تومان افزایش حباب داشتند. حباب نیم‌سکه ۱۰۲ هزار تومان و ربع سکه ۷۶ هزار تومان کاهش داشتند.