افزایش ۱۲۰ هزار تومانی یارانه/ کدام خانوارها مشمول یارانه جدید می‌شوند؟

یارانه معیشتی دولت 120 هزار تومان افزایش یافته و رقم آن به 520 هزار تومان رسیده است. اما پرداخت یارانه دو میلیونی به خانوارها شروطی دارد. این شروط چیست و یارانه جدید شامل کدام افراد می‌شود؟

به گزارش راهبرد بانک، سه دهک اول جامعه یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند. اما از این ماه یارانه آنها می‌تواند تا ۵۲۰ هزار تومان هم برسد. اما مشروط به اینکه افراد ۵۰ درصد مبلغ یارانه خود را نقدی دریافت نکنند و به جای آن کالا بخرند.

این شرط جدید دولت برای افزایش ۱۲۰ هزار تومانی یارانه نقدی است. آنگونه که دولت اعلام کرده افراد سه دهک اول جامعه می‌توانند ماهانه ۵۲۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت نند اما مشروط به اینکه هر ماه نیمی از مبلغ یارانه نقدی خود یعنی ۲۰۰ هزار تومان آن را کالا بخرند و تنها ۲۰۰ هزار تومان آن را نقدی برداشت کنند. در این صورت است که به ۲۰۰ هزار تومان مبلغ خرید از سبد کالا، ۱۲۰ هزار تومان دیگر هم اضافه می‌شود و افراد می‌توانند تا ۳۲۰ هزار تومان کالا خریدار کنند.

به عبارتی یارانه نقدی به ازای هر نفر از سه دهک اول ۵۲۰ هزار تومان شده که ۳۲۰ هزار تومان آن را باید صرف خرید سبد کالا شود و تنها ۲۰۰ هزار تومان آن را می‌توان نقدی برداشت کرد.

با این حساب، یارانه نقدی یک خانوار چهار نفره در دهک اول تا سوم که پیش از این یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود به دو میلیون و ۸۰ هزار تومان می‌رسد که تنها می‌توان ۸۰۰ هزار تومان آن را نقدی برداشت کرد و با یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان دیگر باید کالا خرید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که سبد خرید کالا از قبل مشخص است و شامل ۱۱ قلم کالایی می‌شود که با قیمت سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود.

دولت اعلام کرده که در صورت موفقیت این طرح و استقبال از آن، افزایش یارانه نقدی به دهک‌های چهارم تا پنجم هم می‌رسد.

سبد یارانه شامل چه کالاهایی می‌شود؟

براساس اطلاعیه وزارت کار سبد کالابرگ شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.