کدام تسهیلات بانکی تک‌ ضامنی شد؟

رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد مقررات بانک مرکزی در زمینه تسهیلات خرد فقط یک ضامن است. او در این مورد بیان کرد: از همکاران نظام بانکی می‌خواهم طبق قانون این موضوع را رعایت کنند و از تسهیلات گیرندگان خرد، بیش از یک ضامن دریافت نشود.

به گزارش راهبرد بانک، محمدرضا فرزین امروز در نمایشگاه و رویداد تلاش با برکت گفت: با توجه به پیشرفت آهسته تسهیلات ازدواج، آیین‌نامه جدیدی را در بانک مرکزی تهیه کردیم تا محدودیت‌های آن کاهش یابد و این موضوع نیز تسهیل شود.

وی گفت: بنده معتقد هستم تسهیلات ازدواج حتی اگر هم تکلیفی و مصوبه مجلس نبود، خودمان باید در نظام بانکی آن را با توجه به آثار مثبت‌ آن، تکلیف می‌کردیم.

افزایش سقف تسهیلات کارت اعتباری مرابحه

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعالیت‌های اقتصادی کوچک و تسهیلات خرد، می‌تواند بر معیشت و اقتصاد مردم اثر مثبت داشته باشد، به افزایش سقف تسهیلات کارت اعتباری مرابحه از ۲۰۰ به ۳۰۰ میلیون تومان اشاره کرد تاکید کرد: همچنین افزایش سقف تسهیلات قرض‌الحسنه از ۲۰۰ به ۳۰۰ میلیون تومان و برای شرکت‌های کوچک از ۵۰۰ به ۷۰۰ میلیون تومان از دیگر اقدامات بانک مرکزی در این راستا است.

رئیس‌شورای پول و اعتبار با بیان اینکه حمایت از فعالیت‌های اقتصادی کوچک از اهم اولویت‌های نظام بانکی است، گفت: علیرغم شرایط تورمی کشور و ضرورت اعمال سیاست‌های پولی، در نظر داریم در برخی از محدودیت‌های ترازنامه‌ای بانک‌ها، مشوق‌هایی اضافه کنیم تا بانک‌ها بیش از گذشته به اعطای تسهیلات خرد سوق داده شوند، که این اقدام تاثیر قابل توجهی بر روند اعطای تسهیلات خرد بانک‌ها خواهد داشت.

توسعه فعالیت‌های صندوق‌های قرض‌الحسنه

فرزین از ابلاغ مصوبه بانک مرکزی برای توسعه فعالیت‌های صندوق‌های قرض‌الحسنه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در آینده نزدیک بانک مرکزی با همکاری با بیمه مرکزی، سبد اعتباری تسهیلات خرد را افزایش خواهد داد و تسهیلات به گونه ای بیمه خواهد شد تا بدهکار تسهیلات خرد به نحوی از پوشش بیمه‌ای نیز برخوردار شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی یکی از مسائل اصلی در زمینه تسهیلات خرد را مسئله ضمانت عنوان و تصریح کرد: برخی از مردم از فرآیند طولانی اعطای تسهیلات خرد و ضمانت‌ها ناراضی هستند. مقررات بانک مرکزی در زمینه تسهیلات خرد فقط یک ضامن است. از همکارانم در نظام بانکی می خواهم طبق قانون، این موضوع را رعایت کنند و از تسهیلات گیرندگان خرد، بیش از یک ضامن دریافت نشود.

وی افزود: توصیه بنده به بنیاد برکت این است که از موسسات تضمین که دانش‌بنیان هم هستند، بهره بگیرد. خود ما نیز در نظام بانکی پیگیر این استفاده از موسسات تضمین هستیم و اطلاع دارم که بنگاه‌ها و حتی برخی وزارتخانه‌ها از موسسات تضمین استفاده می‌کنند.

دستورالعمل جدید وجوه اداره شده شورای پول و اعتبار

رئیس کل بانک مرکزی و اعتبار با اشاره به تصویب دستورالعمل جدید وجوه اداره شده شورای پول و اعتبار، گفت: وجوه اداره شده آن دسته از مبالغی است که در بانک سپرده‌گذاری می شود و مشتری نیز توسط سپرده گذار تعیین می شود که به چه کسانی تسهیلات داده شود اما ریسک کار بر عهده خودشان است.

وی افزود: دستورالعمل قبلی در این زمینه مربوط به پیش از انقلاب بود که به این ترتیب اصلاح شدو قرار است در شورای پول و اعتبار مطرح شود.

او گفت: در دستورالعمل جدید وجوه اداره شده،‌محدودیت سقفی تعیین شده حذف و بر اساس قرارداد با خود فرد تعیین می‌شود. زیرا ریسک کار نیز با خود فرد است. با ابلاغ این آیین‌نامه، افراد خیّر می‌توانند پولشان را به بانک‌ها بیاورند و بانک‌ها با اخذ تضامین، اقدام به اعطای تسهیلات به افراد مورد نظرشان کنند.

فرزین در ادامه سخنان خود، از اصلاح دستورالعمل تسهیلات کلان در راستای سوق دادن تامین مالی کلان به سایر روش‌های تامین مالی و استفاده از ظرفیت جدید ایجاد شده برای تسهیلات خرد خبر داد و افزود: علاوه بر این، کارشناسان بانک مرکزی بر روی موضوع توسعه فعالیت‌های لیزینگ در تامین مالی خرد در حال بررسی هستند که تا پایان امسال اجرایی خواهد شد.