قیمت طلا و سکه ریزش کرد/ کاهش میلیونی قیمت سکه امامی

پایان معاملات روز گذشته با کاهش میلیونی قیمت سکه در قطعات سنگین همراه شد. روند نزولی قیمت طلا و سکه معامله‌گران را سردرگم کرده و تمایل به هر گونه مبادله‌ای را از بین برده است.

به گزارش راهبرد بانک،دیروز قیمت طلا و سکه با سیگنال دلار در روند کاهشی قرار گرفت. سکه امامی و بهار از مسیر افزایشی روز شنبه برگشتند و در کانال پایین‌تر قیمتی قرار گرفتند.

قیمت سکه

سکه امامی ۲۷/۲۹۲/۰۰۰
سکه بهار آزادی ۲۴/۱۸۶/۰۰۰
نیم سکه ۱۵/۰۰۰/۰۰۰
ربع سکه ۱۰/۰۰۰/۰۰۰
سکه گرمی ۶/۰۰۰/۰۰۰
طلای ۱۸ عیار / ۷۵۰ ۲/۲۴۷/۲۰۰
مثقال طلا
۹/۷۳۳/۰۰۰
انس طلا
۱/۹۶۰ دلار

در پایان معاملات روز گذشته ریزش قیمت سکه بیشتر شد و با کاهش میلیونی در قطعات امامی و بهار آزادی به کار خود پایان داد. این کاهش قیمت سکه بهار آزادی را در آستانه ورود به کانال ۲۳ میلیونی قرار داد و سکه‌های کم‌وزن نیز در کف کانال‌های قیمتی قرار گرفتند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت طلا و سکه به سمت ارزندگی و نقاط تعادلی خود در حال حرکت است و این حباب سکه است که در حال تخلیه شدن است. با این وجود قیمت حباب سکه در پایان معاملات روز گذشته در برخی قطعات افزایش محدودی داشت.

دیروز اخبار مربوط به برخی اظهارات سیاسی درباره توافق هسته‌ای، به سرعت بازار طلا و سکه را متاثر ساخت و هر مثقال طلا را در کانال ۹ میلیون تومانی قرار داد.

به این ترتیب، گمانه‌زنی‌ها درباره توافقات برداشت مثبت بازار ارز را در پی داشت و سیگنال کاهش قیمت را به معامله‌گران داد؛ متعاقب ریزش قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز کاهش قابل توجهی داشت.

بیش از یک هفته است که بازار طلا و سکه در رکود قرار دارد و معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا شفافیت اوضاع و درج اخبار موثق درباره توافقات برجام دست از معامله بردارند.

سکه‌های سبک در آستانه تغییر کانال

دیروز یکشنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی با کاهش یک میلیون و ۱۰۴ هزار تومانی، با رقم ۲۷ میلیون و۲۹۲ هزار تومان در بازار معامله شد. روز گذشته سکه بهار با کاهش بیش از یک میلیون تومانی، با قیمت ۲۴ میلیون و ۱۸۶ هزار تومان عرضه شد.

نیم سکه و ربع سکه نیز کاهش ۵۰۰ هزار تومانی داشتند. این قطعات به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون تومان و ۱۰ میلیون تومان مبادله شدند.

روز گذشته سهم سکه گرمی از کاهش قیمت ۳۰۰ هزار تومان بود و کمترین کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه با رقم ۶ میلیون تومان مبادله شد.

همراهی ضعیف حباب سکه با کاهش قیمت 

دیروز قیمت حباب سکه بهار و نیم‌سکه برخلاف روند کاهشی حباب سایر قطعات سکه به ترتیب افزایش ۸۶ و ۴۳ هزار تومانی داشت. روز گذشته روند کاهشی حباب سایر قطعات سکه نیز چندان قابل توجه نبود. بیشترین افت حباب ۲۲۹ هزار تومان و مربوط به ربع سکه بود.

روز گذشته قیمت طلا نیز کاهش قابل توجهی داشت. هر مثقال طلا ۳۰۸ هزار تومان کاهش داشت و یک کانال عقب‌نشینی کرد. این مقدار طلا از ۲۴ اسفندماه سال گذشته در کانال ۱۰ و ۱۱ میلیون تومانی قرار داشت. هر مثقال طلا دیروز با قيمت ۹ ميليون و ۷۳۳ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۷۱ هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۲۴۷ هزار تومان مبادله شد.

طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۲۱۷ هزار تومان معامله شد.