تصمیمات ارزی در یک کمیته پنج نفره گرفته می شود

به گزارش راهبرد بانک ، فرهاد دژپسند شامگاه دوشنبه در آخرین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، از فعالان اقتصادی خواست درباره مسائل ارزی اینقدر به بانک مرکزی خرده نگیرند؛ چون بخشنامه های آن حاصل یک تصمیم جمعی است. دژپسند از […]

به گزارش راهبرد بانک ، فرهاد دژپسند شامگاه دوشنبه در آخرین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، از فعالان اقتصادی خواست درباره مسائل ارزی اینقدر به بانک مرکزی خرده نگیرند؛ چون بخشنامه های آن حاصل یک تصمیم جمعی است.
دژپسند از وزیران نفت، صنعت و اقتصاد به همراه رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای این کمیته نام برد.
وی به بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات اشاره کرد و گفت: تصور این بود این دستورالعمل به قدری شرایط را تسهیل کند که عرضه ارز صادراتی شدت بگیرد.
این مسوول یکی از ویژگی های این بخشنامه را توجه ویژه به صادرکنندگان بزرگ دانست تا بتوانند به همان میزانی که ارز به کشور باز می گردانند، از مشوق های قانونی برخوردار شوند.
وی همکاری بخش خصوصی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات را خواستار شد و افزود: باید تا جایی که توان داریم، صادرات را تشویق کنیم. 
** میزان صادرات ۱۱ ماهه مشابه پارسال است
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با وجود همه مشکلات صادرات در ۱۱ ماه امسال در حد مدت مشابه حفظ شده است.
وی از صادرکنندگان خواست اجازه دهند با بازگشت ارز حاصل از صادرات طعم شیرین صادرات برای مردم حفظ شود. 
وزیر امور اقتصاد و دارایی یادآوری کرد: از ۴۰ میلیارد دلار صادرات انجام شده تاکنون هشت میلیارد دلار ارز به کشور بازگشته است.
به گفته دژپسند، ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از این رقم مربوط به فولادی‌ها و پتروشیمی ها بود.
به گزارش ایرنا، هشتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و اعضای این شورا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برپا شد.
دستور کار اصلی جلسه امروز بررسی مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه ثبت سفارش بود.