فروش بیش از ۸ میلیارد یورو ارز صادراتی در سامانه نیما

صادرکنندگان در حدود ۶ ماه گذشته در مجموع بیش از هشت میلیارد یورو ارز در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) فروخته اند که ۶ میلیارد و ۹۹۵ میلیون یورو از این رقم صرف واردات کالاها و خدمات مورد نیاز کشور شده است.

به گزارش راهبرد بانک ،سامانه نیما از ۱۶ مرداد امسال و پس از تعدیل سیاست های ارزی دولت به عنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله های ارزی تعیین شد و صادرکنندگان و واردکنندگان باید معاملات ارزی خود را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.
براساس آمار این سامانه، مجموع معاملات فروش ارز صادراتی در بازه زمانی ۱۶ مرداد تا ۲۱ بهمن ماه جاری به هشت میلیارد و چهار میلیون یورو رسیده است و در مقابل ۶ میلیارد و ۹۹۵ میلیون یورو مجموع معاملات خرید ارزی بابت واردات بوده است.
دیروز (سه شنبه) در بازار ارز، صرافی های مجاز هر اسکناس یورو را ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و هر اسکناس دلار آمریکا را ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان به خریداران عرضه کردند.
براساس آخرین نرخ های اعلامی، میانگین هر یورو در سامانه سنا در ۲۱ بهمن ماه برابر ۱۳ هزار و ۸۰۵ تومان و هر دلار آمریکا ۱۱ هزار و ۸۵۸ تومان بوده و در سامانه نیما حواله هر یورو ۹۳۲۶ تومان به فروش رفته است.
نرخ ها در سامانه سنا بیانگر معاملات انجام شده توسط بانک ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است و در سامانه نیما حواله های ارزی مبادله می شود.
روز گذشته «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر تقویت ارزش پول ملی در یادداشتی نوشت: نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی آن نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم.
به گفته وی، «برای بانک مرکزی درکنار تقویت ارزش پول ملی، ثبات در بازار و ممانعت از نوسان نیز مهم است، ولی این بدان مفهوم نیست که از کاهش نرخ ممانعت کرده یا در پی افزایش آن باشیم.»
منبع :ایرنا