افت نرخ ارز در ایران

سازوکار مالی بر بازار ارز در ایران تأثیر مثبت گذاشت.

به گزارش راهبرد بانک  به نقل از «ایرنا»، عملیاتی شدن نهاد مالی اروپا با ایران، اثر روانی خود را بر بازار ارز گذاشته است.چندی پیش نرخ دلار آمریکا از مرز روانی ۱۲ هزار تومان عبور کرد هرچند با ورود بازارساز، نرخ ها متعادل تر شد.

رئیس کل بانک مرکزی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت:«این روزها، متأسفانه برخی افراد با بی توجهی به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه کشور، آینده منفی را به غلط برای اقتصاد کشورمان به تصویر می کشند.بانک مرکزی در موقع مقتضی تدابیر پیش بینی شده را عملیاتی خواهد کرد».

وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در کنفرانس مشترک خبری پس از نشست وزیران اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی راه اندازی سازوکار مالی ویژه اینستکس   INSTEXرا به طور رسمی اعلام کردند. نهادی که تمرکز اولیه آن روی کالاهایی خواهد بود که مورد نیاز فوری مردم ایران همچون مواد غذایی، دارویی و مصرفی است.

همانطور که انتظار می رفت، با اعلام راه اندازی کانال اینستکس، بازار قدری نرخ های خود را تعدیل کرد. هر دلار آمریکا که به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسیده بود، ظهر ۲ فوریه ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته شد و یورو نیز از رقم ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومانی به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان عقب نشینی کرد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در هفته ای که گذشت حدود ۲۱۳ میلیون یورو و مجموع تامین ارز برای واردات حدود ۱۶۰ میلیون یورو بود.