پرداخت تسهیلات ۵ میلیون تومانی به مستمری‌ بگیران صندوق روستاییان

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از پرداخت وام ۵ میلیون تومانی به مستمری‌بگیران این صندوق خبر داد .

به گزارش راهبرد بانک، بیت‌الله برقراری در حاشیه بازدید عیسی‌زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از این صندوق و جلسه با مدیران کل ستادی و استانی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار کرد: این صندوق براساس سیاست‌های کلی نظام و حمایت از اقشار ضعیف و محروم در سال ۱۳۸۴ شکل گرفت.

وی با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی و پوشش بیمه همگانی برای اقشار مختلف جامعه، گفت: سن ورود به این صندوق از ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی است و روستاییان و عشایر و جمعیت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر می‌توانند در این صندوق عضو شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر ادامه داد: خدمات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همانند سازمان تأمین اجتماعی است و پرداخت مستمری کارافتادگی و همچنین پرداخت مستمری به بازماندگان از خدماتی است که در این صندوق انجام می‌شود و به جز خدمات درمانی تمامی خدمات این صندوق همانند سازمان تأمین اجتماعی است.

برقراری اضافه کرد: خدمات درمانی به بیمه شدگان این صندوق نیز توسط سازمان بیمه سلامت انجام می‌پذیرد و شاید یکی از دلایلی که موجب استقبال کمتر بیمه‌شدگان در این صندوق می‌شود، بحث نبود خدمات درمانی است که همانطور که گفته شد این خدمات نیز توسط سازمان بیمه سلامت انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سیاست صندوق در دوره جدید حرکت به سمت ارائه خدمات بیشتر است، گفت: رویکرد ما در این صندوق برنامه محور است ضمن اینکه می‌توانیم بر اساس یک برنامه راهبردی ۵ ساله تعداد بیمه‌شدگان در این صندوق را افزایش بدهیم و این صندوق می‌تواند در یک بازه ۵ ساله به برترین صندوق اجتماعی در بین سایر صندوق‌ها تبدیل شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: تا قبل از آغاز به کار دولت سیزدهم یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش این صندوق قرار داشتند که این رقم هم اکنون به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده و در واقع در بازه زمانی فعالیت دولت سیزدهم تاکنون ۴۰۰ هزار نفر به پوشش جمعیت این صندوق اضافه شده است.

برقراری بیان کرد: در طول ۱۴ سال از تشکیل این صندوق از سال ۱۳۸۴ هر ساله بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به جمعیت این صندوق افزوده می‌شد و اگر قرار بود با این روند به جمعیت صندوق اضافه شود ۷۰ الی ۸۰ سال زمان می‌برد تا پوشش جمعیتی صندوق به حداکثری برسد. اما در یک برنامه ۵ ساله می‌توانیم به این پوشش حداکثری برسیم.

وی با اشاره به آغاز به کار نخستین قرارگاه کرامت، گفت: این قرارگاه همزمان بار ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و با رمز نام مبارک ایشان آغاز به کار کرد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه بالاترین سطوح درآمدی در صندوق پرداخت مستمری دو میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است، گفت: امسال شاهد افزایش سطح درآمدی ۶۰ درصدی در صندوق بودیم که این مسئله در صندوق بی‌نظیر بوده است.

برقراری با اشاره به باید دولت توجه ویژه ای را به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر داشته باشد، گفت: تقویت این صندوق می‌تواند حمایت‌های لازم را از روستاییان و عشایر داشته باشد و این امر می‌تواند از مراجعات این افراد به نهادهای حمایتی جلوگیری کند.

وی همچنین با اشاره به بدهی انباشته شده دولت‌ها به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر، گفت: از سال ۸۴ تا به امروز بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صندوق طرح شده که از این رقم ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن کاملاً مشخص است. انتظار ما این است که دولت سهام یکی از شرکت‌های خوب را در اختیار صندوق قرار بدهد تا بتوانیم شرایط خوبی را به لحاظ پایداری در صندوق داشته باشیم و این امر می‌تواند موجب پایداری ۵۰ ساله صندوق شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همچنین گفت: برای نخستین بار ۲۲ هزار فقره وام به مستمری بگیران صندوق بار اعتبار ۹۶۰ میلیارد ریال پرداخت شد که وام پرداختی برای هر فرد ۵ میلیون توان در نظر گرفته شده است.

برقراری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که برای نخستین بار از سوی کمیته امداد عملیاتی شد موضوع پوشش بیمه تکمیلی بود که این مسئله به تدریج گسترش پیدا خواهد کرد.