اسامی مدارسی که براثر برف و یخبندان غیرحضوری شدند

بارش برف،کاهش دما و یخبندان این روزها سبب غیرحضوری شدن مدارس، دانشگاه‌ها و دورکاری اداره‌های برخی از استان‌های کشور و یا تاخیر در آغاز به‌کار آن شده است.

به گزارش راهبرد بانک، با توجه به آخرین پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی هوای ۱۹ استان کشور با بارش برف، باران و وزش باد شدید همراه است.
هواشناسی کشور نسبت به کولاک برف،‌ آب‌گرفتگی معابر و کاهش شدید دما و خسارت به کشاورزان در نقاط مختلف کشور هشدار داده و از مدیریت بحران در استان‌ها نیز خواسته شده آمادگی لازم را داشته باشند.
همچنین شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است، با ورود یک سامانه بارشی جدید و تشدید برودت هوا و آغاز یک دوره سرمای پایدار در کشور، پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری از مرز ۶۷۰ میلیون مترمکعب در روز فراتر رود.
از هموطنان عزیز درخواست شده با رعایت نکات ساده مانند، پوشیدن لباس گرم، استفاده از پرده‌های ضخیم در منازل و سایر موارد، کاهش ۱۰ درصدی مصرف گاز در بخش خانگی را رقم بزنند تا امکان حفظ جریان پایدار گاز برای تمام نقاط کشور فراهم باشد.
در همین راستا مدارس، دانشگاه‌ها و اداره‌های برخی از استان‌های کشور غیر حضوری و دورکاری شده و یا اینکه با تاخیر آغاز می‌شود.
خراسان رضوی
بنا به پیشنهاد ستاد انرژی استان و موافقت استاندار خراسان رضوی با توجه به برودت هوا و سرمای شدید و به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، مهدهای کودک و مدارس استان خراسان رضوی در تمام مقاطع تحصیلی از روز سه شنبه مورخ بیستم دیماه لغایت
پایان هفته تعطیل و فعالیت های آموزشی بصورت غیر حضوری برگزار می‌شود.
همچنین فعالیت کارکنان دستگاه های اجرایی، ادارات، بانک ها، مراکز آموزش عالی و نهادهای عمومی به استثناء مراکز امدادی، خدماتی، درمانی و شعب منتخب بانک ها در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه مورخ ۱۲ و۱۱ دیماه به صورت دورکاری است.
کهگیلویه و بویراحمد
سخنگوی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد از تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌ها و مناطق این استان به دلیل بارش شدید برف و برودت هوا خبر داد.
سید ولی موسوی‌نژاد اظهار داشت: با هماهنگی با ستاد مدیریت بحران استان و با توجه به بارش برف و افت شدید دما فعالیت آموزشی و پرورشی مدارس در سطح شهرستان‌های بویراحمد، دنا مارگون، قلعه رئیسی و دیشموک در همه مقاطع روز سه شنبه ۲۰ دی‌ماه تعطیل است.
وی تعطیلی مدارس در این شهرستان‌ها و مناطق را در دو نوبت صبح و عصر اعلام کرد و افزود: امتحانات داخلی و هماهنگ استانی در شهرستان‌ها و مناطق به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.
کیامرث حاجی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: سه شنبه ۲۰ دی‌ماه دستگاه‌های اجرایی با دو ساعت تاخیر شروع به کار می‌کنند.
باران مدارس شهرستان‌های گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد را تعطیل کرد
سید ولی موسوی‌نژاد اظهار داشت: مهدکودک‌ها، مراکز پیش‌دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول شهرستان کهگیلویه امروز به دلیل بارش شدید باران و برودت هوا تعطیل شد.
وی تعطیلی این مدارس را در دو نوبت صبح و عصر عنوان کرد و افزود: امتحانات کنسل و به زمان دیگری موکول می‌شود.
قزوین
به دلیل بارش برف و برودت هوا فعالیت مراکز پیش دبستانی و تمامی مدارس ابتدایی و استثنایی، شهری و روستایی شهرستان آوج و منطقه الموت شرقی در نوبت صبح سه‌شنبه ۲۰ دی ماه از سوی اداره‌کل آموزش و پرورش غیرحضوری اعلام شد.
همچنین اداره‌کل آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل سرمای شدید هوا حضور عوامل اجرایی در مدارس آوج و الموت شرقی اجباری نیست.
استان مرکزی
بارش برف که از نیمه‌های شب گذشته در اراک و بسیاری از شهرهای دیگر استان مرکزی آغاز شده سبب سفیدپوش شدن شهرهای استان و در عین سردتر شدن هوا و لغزندگی و یخ‌بندان در این شهرها شده است.
همین امر سبب شد تا مسئولان استان مرکزی در آموزش و پرورش و فرماندهی عملیات بحران استان مرکزی به سبب پیشگیری از بروز هر اتفاقی برای دانش آموزان در برخی شهرهای استان مرکزی که با بارش سنگین‌تر برف روبرو بوده‌اند، اقدام به تعطیلی مدارس کنند.
“اسماعیل جیریایی” رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی با اشاره به تعطیلی مدارس اظهار داشت: براساس تصمیم اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی و هماهنگی به عمل آمده با ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی همه مدارس دوره ابتدایی نوبت صبح در شهرستان‌های خمین، شازند و منطقه سربند امروز سه شنبه بیستم دیماه به دلیل بارش برف و لغزندگی معابر به صورت غیرحضوری فعالیت آموزشی و پرورشی خود را پیگیری خواهند کرد.
وی افزود: این تعطیلی مربوط به مدارس و همچنین آموزشگاه‌های تحت پوشش آموزش و پرورش استان مرکزی دوره ابتدایی و آن هم نوبت صبح خواهد بود و تصمیمی درباره نوبت عصر گرفته نشده که درصورت اتخاذ تصمیمی به اطلاع مردم خواهد رسید.
استان بوشهر
روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به غیرحضوری شدن مدارس ۸ شهرستان استان بوشهر، اظهار داشت: به دلیل احتمال وقوع بارش‌های رگباری و آبگرفتگی معابر، تمام مدارس ۸ شهرستان بوشهر، دشتستان، تنگستان و دشتی، دیر، کنگان، جم و عسلویه سه‌شنبه ۲۰ دی‌ماه به صورت غیرحضوری و مجازی دایر است.
همچنین تمامی کودکستان‌ها و آموزشگاه‌های علمی و زبان در ۸ شهرستان یاد شده در نوبت صبح تعطیل خواهند بود. امتحانات پایه دوازدهم امروز ۲۰ دی ماه برگزار می‌شود.
مدیرکل هواشناسی استان بوشهر نیز با اشاره به فعالیت تدریجی سامانه بارشی بر روی دریا و در استان، اظهار داشت: وقوع بارش باران، گاهی رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش تند باد لحظه‌ای در اغلب نقاط استان دور از انتظار نیست.
فرج‌الله شکوهی‌پور با اشاره به اینکه امروز سواحل استان بوشهر مواج است، گفت: وزش باد گاهی بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت، افزایش ارتفاع موج و تلاطم دریا تا ۲۵۰ سانتیمتر از مخاطرات پیش‌بینی شده است.
چهارمحال و بختیاری
با توجه به شدت بارش برف در استان و لغزندگی معابر، امروز سه‌شنبه فعالیت آموزشی کودکستان‌ها و دبستان‌های استان به صورت غیرحضوری در شبکه شاد برگزار می‌شود.
همچنین تمامی مدارس متوسطه اول و دوم تعطیل و امتحانات داخلی و هماهنگ این مدارس لغو و زمان برگزاری این آزمون‌ها متعاقباً توسط مدارس اعلام خواهد شد.
گفتنی است، طبق اطلاعیه مدیریت بحران و استانداری استان نیز با توجه به بارش شدید برف و حسب موافقت استاندار چهارمحال و بختیاری تمام ادارات، سازمان‌ها، نهادها، ارگان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی سراسر استان به استثنای ادارات خدمات‌رسان و مراکز بهداشتی و درمانی امروز سه‌شنبه، ۲۰ دی‌ماه تعطیل است.
مدارس و دانشگاه‌های خراسان شمالی غیرحضوری شد
محمدتقی ولیان مدیرکل حوزه استاندار خراسان شمالی، اظهار داشت: با دستور استاندار خراسان شمالی و با توجه به افت شدید دما و مصوبه کارگروه هماهنگی و تامین پایدار سوخت زمستانی فعالیت تمام ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها، شهرداری‌ها و نهادهای عمومی از فردا ۲۰ دی تا ۲۲ دی ۱۴۰۱ دور کار است.
وی افزود: مراکز امدادی، عملیاتی، خدمات رسان، بهداشت و درمان از اجرای این طرح مستثنی هستند.
به گفته ولیان، فعالیت های آموزشی و پرورشی تمام مراکز آموزشی و دانشگاهی نیز به صورت غیر حضوری و در بستر فضای مجازی است و تنها حوزه های آزمون نهایی و سراسری مدارس آموزش و پرورش به قوت خود باقی است.