لوگو راهبرد بانک
shadow

آخرین اخبار

shadow

فراتر از بانک

shadow
اختصاصی

گزارش 2018 صنعت لیزینگ جهان : استمرار قدرت و رشد؟

گزارش سال 2018 وایت کلارک یک چشم انداز مطمئنی از صنعت لیزینگ با 50 کشور برتر و رشد این صنعت را در سال 2016 نشان می دهد، بدین¬صورت که حجم عملکرد صنعت لیزینگ جهان 9.40 درصد رشد داشته و از 1.005.30 میلیارد دلار در سال 2015 به 1.099.77 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است.به گزارش راهبرد بانک، گزارش سالانه گروه وایت کلارک White Clarke Group ، که با همکاری سالنامه جهانی لیزینگ World Leasing Yearbook   تهیه می شود، راهنمای مشخص 50 بازار لیزینگ جهان به شمار می رود. گروه وایت کلارک بیش از 30 سال سابقه مستمر در آمار صنعت لیزینگ جهان را منتشر می کند که یک تحلیل پیشرو از محیطها و روندهای تجاری کشورها در حوزه خودرو و تامین مالی تجهیزات است. این گروه، اطلاعات و دادههای حجم معاملات بین المللی لیزینگ و رشد آن را بر اساس هر منطقه، ضریب نفوذ بازار، نسبتهای ضریب نفوذ تولید ناخالص داخلی و سهم بازار و همچنین رتبه بندی منحصر به فرد از 50 بازار برتر لیزینگ جهان را تهیه و منتشر می کند. 
گزارش سال 2018 وایت کلارک یک چشم انداز مطمئنی از صنعت لیزینگ با 50 کشور برتر و رشد این صنعت را در سال 2016 نشان می دهد، بدینصورت که حجم عملکرد صنعت لیزینگ جهان 9.40 درصد رشد داشته و از 1.005.30 میلیارد دلار در سال 2015 به 1.099.77 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است. صنعت لیزینگ رشد قابل توجهی را تجربه کرده است و روشهای ابتکاری جدیدی برای تامین مالی تجهیزات برای شرکتها در سرتاسر جهان ارائه کرده است.
در 5 بازار برتر صنعت لیزینگ، ایالات متحده براساس گزارش SEFA (بررسی فعالیت تامین مالی تجهیزات) همچنان در رتبه اول قرار دارد و این کشور کاهش رشد از 11.10 درصد در سال 2015 به 2.54 درصد در سال 2016 را در حجم معاملات جدید شاهد بوده است.
چین به رشد شتابان خود به عنوان دومین بازار بزرگ لیزینگ در رسیدن به ایالات متحده ادامه داده است و حجم معاملات لیزینگ چین 61.9 درصد افزایش داشته و به 206 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است. رشد این بازار قابل توجه بوده و هم اکنون لیزینگ به عنوان یک گزینه تامین مالی مهم در اقتصاد داخلی چین در نظر گرفته می شود. 
بریتانیا و آلمان به عنوان سومین و چهارمین بازار بزرگ لیزینگ جهان به عنوان بازیگران مسلط در اروپا باقی مانده اند به گونه ای 42 درصد بازار لیزینگ اروپا را به خود اختصاص داده اند. بریتانیا، 81.77 میلیارد دلار از معاملات جدید را در سال 2016 در دست گرفت که نرخ رشد قابل توجه 8.98 درصدی را در مقایسه با سال گذشته که در بحبوبه شرایط اقتصادی چالش برانگیز در مورد عدم قطعیت مذاکرات برگزیت قرار داشت، ثبت کرد. آلمان هم رشد مثبت اقتصادی 3.42 درصدی را در مقایسه با سال 2015 ثبت کرد و حجم معاملات جدید آن به 64.3 میلیارد دلار رسید. 
ژاپن یک کاهش جزئی در حجم معاملات لیزینگ در سال 2016 به میزان 1.3- درصد را تجربه کرد. با این وجود، آن هنوز هم دومین بازار بزرگ لیزینگ آسیا پس از چین قرار دارد. 
در مجموع، صنعت لیزینگ جهان وروود به حوزه گسترده عملیات و رشد حجم معاملات را تجربه می کند. صنعت لیزینگ آمریکا تمرکز خود را به جای اجاره و فروش اقساطی به ابزارهای تامین مالی تجهیزات گذاشته است. در چین هم صنعت لیزینگ، رشد اقتصای این کشور را موجب شده و پیوسته در حال رشد است. در آلمان هم «توسعه و جایگزینی» انگیزه اصلی سرمایه گذاری بوده است. در مجموع سرعت سرمایه گذاری در داراییهای ثابت، بیشتر از سرعت صنعت لیزینگ است که بیانگر مطلوبیت و آمادگی پتانسیل رشد صنعت لیزینگ می باشد. 
برندان گلیسون مدیر عامل گروه وایت کلارک در مورد چشم انداز آتی می گوید: "سال 2017 رویدادهای اجتماعی-اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشت که می توان به مذاکرات برگزیت و شرایط متشج سیاسی سرتاسر جهان اشاره کرد. هنوز کاملاً زود است که چگونگی واکنش این بازارها به این رویدادها را برآورد کنیم، بهرحال لحن سال 2018 هم اکنون بدون توجه به چنین بی ثباتیهایی در اقتصاد بین المللی، خوش بینانه است.»

*فاطمه رضائی خاجکی/کارشناس مدیریت


کلید واژه  : راهبرد بانک|لیزینگ|امریکا|اروپا|چین|ژاپن|آلمان|معاملات|بازار|وایت کلارک|برندان گلیسون|
ثبت دیدگاه

shadow

دیدگاه