لوگو راهبرد بانک
shadow

آخرین اخبار

shadow

فراتر از بانک

shadow

رتبه نخست بورس تهران در پذیرش شرکت‌ها در میان بورس‌های اروپا - آسیایی

بورس تهران رتبه نخست بیشترین شرکت های پذیرفته شده را در سال ۲۰۱۷ به دست آورد.به گزارش راهبرد بانک، دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپا - آسیایی(فیاس) گزارش کارآمدی کسب و کار اعضای خود در سال 2017 را منتشر کرد که بر اساس آن بورس تهران رتبه نخست در بیشترین شرکت‌های پذیرفته شده را به دست آورد.

این گزارش بر اساس سال مالی منتهی به پایان 2017 تهیه شده است و اعضای فدراسیون بورس‌های اروپا - آسیایی(FEAS) بر اساس اندازه، منطقه، ساختار قانونی، محصولات معاملاتی و انتفاعی/غیرانتفاعی بودن طبقه‌بندی شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: بورس‌های دارای کمتر از 50 نفر پرسنل به عنوان بورس‌های کوچک، بین 51 تا 250 نفر پرسنل بورس‌های متوسط و بیش از 251 نفر پرسنل به عنوان بورس‌های بزرگ نام‌گذاری شده‌اند.

گفتنی است در مجموع 17 بورس از اعضای فیاس (از جمله بورس تهران) در نظرسنجی برای تهیه این گزارش مشارکت کردند که در ادامه، خلاصه‌ای از بخش‌های مختلف گزارش و نتایج نظرسنجی ارایه می‌شود:

- وضعیت جمعیتی کشور:

بر اساس داده‌های بانک جهانی، از حیث جمعیت ایران با بیش از 80 میلیون نفر، پس از مصر، دومین کشور بزرگ عضو فیاس است.

- وضعیت اعضای شرکت‌کننده در نظرسنجی:

بورس تهران با 326 شرکت پذیرش شده، بزرگترین عضو فدراسیون به حساب می‌آید، هر چند در برخی از اعضا، حجم اوراق بدهی بسیار قابل توجه می‌باشد. تعداد اعضای معاملاتی فعال در بورس‌ها نیز از معیارهای تهیه این گزارش بوده و بر اساس آن بورس تهران با 108 کارگزار حائز رتبه سوم فیاس است.

همچنین ارزش بازار به عنوان یک شاخص مهم در ارزیابی بورس‌ها مد نظر قرار گرفته و نشان می‌دهد بورس تهران در این شاخص رتبه دوم را در اختیار دارد.

- عملکرد مالی اعضا:

60 درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی فیاس را اعضای غیرانتفاعی  و 40 درصد آنها را بورس‌های انتفاعی تشکیل می‌دهند. متوسط حاشیه سود تمام بورس‌های عضو فیاس 31 درصد اعلام شده است.

- منابع درآمدی

بورس‌های عضو فدراسیون به گروه‌های اصلی زیر تقسیم می‌شود: معاملات، پذیرش، انتشار داده، هزینه عضویت، محصولات فناوری و خدمات پس از معامله.

شایان ذکر است نتایج سال گذشته هم نشان داد، همانند سال 2016 بورس‌ها عمدتا درآمد خود را از فعالان بازار کسب می‌کنند و هزینه کمتری را بر ناشران بورسی اعمال می‌نمایند.

منبع: تسنیم

 


کلید واژه  : بورس|تهران|اروپا|آسیا|فیاس|
ثبت دیدگاه

shadow

دیدگاه