پرداخت بیش از ۲۹۳ هزار فقره تسهیلات مسکن در ۷ ماه

روابط عمومی بانک مسکن اعلام کرد: از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، بیش از ۲۹۳ هزار فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به متقاضیان ساخت، خرید و تعمیر خانه یا واحد‌های مسکونی پرداخت شد.

به گزارش راهبرد بانک، آمار بانک مسکن نشان می دهد این میزان تسهیلات در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر تعداد با رشد ۴۸ درصدی همراه بوده است.

در این مدت، مجموع ارزش ریالی تسهیلات پرداختی از سوی بانک مسکن معادل ۱۰ هزار و ۸۴۹ میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۳۶ درصد رشد کرده است.

دلیل رشد ارزش ریالی تسهیلات پرداختی، ناشی از دو عامل «افزایش تعداد تسهیلات پرداختی در حوزه خرید خانه» و «رشد سقف برخی از تسهیلات» اعلام شده است.

براساس این گزارش، در شرایطی که بازار مسکن شهر تهران، رکود در معاملات و ساخت و ساز را تجربه می کند در دیگر شهرهای متوسط و کوچک کشور، بازار مسکن روند مثبتی دارد.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، نزدیک به ۱۳۵ هزار نفر در سراسر کشور موفق شدند با استفاده از تسهیلات بانک مسکن صاحب خانه شوند. این تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۶۱ درصد افزایش یافته است. بخشی از این رشد به استفاده خانه اولی ها از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم مربوط است.

همچنین در این مدت ۱۷ هزار فقره تسهیلات برای ساخت مسکن با توجه به تقاضای سازنده ها برای این نوع تسهیلات پرداخت شد.

بانک مسکن تاکید کرده به هر اندازه که تقاضای تسهیلات ساخت وجود داشته باشد، بانک‌ مسکن امکان پرداخت و تامین مالی در این حوزه را نیز دارد.

** استفاده ماهانه ۷ هزار میلیارد ریال اوراق مسکن تا مهر ۹۷

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن نیز درباره اوراق مسکن به ایرنا گفت که در هفت ماهه امسال به طور متوسط ماهیانه هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات اوراق مسکن (تسه) استفاده شد.

به گفته «محمدحسن مرادی»، انباشت اوراق استفاده نشده تسهیلات مسکن در ماه های گذشته سبب شده است حجم اوراق قابل عرضه در بازار بیش از تقاضای مصرفی باشد. به دلیل انباشت اوراق استفاده نشده ماه های گذشته، شاهد کاهش قیمت اوراق مسکن تا سقف ۶۰ هزار تومان در بازار بودیم.

مرادی اضافه کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و استقبال متقاضیان ممکن است قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن در بازار بین ۲ هزار تا ۳ هزار تومان در نوسان باشد.

وی تاکید کرد، وضعیت معاملات مسکن سبب شده است تقاضا برای استفاده از اوراق تسهیلات مسکن در بازار کمتر شود.

منبع: ایرنا