همتی: تأمین کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰تومانی همچنان ادامه دارد

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره تداوم تأمین کالا‌های اساسی با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی گفت: اگرچه دراین‌باره بحث‌های مختلفی در جامعه انجام شده، اما دولت تاکنون هیچ تصمیم جدیدی نگرفته است.

به گزارش راهبرد بانک،عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه نحوه تأمین کالا‌های اساسی پایان سال که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز هم مانند جلسات قبل،​ به دغدغه دولت درباره تأمین کالا‌های اساسی پایان سال و کالا‌های ضروری مورد نیاز مردم اختصاص داشت که در این باره معاون اول رئیس جمهور به بخش‌های مختلف تأکیداتی داشت.

وی افزود: تأکیدات امروز این بود که تا حد امکان بخش‌های مختلف که­­ متولی تأمین کالا‌های ضروری مردم در این شرایط هستند این وظیفه مهم را انجام دهند ضمن اینکه ما هم در این باره اعلام آمادگی کردیم البته از نظر ارزی و ریالی منابع مورد نیاز را از طریق بانک‌ها تأمین کرده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تداوم تأمین کالا‌های اساسی با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی گفت: اگرچه در این باره بحث‌های مختلفی در جامعه انجام شده، اما دولت تاکنون هیچ تصمیمی نگرفته بلکه با بحث‌های مختلف کارشناسی که داریم هدف این است مشکلات تأمین کالا‌های اساسی با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی که در همین حد هم باید در اختیار مصرف کننده قرار گیرد، اما دچار انحراف و در بعضی زمینه‌ها دچار افزایش قیمت شده با بحث‌های کارشناسی بررسی و حل شود.

همتی افزود: هر طرح جدید ابعاد مثبت و منفی دارد بنابراین این‌گونه نیست که در یک جلسه بتوان تصمیم گرفت و آن را اجرا کرد بلکه با بحث‌های مختلفی که می‌شود باید همه ابعاد هم دیده شود و به‌گونه‌ای باشد که تصمیم به‌نفع مردم باشد یعنی هم بهینه باشد هم بتواند معایب سیستم فعلی را رفع کند.

وی با بیان اینکه در این باره ۲ تا ۳ پیشنهاد توسط کارشناسان و صاحب‌نظران ارائه شده گفت: ما هم در بانک مرکزی با اقتصاددانان جلسات متعددی داشتیم ضمن اینکه در دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی هم تأثیر پیشنهاد‌ها به‌روی قیمت کالا، ارز، تولید و دسترسی مردم به کالا‌های اساسی بررسی می‌شود تا بتوان با­ بررسی ابعاد مختلف، ­ تصمیم را در جهت منافع مردم اخذ کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اضافه کرد: آرامش در نظام بانکی برقرار است و مردم از خدمات مختلف استفاده می‌کنند ضمن اینکه تأمین اسکناس از طریق بانک‌های عامل نیز انجام می‌شود همچنین این اجازه داده شده که مردم با کارت بانکی خود از خودپرداز‌های همان بانک بتوانند در ایام پایان سال به‌صورت نقدی تا ۵۰۰ هزار تومان برداشت کنند.

همتی درباره سقف استفاده از کارت بانکی در دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی گفت: این سقف همان ۵۰ میلیون تومان روزانه است و تغییری نمی‌کند./////

منبع :تسنیم