نظارت بر بانکها باید افزایش یابد

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: نظارت بر بانک ‌ها باید افزایش پیدا کرده و برای خلق پول و افزایش نقدینگی در کشور فکری شود.

به گزارش راهبرد بانک، مکارم شیرازی شامگاه پنجشنبه در دیدار وزیر اقتصاد و دارایی افزود: افزایش نقدینگی که در پی کار بیش از سرمایه بانک‌ ها اتفاق می‌افتد کار درستی نیست؛ اساس کار این است که وضعیت تولید بررسی شده و نقدینگی متناسب با همان توزیع شود.
آیت الله مکارم شیرازی خواستار شدت یافتن نظارت بر عملکرد بانک‌ ها شد و گفت: در زمینه واردات و صادرات نیز باید تدبیر شود و نظارت بر روند قاچاق کالا در دستور کار قرار گیرد.
وی درادامه به موضوع اختلاس در کشور اشاره کرد ، گفت: اختلاس ها فردی انجام نمی شود، باید دقیق بر روی فعالیت بانک ها نظارت کرد و ساده از کنار این مسائل نگذشت.
وی افزود: متاسفانه برخی مواقع مطلع می شویم از طریق رسانه ها و اخباری که به دست ما می رسد که فلان فرد ۳۰ هزار میلیارد تومان اختلاس کرده، چطور می‌شود؟ به طور حتم این کار یک فرد تنها نیست و یک گروه پشت این فرد هستند.
آیت الله ناصرمکارم شیرازی ادامه داد: باید شجاعت داشته باشیم و عیب‌ ها را به مردم بگوییم و به دنبال اصلاح آن ها باشیم؛ ترسوها عیب‌ ها را توجیه می ‌کنند.
وی بیان کرد: شرایط امروز کشور به گونه‌ ای است که اگر دست به دست هم ندهیم مشکلات بیشتر می ‌شود و تردیدی نیست در این اوضاع شرایط خطوط سیاسی نیز در تصمیم‌گیری‌ ها دخیل شود.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، بخشی از این مشکلات را به دلیل سوء استفاده برخی از شرایط دانست و گفت: در برخی آمارها عنوان شده که ارزهایی به برخی داده شده تا کالا وارد کنند، اما تنها ۲۵ درصد آن ها وارد کشور شده است؛ واردات با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی انجام شده، اما قیمت نهایی مطابق ارز ۱۲ هزار تومانی است.
این مرجع تقلید با اشاره به هزینه‌ های دولت برای موسسات مالی و اعتباری ورشکسته به دلیل عدم نظارت کافی بر آن ها، افزود: تمام این مشکلات مردم را در معرض قرار می ‌دهد و درمان آن ها نظارت دقیق است که شواهد نشان می ‌دهد که به درستی صورت نمی‌ گیرد.
وی با بیان این سئوال که بحث قاچاق که به یک معما در کشور تبدیل شده با اذن چه کسی و چرا جلوگیری نمی ‌شود؟، خاطرنشان کرد: در این ایام شاهد بودیم که برخی کسبه با سوءاستفاده از شرایط با افزایش قیمت دلار قیمت‌ ها را بالا بردند، اما با کاهش آن قیمتی کاهش پیدا نکرد.
وی با تاکید بر این که باید مخارج دولت هزینه راه ‌اندازی اقتصاد و توسعه شود، اظهارداشت: شاید یارانه ۴۵ هزار تومانی عددی نباشد اما در تعداد بالای دریافت ‌کنندگان که ضرب شود عدد بسیار بزرگی است که حجم بالایی از منابع را صرف می‌ کند.
آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید در مردم ناامیدی ایجاد شود، گفت: گاهی شنیده می ‌شود که برخی در پی مشکلات کشور پیشنهاد مذاکره با آمریکا را می ‌دهند؛ آمریکا پای میز مذاکره ابتدا می‌ گوید انرژی اتمی و تجهیزات موشکی خود را کنار بگذارید، از عراق، سوریه و یمن بیرون بروید و کاری به اسرائیل نداشته باشید، پس جایی برای مذاکره باقی نمی ‌ماند. این افراد چرا نمی‌ فهمند که هدف اصلی آن ها ساقط کردن حکومت و نظام است.
وی در ادامه با اشاره به حضور دزدانه رئیس جمهوری آمریکا در عراق، تصریح کرد: این حضور دزدانه نشان‌ دهنده این است که این افراد در بین مردم دنیا منفور هستند، در حالی که در این اواخر پیشرفت‌ های زیادی در یمن، سوریه و فلسطین برای آزادی‌ خواهان رقم خورده است.
این مرجع تقلید، پیروزی‌ در کشورهای مختلف سوریه، یمن و عراق را بارقه‌ های امید و نکات مثبتی دانست که باید به مردم اطلاع ‌رسانی شود و افزود: ما راهی را آمده ‌ایم که برگشتی ندارد و باید با قدرت به پیش رفت و در این مسیر همدلی و همراهی بسیار اهمیت دارد؛ گاهی شنیده می ‌شود بین وزرا اختلافاتی وجود دارد که این قابل قبول نیست.

منبع: ایرنا