معافیت مالیاتی حقوق به ۲.۷ یا ۳ میلیون تومان افزایش می‌یابد

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی گفت: افزایش قیمت این کالاها تا ۵۰ درصد است و این به معنای آن است کسانی که این ارز را دریافت کرده اند نفع آن را برده اند اما مردم فشار آن را تحمل کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راهبرد بانک ،به نقل ازصدا وسیما غلامرضا تاجگردون با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه بودجه شامل دو بخش شرکت ها و موسسات و بودجه عمومی دولت است، افزود: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۸، بودجه عمومی دولت در سناریوی نخست با فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۵۴ دلار و درآمد ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سناریوی دوم با فرض فروش نفت به قیمت بالاتر و درآمد ۴۴۷ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: از این مبلغ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان پول نفت و حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات و گمرک و ۵۰ هزار میلیارد تومان سایر درآمدهای دولت و حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان هم از طریق فروش اوراق مشارکت است.

تاجگردون افزود: در صورت افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، از این ۴۰۷ هزار میلیارد تومان، ۳۱۰ هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت حقوق و مزایاست. ۶۰ هزار میلیارد تومان هم برای فعالیت های عمرانی و بقیه برای حقوق جاری دستگاه هاست.

وی درباره افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت گفت: این را مانند سال ۹۷ به صورت پلکانی تصویب کردیم تا همه با هم برابر نباشند اما امسال دولت برای همه، ۲۰ درصد افزایش حقوق را لحاظ کرده است.

*معافیت مالیاتی حقوق را افزایش می دهیم

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه نرخ تورم امسال بالاست سعی می کنیم کف معافیت مالیاتی را بالاتر ببریم و حقوق حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار یا ۳ میلیون تومان را از پرداخت مالیات، معاف کنیم که این موضوع چهارشنبه ۱۰ بهمن تعیین تکلیف می شود.

تاجگردون درباره نرخ حامل های انرژی هم گفت: حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که از این میزان یارانه مربوط به انرژی از جمله ، آب، برق، نفت و بنزین و مانند آن تقریباً نزدیک به بودجه کل کشور است که این موضوع منطقی نیست اما نماینده ها و دولت ملاحظه مردم را می کنند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار­ مالیاتی­ داریم، گفت: تکالیفی برای دولت برای وصول این مالیات ها قرار دادیم.

غلامرضا تاجگردون در ادامه سخنان خود در­ برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه دولت و مجلس در پی افزایش نرخ مالیات نیستند، افزود: پایه های مالیاتی را باید گسترش دهیم.

وی با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در کشورمان بسیار بالاست، ادامه داد: گروه گسترده معافیت های مالیاتی داریم که باید پالایش شود. لیستی را در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مورد در این زمینه تهیه کردیم تا دولت، آن ها را پالایش کند. این کار برای اصلاح ساختاری بودجه لازم است.

تاجگردون با بیان اینکه­ در سال آینده ۲۱ میلیارد دلار درآمد نفتی داریم افزود: دولت می خواهد ۱۴ میلیارد دلار آن را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی­ اختصاص دهد و از این میزان حدود ۶ میلیارد دلار فقط برای دارو و روغن اختصاص می یابد، اما با این حال تورم و افزایش قیمت این کالاها تا ۵۰ درصد است و این به معنای آن است کسانی که این ارز را دریافت کرده اند نفع آن را برده اند اما مردم فشار آن را تحمل کرده اند.

*برای تسویه بدهی های دولت نباید منتظر فروش نفت باشیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بدهی های دولت حدود ۲۸۲ هزار میلیارد تومان است و مطالبات او هم حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان است بنابراین خالص بدهی های دولت حدود ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است.

تاجگردون ادامه داد: دولت ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص از جمله پیمانکاران و نیروگاه ها بدهکار است و ۷۲ هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیر دولتی و ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم قابل توجهی از این بدهی را باید تهاتر کرد و نباید منتظر فروش نفت برای پرداخت بدهی‌ها باشیم، اضافه کرد: دولت ۷۹ هزار میلیارد تومان از اشخاص و ۲۴ هزار میلیارد تومان از نهادهای عمومی و ۳۴ هزار میلیارد تومان از بانک ها طلب دارد، این ترکیب مجموعه بدهی های حسابرسی شده است.

تاجگردون درباره افزایش وام ازدواج هم گفت: وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است و اولویت پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه باید به ازدواج باشد و سعی می‌کنیم این وام ها را پرداخت کنیم.

*واگذاری حذف یارانه نقدی پردرآمدها به استانداران، از چاله به چاه افتادن است

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به اینکه دولت در بودجه طرحی را مطرح کرد تا سه دهک را استانداران از دریافت یارانه نقدی حذف کند تا صرف کار‌های عمرانی شود گفت: مجلس این طرح را حذف کرد، زیرا از چاله به چاه افتادن است، این موضوع عملیاتی نمی‌شود.

تاجگردون اضافه کرد: به علت محدودیت های تحریمی و نفتی تلاش شد بودجه سال ۹۸ انقباضی تر شود و اینکه اصلاح ساختاری انجام شود اما دولت نتوانست این اصلاح ساختار را انجام دهد.

وی افزود: مجلس سعی می کند بودجه را مردمی تر و به اقشار ضعیف توجه کند.